• 04 Mayıs 2017, Perşembe 8:36
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Toplu taşımacılık olayı bir yaygınlaşabilse…

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara öğrenci taşımacılığına ilişkin gündeme gelen toplu taşımacılık, bu ülkenin çözüme kavuşturulması gereken önemli bir sorunu, ciddi bir yarasıdır. Toplu taşımacılığın Kuzey Kıbrıs’a tümden yayılması, ülke ekonomisine olduğu kadar, vatandaşın bütçesine de küçümsenmeyecek katkılarda bulunacaktır.

“Sanayi Bölgesi’ne gitmek için her beş veya 10 dakikada kalkan minibüs olsa, kendi arabamı kullanmak zorunda kalmam” diyenler, hem sabah işe gideceklerinde, hem de akşamüzeri paydosta gözlerinin dolmuş aradığını ifade ediyorlar. Lefkoşa’nın göbeğine gitmek için de aynı durumla karşılaştıklarını söyleyenler, her gün binlerce kişinin yollarda akaryakıt tükettiğine dikkat çekerek, “ondan sonra da çevre temizliğinden söz ediyoruz. Neyin temizliği?” şeklinde dert yanıyorlar.

Hakikaten ülkemizde toplu taşımacılık en başta gelen sorunlardan biridir. Bütün dünyada toplu taşıma araçlarına rağbet artarken, bizde bu sorunun da çözüme kavuşturulamaması devlete ve bireylere ağır külfet yüklemektedir.

En basiti paydos saatinde, Taşkınköy’deki Altınbaş Petrol İstasyonu’ndan başlayarak Güney’e doğru Şehitler Abidesi’ne kadar bir uzanıverin. Zincirleme özel arabalarda genelde 1, bazılarında da en fazla 2 kişi bulunduğunu göreceksiniz.

Yazık değil mi bu kadar akaryakıt sarfiyatına, bunca zaman kaybına ve ülkeyi kirletmeye! Türkiye, boydan boya hızlı trenlerle döşenirken, bizim burada toplu taşımacılığa geçemememiz, insanları istedikleri vakit istedikleri yerlere götürmekten aciz kalmamız bu çağda kabul edilebilir mi?

Toplu taşımacılık öğrencilerin nakledilmesinde bir anlaşmazlık veya grev, eylem oldu mu gündeme gelir. Ondan sonra da unutulur.

Evet; kısa adı Kar-İş olan Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği’nin, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren toplu taşımacılık fiyat tarifesinin öğrenci taşımacılığında uygulanmaması nedeniyle eyleme giderek, öğrenci taşımacılığını durdurması konusunda çok şeyler söylenebilir. Her ne kadar Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, konuya ilişkin bakanlık görüşünü aktardıysa da, yüzde 26’lık zammın kabul edilebilir olmadığını ve bunun bir dayatma olduğunu ifade ettiyse de, niye Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi?

Nitekim Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) milletvekili Hüseyin Angolemli de, Kar-İş ile bir anlaşma yapıldıysa bu anlaşmaya uyulması gerektiğini söyledi, “İnatlaşma olmaz, oturun bir uzlaşmaya varın” dedi.

Sonuçta olan yine öğrenciye oluyor. Öğretmen eksiği mi var, hadi greve! Okulda odacı eksiği mi var, hadi eyleme! Bu kez de Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği’ne üye şoförlerin haklı gerekçeleri nedeniyle uygulanan grev…

Şoförler 3 aydır kendilerine ödeme yapılmadığını, 4-5 yıldır da zam alamadıklarını söylüyorlar.

Grevden etkilenen okullar da var, etkilenmeyen veya kısmen etkilenen okullar da!

Kar-İş Başkanı Fuat Topaloğlu, yeni tarife uygulamasına geçilmesini istediklerini ifade ederken, Bakan Berova da şimdiki koşullarda yüzde 26’lık zammın verilemeyeceğini dile getirdi.

Diyeceğimiz; Barış Harekâtı’ndan bu yana aradan geçen 43 yıl içinde sektörlerdeki çalışanlara gününde ödeme yapılmaması nice dertler açtı başımıza. Narenciyede de öyle, çiftçiden arpa-buğday alımlarında da! Hayvancılardan satın alınan süt bedelleri de öyle, patatesçiler için de benzeri uygulamalar…

Halbuki ertelemekle sorunların çözümü mümkün değildir. Erteledikçe dal budak salar, sorunlar daha da karmaşık hal alır.

Bu sancılardan ve sıkıntılardan kurtulabilmenin yolu, sorunların daha da büyümesine meydan vermemek, gereğini yerine getirmektir. Devlete güvenin sarsılmaması için bu tür önlemlerin alınmasında gerekli duyarlılığın gösterilmesi şarttır.

Vatandaşın, sektörlerin ve üretim yapanların bir yere kadar tahammülü vardır. Devletlerine toz kondurmayabilirler. Ancak onların, mensup oldukları devlete olan güven ve inancını da sarsmaya kimsenin hakkı yoktur!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık