• 27 Ekim 2016, Perşembe 8:27
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Yenilenebilir enerji arayışları ve kablo ile elektriğin önemi

Türkiye ile KKTC arasında 11 Ekim’de imzalanan Enerji İşbirliği Anlaşması konusunda Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilgili bakan ve milletvekilleri görüşlerini dile getirdiler, eleştiriler yaptılar, önerilerde bulundular.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) ve Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) yetkililerinin de izlediği genel kurulda CTP’den Tufan Erhürman, “Tek yanlı elektrik üretim ve satımına karşıyız” derken, Ferdi Sabit Soyer de, enerjinin hem arzında, hem de dağıtımında ‘senkron paralel’in önemine vurgu yaptı.

İlgili bakan olarak Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun da, KIB-TEK’i kapatma düşünceleri olmadığını söyledi, hatta kurumun çözümden sonra da varlığını sürdürmesi gerektiğini belirtti. Elektrik Mühendisleri Odası’nın raporundan da bahseden Atun, elektrik ihtiyacının tamamı Türkiye’den karşılansa bile KIB-TEK’in yaşamaya devam etmesi ve dağıtım maliyetlerinin kontrol altına alınması gerektiğini kaydetti.

Esasında telekomünikasyon gibi, elektriğin de stratejik bir konumu vardır ve bu konularda ince eleyip sık dokumak gerek. Kurumun devam etmesinin zorunlu olduğuna işaret ederken, bakanın dağıtım maliyetlerinin kontrol altına alınmasına dikkat çekmesi önemlidir. Çünkü bu konudaki şikâyetler, “Dünyanın en pahalı elektriğini kullanıyoruz” şeklinde odaklanmaktadır.

Aslında suyun da günümüzde stratejik bir konumu vardır. Allaha şükür Türkiye sayesinde bu sorun aşılmış bulunuyor.

Suyu hallettikten sonra sırada elektrik var. Hayatın vazgeçilmezinden biri su ise, diğeri de elektriktir. Günlük yaşamda olduğu kadar, özellikle üretimde ve sanayi sektöründe elektrik enerjisi kaçınılmazdır. Bundan dolayı Sanayi Odası’nın konuya ilişkin görüşlerini almakta yarar vardır. Kıbrıs Türk Sanayi Odası bu konuda görüş beyan ederken, elektriğin sanayicinin en önemli girdi maliyetlerinden biri olduğunu vurguladı, kaliteli ve kesintisiz enerjinin rekabetçi serbest piyasa ortamı yaratacağını kaydetti.

Kuraklık nedeniyle Güney’de olduğu gibi, Kuzey’de de göletlerin teker teker kurumakta olduğu bu günlerde, Anamur Suyu’nun kıymeti daha iyi anlaşılmaktadır. Su kaynaklarının inişe geçmesi, su kuyularında suların azalması, yer altı su kaynaklarının giderek sıkıntıya girdiğinin göstergesidir. Kaynakların yeniden yeterli düzeye gelebilmesi için yıllara ihtiyaç vardır. Ancak Anamur Suyu da yer altı kaynaklarının yeniden zenginleştirilmesinde önemli bir faktördür.

Su ve elektrik birbirinden soyutlanamayacağına göre, bu vesile ile sudan da bahsetmek durumunda kaldık.

Evet; dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler sürdürülebilir ve de yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yoğun çalışmalar yaparken, Kıbrıs Türk halkı olarak, bizlerin de Türkiye’den sağlanacak kablo ile elektrikle enterkonnekte sisteme girmemiz doğal bir haktır. Hatta bu konudaki çalışmaların süratle tamamlanmasını temenni ederiz. Ancak yine de kablo ile elektrik gelmeden önce, su olayından ders çıkarılarak, bir takım önlemlerin zamanında alınması gerektiğini hatırlatmak lazım.

Her birkaç günde bir falan falan yerlerde, şu köylerde elektrik kesintisi olacağına dair uyarılar yapılmakta, ona göre herkesin tedbir alması istenmektedir. Bakım ve onarım çalışmaları birçok yerde devam etmekte, kabloların yıpranmışlığı nedeniyle kaçak elektrik sorununu çözme durumunda kalınmaktadır.

İşin uzmanı olmamakla birlikte, su konusunda yaşanan sorunları hep birlikte gördük. Birçok yerde hâlâ boru döşeme çalışmaları sürmekte, su ulaşımı ona göre ayarlanmaktadır. Aynı sorunların elektrik konusunda da yaşanmaması bakımından ilgililerin ortak çalışması ve bizzat Elektrik Mühendisleri Odası’nın görüş ve tavsiyeleri doğrultusunda doğru adımlar atılması bir gerekliliktir.

Türkiye ile KKTC arasında imzalanan enerji anlaşması bu ülkeye çok şeyler kazandıracak, su ile birlikte başta üretim sektörü olmak üzere, tüm alanlarda kalkınma ve gelişmeyi tetikleyecektir. Bu nedenledir ki, Rum tarafı da bir süre önce İsrail ile benzeri bir anlaşma imzalamıştı…

Anlaşma uyarınca İsrail’den denizaltından kablo ile gelecek olan elektrik enerjisi, hem Güney Kıbrıs, hem de Yunanistan için sıkıntıların aşılmasında önemli rol oynayacaktır. Kablo Güney Kıbrıs’a geldikten sonra, oradan da Yunanistan’a kadar döşenecektir.

Sudan sonra elektrik enerjisinde de Türkiye’nin destek ve katkıları, KKTC’de refah düzeyinin artmasında da en önemli etken olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek