• 05 Kasım 2017, Pazar 11:08
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Yağmur bir de siyasetteki şu kirliliği temizleyebilse…

Yağmur berekettir… Yağdı mı ferahlatır, toprağın da, insanların da yüzleri güler. Yolların, ağaçların tozu toprağı gider, yeşillikler fışkırır. Yağmadı mı da, duasına bile çıkılır.

Bizdeyse ‘aman fazla yağmasın’ diye sancılar çekilir. Çünkü altyapılar yetersizdir. Hangi işimiz tam da, altyapılar da tamam olacak? Ha; bazı kentleri aynı kefeye koymamak lazım… Ancak dünyadaki iklim değişiklikleri nedeniyle en modern kentlerin bile sel sularına teslim olduğunu görüyoruz.

Onları gördükçe teselli mi olmak lazım? Kesinlikle hayır! Kendimize bakalım ve sorgulayalım. Yağışlar biraz dozunu kaçırdı mı, felaket zincirinin halkalarına yenileri ulanır. Geçen gün Girne’de olduğu gibi, araçlar suya gömülür, caddeler, sokaklar dereye dönüşür. Evler, işyerleri su baskınlarından nasibini alır. Velhasıl hayat felce uğrar.

Hele siyasetin seçim sahnesinde ‘çamur at izi kalsın’ sözünü ilke edinenler neleri felç etmez ki? Örnek mi, hastanede antibiyotik yokmuş!.. Yapma, etme be kardeşim.  Değil hastanede, bu ülkede antibiyotikten çok ne var? Nitekim yapılan açıklamada, “Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan ile Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı ile yapılan görüşmede hastanede herhangi bir antibiyotik eksikliğinin olmadığı teyit edilmiştir” denildi.

Dün de yazdık, kara çalmalar dursun bu toplumda… Ancak durması mümkün mü? Hele de şu seçim atmosferinde?  İspiyonculuğun, çekememezliğin, madik atmaların bini bir para… Kimileri bunları izlerken, kendine göre yorum yapıyor, ya da ‘sin de gülle geliyor’ yaklaşımı sergiliyor.

Sağduyu sahibi insanlar yanında, köklü kuruluşlar, işlerin yolunda gitmediğinin hesabını sorarken, yöneticilere yol gösterirken ne denli dikkate alınmaktalar? Örneğin Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK) etkinlik ve dinamizm kazanmasının sağlanması gerektiğini vurgularken, hükümet edenlerin kulağı tınlıyor mu? Yoksa kim kime dum duma mı?

Ticaret Odası’nın son derece haklı olan bu uyarısının seçim atmosferinde kaybolup gitmesine kimsenin gönlü razı değildir. Kıbrıs sorununun en önemli yanlarından biri olan mülkiyet sorununun Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını koruyacak şekilde çözümlenmesini sağlayacak en önemli mekanizma olan Taşınmaz Mal Komisyonu’nun içinde bulunduğu durum ve sorunları halledilemezse bundan zararlı çıkacak olan bu toplumdur.

Seçime yönelik atılan adımlarda kişisel çıkarların toplum çıkarlarının önüne geçmesi hoş değildir. İleride bunların acısı çok fena çıkar ve altından da kolayca kalkılamaz! Zamanında Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ün bu mesleğe başlarken bize bir nasihati vardı: “Toplumun çıkarları en önde gelir ve ön planda tutulur. Kişisel çıkarları toplum çıkarlarının önüne koymayınız.”

Dr. Küçük’ün bu öğüdü aradan bunca yıl geçmesine rağmen halen kulaklarımda çınlamaktadır. Açık konuşmak gerekirse, hangi aday, hangi siyaset heveslisi bu ilke çerçevesinde hareket etmektedir? Bu konumda olanların sayısı parmakla sayılacak kadar azdır. Genelde ‘önce kendi çıkarları, sonra toplumun çıkarları’ şeklindeki davranış biçimi birlik ve beraberlik ruhunu törpülediği gibi, hemen her konuda yozlaşmayı körüklemekte, milli değerlere olan güveni sarsmaktadır.

Halbuki bu ülkede ulusal değerlerimize sahip çıktığımız sürece varlığımızı sürdürebileceğimizin farkında ve bilincinde olmamız gerekir.

Son günlerde özellikle Özdemir Berova olayı ile siyasetteki kirliliğin tavan yaptığını kimse inkâr edemez. Böyle bir durumda, “Yağmurun gücü, acaba siyasetteki kirliliği de temizlemeye yeter mi?” diye insanoğlunun sorası geliyor.    Siz ne diyorsunuz?..

***

Hayrettin Usta Gönendere’de bir çınardı

Mesarya köylerinden Gönendere’nin (Konetra) bir çınarıydı Hayrettin Mengi. Köyüne hizmet etti, nice değerli evlatlar yetiştirdi ve köyünden defnedildi. Saygı duyulan bir insandı… Allah’tan rahmet, aileye başsağlığı dileriz.

Aynı bölgeden, Çınarlı’dan Mehmet Öznuri de bölgenin sevilen, sayılan şahsiyetlerdendi. Aynı köyde toprağa verildi. Allah’tan rahmet, eşi Fatma Hanım ve tüm aileye başsağlığı dileriz. Meteoroloji Dairesi eski mensuplarından ve Gazimağusa Kaza Mahkemesi Mukayyitliği’nden emekli Ali Sıtkı Evran da kaybettiğimiz değerlerden… Dün Lefkoşa’da toprağa verilen Ali Sıtkı Evran’a Tanrı’dan rahmet, eşi Suna Hanım ve tüm aileye başsağlığı dileriz


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık