• 05 Ekim 2017, Perşembe 8:53
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Yeni pusulada Straw’un görüş ve önerilerinin yeri

Türkiye, öteden beri Ortadoğu’daki petrol yatakları yüzünden emperyal güçlerce kaynatılan kazanın ısısını derinden hissetmektedir. Çünkü bölge ülkesi ve de bölgesel bir güçtür. Mesela Yunanistan’ın veya Avrupa’daki herhangi bir ülkenin o konuda bir derdi yoktur. Derdi çeken Türkiye’dir. Terörle uğraşan, daha doğrusu uğraştırılan da Türkiye… Ankara, hangi ülkelerin ve ne amaçla terörü beslediklerini bildiği halde, bölgenin barış, huzur ve istikrarı için her alanda çabalarını sürdürmektedir.

Bu denli sorun yumağı içinde bir de Kıbrıs meselesi vardır ki, bu konudaki gidişat artık yavaştan netlik kazanmaya başlamış bulunuyor. Özellikle Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik bakımdan güçlenmesine yönelik Türkiye’nin yapmakta olduğu önemli katkılar, yalnız Rum ve Yunan tarafınca değil, Doğu Akdeniz’in ‘Batmayan Uçak Gemisi’ ile yakından ilgilenen ülkelerce de izlenmektedir.

Son olarak, Kıbrıs görüşmelerinin KKTC ve Türkiye heyetinin tüm iyi niyet ve çabalarına, hatta bazı konularda limitin üzerinde esneklik göstermesine karşın, Rum ve Yunan tarafının olumsuz tavrı nedeniyle başarısızlığa mahkum edilmesi, yeni alternatifleri de gündeme taşımış bulunuyor. Bunlar herhalde TC ve KKTC Dışişleri Bakanlıklarınca mercek altına alınmaktadır. Burada ekonominin güçlendirilmesine yönelik neler yapılması gerektiği bizzat Türkiye’nin Kıbrıs’tan da sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ tarafından hiçbir kuşkuya yer vermeyecek bir şekilde dile getirilmişti…  Akdağ’ın, “Zaten Kuzey Kıbrıs’ta milli gelirin 30 bin dolarlar civarına ulaşmasıyla sorun kendiliğinden halledilecektir” şeklindeki sözleri anlamlıdır.

Akdağ’dan sonra, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Türk iş dünyası olarak Kıbrıs’a daha fazla yatırım yapmayı ve karşılıklı ticaretin artmasını dilediklerini belirtti, “Çözüm çabalarını destekliyoruz. Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de bir refah ve istikrar adası olmasını istiyoruz” dedi.

Akdağ gibi Hisarcıklıoğlu da, ekonomi ağırlıklı konuşmasında, çözüm çabalarını da desteklediğini ifade etti. Zaten başka türlüsü olamazdı. Dile getirilenler “Çözüm konusunda Rum tarafının keyfini bekleyecek değiliz. Ambargolar altında yaşamaya da mahkûm değiliz” anlamındadır.

Yani müthiş bir enerjiyle her alanda tırnaklarımızı bu topraklara geçirmek suretiyle ve de Ankara’nın günden güne artan desteğiyle izolasyonlardan kurtulmak, onları etkisiz kılmak mümkündür. Kıbrıslı Türklere haksız yere uygulanan insanlık dışı izolasyonlar olayı, artık Kıbrıs Türk tarafının elinde güçlü bir koz haline gelmiş bulunuyor. Bunu bir de bu yönden değerlendirmekte yarar vardır.

“İzolasyonlar kaldırılmadıkça müzakere masasına oturma yok” sesleri bir çığ gibi çoğalmaktadır. Son olarak İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’un ‘Independent’ gazetesinde yayınlanan yazısı, Kıbrıs konusunda artık yeni bir sayfanın açılması gerekliliğini gözler önüne sermektedir.  Straw, en açık şekilde “Ada’da tarafların, ‘sanki bu mümkünmüş gibi’ gerçekleştirdikleri iki toplumlu ve iki bölgeli bir devlet esasına dayanan çözüm müzakerelerine artık son verilmelidir. Çözüm, adanın bölünmesi ve kuzeydeki Kıbrıs Türk Devleti’ne tanınmışlık verilmesidir” dedi.

Straw ayrıca Türkiye’nin adaya müdahalesini tartışmanın da doğru olmadığını belirtti.

Bize öyle geliyor ki, Crans-Montana bozgunundan sonra, Genel Sekreterin raporu dahil, ortaya konulanlar, Türkiye ile KKTC arasında, hani ‘dört başı mamur’ derler ya, o şekilde değerlendirilecek ve bir pusula ortaya çıkacaktır. Belirsizliklerden kurtulmanın başka da yolu yoktur ve Türkiye, bunların üstesinden gelebilecek güç ve kudrete sahiptir.

Yapılacak değerlendirmelerde, Straw’un görüşlerinin de göz ardı edilmeyecek cinsten olduğunu tekrarlamaya gerek yok herhalde.

***

Belediyenin denetimleri güzel de, biraz da aydınlatmayla ilgilenseler…

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin, işletmelere yönelik denetimleri kamuoyunda ilgiyle takip ediliyor. Özellikle de sağlık konusunda vatandaşın hassasiyeti de dikkate alınarak, sağlık karnesiz personel çalıştıran, gıdalarda gerekli titizliği göstermeyen işyerlerinin Halk Sağlığı Şubesi tarafından kapatılması, “Sıkı denetim sayesinde vatandaşın sağlığı da gözetiliyor” şeklinde yorumlara neden olmaktadır.

Bu ülkede en büyük eksikliğin denetimsizlik olduğuna işaret eden vatandaşlar, bunun yetkililer tarafından da dile getirilmekte olduğunu anımsatarak, belediyenin konuya ilişkin çalışmalarını takdir ettiklerini ifade ediyorlar.    Vatandaşlar ayrıca havaların erken kararmaya başladığı şu günlerde, Lefkoşalıların nefes borusu diye bilinen ve çoğu karanlıklar içinde olan parkların ve belli başlı yolların aydınlatılmasına da önem verilmesi gerektiğini dile getirdiler.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık