• 13 Mayıs 2017, Cumartesi 12:13
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Türkiye’den belediyelere, Hanzade’den de sağlığa…

Sağlıkta sıkıntı yaratan birkaç günün ardından uzlaşmaya varılması insanlarımızı rahatlattı. Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) arasında 6 maddelik protokol imzalandı, hastalar da derinden bir oh çekti.

Sağlıktan önce, Türkiye’nin, belediyelerimize yapmayı kararlaştırdığı katkılardan söz etmek istiyoruz. 2017 ‘Belediye ve Köylerin Altyapı Yatırımlarına Katkı Projesi’ çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’nden, KKTC’deki belediyelerin 103 projesi için 48 milyon TL tutarında katkı sağlanacak.

Her konuda derdimize deva olan Türkiye’nin bu katkısı elbette büyük önem taşımaktadır. Belediyelerin ürettiği ve onaylanan projeleri tamamlandığında ülkeye yeni eserler kazandırılacak ve bunlar kalıcı olacaktır. Çözüm olsa da, olmasa da Ada’nın kuzeyinde imar edilmiş bir vatanda yaşamak herkesin hakkı olduğu gibi, belediyelerin de vatandaşa her türlü hizmeti sunması, yeşil ve temiz bir çevre yaratması başta gelen bir görevdir.

Bu topraklarda tutunmak, barış, huzur ve güven içinde yaşamak için gerekli katkıyı her zaman sağlayan Türkiye Hükümeti’ne ne kadar teşekkür etsek azdır. Öyle inanıyoruz ki, projelerin hayata geçirilmesiyle nice eksikler giderilmiş olacak, dolayısıyla halka daha çağdaş ve daha fazla hizmet verilecektir.

Türkiye’nin burada verdiği mesaj gayet nettir: “Yararlı proje üret, gerekli katkıyı al.”

Ve aynı düşünceyle Osmanlı Hanedanı’ndan, Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Özbaş’ın da ‘Sosyal Sorumluluk Projeleri’ çerçevesinde sağlığa katkıları ve bu konuda gösterdiği duyarlılık örnek oluşturacak nitelik arz etmektedir.

Amaç, başta sağlık olmak üzere; hayır kurumlarını desteklemek, eksiklerini gidermek ve katkı koymaktır. Örneğin 27 Mayıs’ta Merit Royal Otel’de düzenlenecek olan, kareografisini Yasin Soy’un üstlendiği ve ünlü manken Özge Ulusoy’un da podyuma çıkacağı defileden ve açık artırmadan elde edilecek gelir Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Fizik Tedavi bölümüne bağışlanacak.

Defilede Kıbrıslı ünlü Türk modacı Raşit Bağzıbağlı’nın kıyafetleri şimdiden merak ediliyor. Raşit Bağzıbağlı meslek yaşamının 10’uncu yıldönümüne rastlayan bu defileyi kendi ülkesinde gerçekleştireceğinden son derece mutlu.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ile Nalbantoğlu Hastanesi Başhekimi Bülent Dizdarlı, çok anlamlı bu etkinliğin sponsorluğunu üstlenen Hanzade Özbaş’ın şahsında Merit Otelleri’ne ve modacı Bağzıbağlı’ya teşekkür ettiler, bunun diğer kurumları da teşvik edeceğine inandıklarını ifade ettiler.

Hayır kurumları derken, hepsinden önemlisi sağlık kurumlarına öncelik verilmesi, duyarlılık gösterilmesi takdirle karşılanacak bir davranıştır. Herkes de bilmektedir ki, başta Nalbantoğlu Hastanesi olmak üzere; devlete ait diğer hastane ve sağlık ocaklarının eksikliklerini gidermek kolay değildir. Tıp dünyasında yeni buluşlar, gelişmeler sıkça devam ederken, özellikle bütçe olanakları kısıtlı olan bu ülkede bunlara ayak uydurabilmek, yeni cihazlarla donatmak pek de mümkün değildir.

Devletin her şeye uzanması, el atması olanak dışıdır. Öyle olsaydı, dünyada özel hastaneler, özel klinikler olmazdı. Bu bakımdan bir dayanışma içine girmek, bir yerde katkı koymak, sağlık alanında hizmet sunanları da cesaretlendirir, yüreklendirir. Nitekim Sağlık Bakanı Sucuoğlu, yakında döner sermaye ile hizmet verileceğini, hasta haklarının yasalaşacağını ve en önemlisi sağlık sigortasının gerçekleştirileceği bir süreçten geçildiğini söyledi. Bakan “Süreç sancılı olacak, kolay da olmayacak. Elli yıllık alışkanlıkları bir çırpıda değiştirmek kolay değildir” dedi.

Böylesi sancılı bir süreçte halkın yararına olacak değişikliklerin yapılması ve uygulamaya konulması herkesin beklentisidir. Gerek Sağlık Bakanı Sucuoğlu, gerekse Başhekim Dizdarlı’nın bu konuda kararlı bir duruş sergilediklerini gözlemledik. Hele Tıp-İş’le varılan uzlaşmadan sonra, sözünü ettiğimiz konularda umutlar daha da artmış bulunmaktadır.

Kıbrıs Türk halkı, geçmişte özellikle de varoluş yıllarında sağlık konusunda da önemli sınavlardan başarı ile geçmiş bir halktır. Sigara fabrikasından bozma hastaneye Barış Harekâtı devam ederken, taşınan yaralılara kan vermek için sıraya girilmişti. Kadınlar evlerdeki çarşafları, hekimler kliniklerindeki alet edevatları, ilaçları oraya taşımışlardı. Doktorlar zaman mefhumunu düşünmeden canla başla hizmet veriyor, yaraları sarıyorlardı. Hemşireler de öyle!

Yeni nesil o zor günleri bilmeyebilir, ama hatırlayanlarımız da çoktur. Aslında yalnız sağlık alanında değil, her alanda gerektiğinde dayanışma sergilemek, aynı zamanda birlikteliği, bütünlüğü yaratır. Hanzade Özbaş’ın vermek istediği mesajı çok iyi algılamak gerekir!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık