• 05 Aralık 2017, Salı 9:16
AkayCEMAL

Akay CEMAL

TMK konusundaki ciddi uyarılar dikkate alınmalı!

Ülke seçim havasına girdi sayılır. Şöyle böyle bir ay sonra vatandaş sandıkta olacak… Siyasi partilerle birlikte seçim yarışı için belirlenen adaylarda heyecanın ibresi her geçen gün biraz daha artıyor. Ama seçmende aynı heyecanı görebilmek henüz mümkün değil.

Bir nevi ‘ısınma hareketleri’ aşamasında…

Partilerin manifestoları, programları da henüz açıklanmış değil. Bizce en önemlisi o! Programları görelim bakalım… Kim ne diyor, ne gibi vaatlerde bulunuyor? İktidara geldiğinde programda yazılanları yerine getirebilecek mi, getiremeyecek mi? Seçmenin bunları algılaması zor değil! Örneğin “Biz iktidara gelirsek, Mesarya’ya denizi getireceğiz” diye bir iddiada bulunacak partiye kim oy verir?

Toplumun sorunları yalnız siyasi partiler değil, halk tarafından da bilinmektedir. Her sektörün, her işletmenin, her kişinin kendine göre sorunları vardır. Ama önemli olan toplumsal sorunların üzerine cesaretle gidebilmek ve radikal kararlarla çözüm üretebilmektir.

Mesela Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK) konusunda siyasi partiler ne düşünmektedir? Bu sorunun yanıtı bizce açıkça dile getirilmelidir. Çünkü konu son derece önemlidir.

Yağmuralan Derneği Başkanı Esat Mustafa’nın konuya ilişkin görüşleri medyada yansıtılırken, ciddi kararlar almak gerektiğini düşünüyoruz. Esat Mustafa, KKTC’de bulunan mülklerle ilgili talepler için etkin bir iç hukuk yolu oluşturmakta olan TMK’nin yaşatılması gerektiğini vurguladı. Mustafa, TMK’nın Avrupa Konseyi tarafından tanınan, Türkiye ve KKTC’nin uluslararası hukuk arenasında elde ettiği en büyük kazanım olduğunu ifade etti.

Kuzeyde taşınmaz mal bırakan Rumlardan Komisyona toplam 6376 başvuru yapılmış olmasına rağmen, bunlardan sadece 852 tanesi dostane çözüm yoluyla, 25 tanesi de duruşma yoluyla çözüme bağlandı. Bu da komisyonun etkin bir şekilde çalışamadığının somut bir göstergesidir. Bu rakamlar, başvuruların sadece yüzde 14’ünün başarıyla sonuçlandırıldığını göstermektedir.

Tabii ki finansal sorun başta gelmektedir. Ancak bu TMK’nın çalıştırılmaması anlamına da gelmemelidir. “Türkiye ile birlikte KKTC de konuya hak ettiği değeri vermeli” diyen Esat Mustafa yerden göğe kadar haklıdır.   Finansal kaynak sorununu aşabilmek için sadece Türkiye’nin katkılarını beklemek doğru değildir. KKTC’ye de bu konuda çok önemli görevler düşmektedir. Mutlaka bir şeyler yapılmalı ve TMK’nın çarkları döndürülmelidir.

‘Hiç mi bir şey yapılamaz?’ sorusuna yanıt olarak ‘elbette yapılabilir’ demek yerinde olur. Bu güne kadar yapılmalıydı da! Esaslı bir plan ve programla akılcı öneriler hazırlayarak, Türkiye’nin yolunu tutmak ve Ankara’da masaya koyduk mu? Finansal kaynak sorununu çözebilmek için KKTC’nin, imkânları ölçüsünde

neler yapabileceğini izah ettik mi? İkna edici görüşler ortaya koyduk da Ankara ‘hayır’ mı dedi?

Onun için diyoruz ki, erken seçime giderken, siyasi partilerin her konudaki görüş, düşünce ve önerilerini kapsayan programlarını görmek lazım! Gerek iç konularda, gerekse dış konularda, özellikle de Kıbrıs sorununa ilişkin nasıl bir yaklaşım içinde olduklarına tanık olunacak, ona göre değerlendirmeler yapılacaktır. Vatandaş, gerçekleştirileceğine inanmadığı konularda niye oyunu versin?

Komşular da seçim havasındalar. İç konular bir yana, genelde Kıbrıs konusunda aralarındaki görüş farklılığı fazla değildir. Esasta görüş birliğinde olup detaylarda farklı düşüncededirler. Ancak bizde bunun tam tersi bir duruş gözlemlenmektedir. Dünyada modası geçmiş çözüm şekilleri üzerinde kafa patlatanlar vardır. Son olarak İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında olumlu bir sonuca neden varılamadığı bilinmesine rağmen, sergilenen tavırlarla ilgili olarak maalesef Akıncı ile Anastasiadis’i aynı kefeye koyanlar vardır.

Programlarda yuvarlak laflara, kalıplaşmış sözlere herkesin karnı toktur. Kimin, hangi partinin ne istediği, ne istemediği net biçimde ortaya konulmalı, eteklerdeki taşlar dökülmelidir. Görünen o ki, 2018 Kıbrıs sorunu dahil, her yönüyle zor bir yıl olacaktır. Bu bakımdan hazırlıklı olmak ve evimizi daha da güçlendirmek gerek!

Yeniden TMK konusuna dönecek olursak, bunun hafife alınacak bir yanı yoktur. Elimizi taşın altına koyamazsak yazık etmiş oluruz. Hesabını da ileride mutlaka sorarlar


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık