• 22 Şubat 2018, Perşembe 9:13
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Vakıf malları ile ilgili öneriler lafta kalmasın!

Girne Amerikan Üniversitesi’nde (GAÜ) düzenlenen “Maraş’ta Vakıf Malları” konulu panel ilginçti… GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aykut Toros, vakıflara verilen önem ve özenin, demokrasinin en önemli göstergelerinden olduğunu ifadeyle, dünyanın vakıflar konusunda Kıbrıs’tan öğrenecek çok şeyi olduğunu ifade etti.

Yüksek Mahkeme eski Başkanı Taner Erginel, vakıf malları sorununun, adanın İngiltere’ye devriyle birlikte başladığını, mülkiyet sorununun ancak global takas yöntemiyle çözülebileceğini vurguladı. Akademisyen Prof. Dr. Derviş Deniz ise, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin, kayıp vakıf mallarına sahip çıkması gerektiğinin altını çizerek, Ahkâm-ül evkaf kurallarının 1960 Anayasası’nda net olarak belirtilmiş olan üstünlüğünün savunulması gerektiğini kaydetti.

Deniz konuşmasında ilginç bir öneride de bulundu, hukukçulardan ve akademisyenlerden bir grup oluşturulması ve vakıf mallarına ilişkin iddialara yasal zemin hazırlanması gerektiğine işaret etti. Ayrıca mecliste gerekli yasaların çıkarılması için çalışma yapılması ve tüm vakıf mallarının yeniden vakıf malı olarak tapu kayıtlarına geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Gerçekten Kıbrıs’ta vakıflar olayı önemlidir ve Osmanlıdan kalma gelenek sürdürülmektedir. Prof. Toros’un ifade ettiği gibi, bu konuda dünya ülkelerinin buradan öğreneceği çok şeyler vardır. Günümüzde nice vakıflar vardır ki, kurallara göre çalışmalarını sürdürmektedirler.

Panelin konusu “Maraş’ta Vakıf Malları” idi. Gel gör ki, Vakıflar Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter. 4 bin 638 dönümlük Kapalı Maraş’ta bugün sadece 1 dönüm vakıf arazisi kaldığını belirtti. O da zamanında İngiliz idaresi veya Rum Yönetimi’nin gözünden mi kaçtı, bilemiyoruz. Yoksa; ‘Al sana da bu kalsın’ dercesine kasıtlı mı yapıldı? Vakıf arazilerinin yalnız Maraş’ta değil, Ada’nın her tarafında ‘Yağma Hasan’ın böreği’ misali Rum kiracılara dağıtıldığı doğrudur. Bunun ne denli yasal olduğu tartışılmalıdır. Çünkü vakıf kurallarına göre; vakıf malları satılamaz ve devredilemez!

Mesela Maraş’ın Lala Mustafa Paşa Vakfı, Abdullah Paşa Vakfı ve Hacı Bilal Ağa Vakfı’na ait olduğunu biliyoruz. Yalnız bunlar değil, Ada’nın her tarafında vakıflara ait taşınmazlar vardır. Lefkoşa’nın yanı sıra, Baf’ta, Girne’de, Leymosun ve Larnaka ilçelerinde çok değerli mülkler vardır. Bildiğimiz kadarıyla bu konularda çeşitli dönemlerde çalışmalar yapıldı, elde edilen veriler ortaya konuldu. Ancak Derviş Deniz’in de vurguladığı gibi, bu konularda daha yapılması gereken çok iş vardır. Meclisin de gerekli yasaları çıkarması ve çalışma grubunun tüm vakıf mallarının tapu kayıtlarının yenilenmesine yönelik çalışma yapması gerek.

Bu önerilenler lafta kalmamalı ve hızlı hareket edilmelidir. Ayrıca bu çalışma grubuna zamanında Vakıflar İdaresi’nde önemli görevlerde bulunan ve bu konuda çalışmaları, araştırmaları olan değerli isimler de dahil edildiği takdirde, öyle inanıyoruz ki, en küçük ayrıntıya varıncaya kadar vakıf malları yeniden netleşecek ve tapu kayıtları da yenilenmiş olacaktır.

Bugün nice ilgili dairelerin ilgili bölümlerinde önemli görevler üstlenenlerin bazıları, geçmişte Karpaz’daki çalışmalar esnasında, “Karpaz’da Türk malı mı var?” diye sorduklarında, bilinçli olanlar birbirlerinin yüzüne bakarak, içlerinden “Böylesi bilinçsiz üst kademe yöneticilerinin bu makamlarda işi ne?” dercesine dudak bükmüşlerdi…

Dr. Küçük hep anlatırdı… Bugün Karpaz’daki ‘Efendiler Çiftliği’nin 1974 öncesindeki adı ‘Afendrika Çiftliği’ idi. Vakıf arazisi olmasına rağmen, oranın sorumlusu olarak bir papazı görevlendirmişlerdi. Türkler söz konusu çiftlikten odun tedarik etmek istediğinde bile söz konusu papazın onayı gerekirdi…

Bu adadaki vakıf malları işte böyle kullanıldı. Çok geç de olsa, önerilen çalışma grubu ile yasal bir düzenlemeye gidilmesi, özellikle mülkiyet konusunda elimizi güçlendirecektir.

***

Erenköy Lisesi yasta

Uzun yıllar Erenköy Lisesi’nde tarih öğretmeni olarak görev yapan ve gerek meslektaşları, gerekse öğrencileri ve bölge halkı tarafından sevilip sayılan Ergün Aziz Rodoslu’nun vefatı, ailesiyle birlikte okul camiasında da derin üzüntü yarattı. Cenaze töreninde Rodoslu ile ilgili anılar dile getirildi.

Bu arada kalbine yenik düşerek yaşama veda eden 2 evlat sahibi, Lefkoşa’nın tanınmış isimlerinden Kemal Serdengeçti (63) ile yine Lefkoşa’nın ulu çınarlarından Ahmet Capon (93) başkentte son yolculuklarına uğurlandılar. Allah’tan rahmet, aileleri ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık