• 10 Şubat 2017, Cuma 7:52
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Yer altından yeryüzüne çıkmanın sırları Benli’de

Başlığı okurken sakın ola aklınıza Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) veya bir başka örgüt gelmesin. Onlar da uzun süre yer altındaydılar… Zamanı geldiğinde yerin üstüne çıktılar, görevlerini ifa ettiler.

Bizim konumuz Gönyeli Belediyesi… Başkan Ahmet Benli ile çocukların altyapı koşullarında eğitim alabilmesi adına tam donanımlı, modern Okul Öncesi Eğitim Merkezi’ni gezerken, medya mensupları olarak edindiğimiz bilgiler ve izlenimlerimizi aktarmak.

Ülkede zaman zaman güzel şeyler de olduğunu vurgulamak insanımıza keyif veriyor. Hep olumsuzluklardan bahsedecek değiliz ya! Zaten bahsettikçe içimiz kararıyor. Gönyeli Belediyesi’nin, iç açıcı modern ve çağdaş eseri için TC Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Koordinasyon Ofisi ve Eğitim Bakanlığı ile işbirliği halinde gerçekleştirdiği bu güzel proje 2 milyon 70 bin TL’ye mal oldu.

Burada eğitim görecek çocukları şanslı addetmek gerek. Çünkü en ince detayına kadar her şey düşünüldü.

Sohbet sırasında bir meslektaşımızın “Lefkoşa Belediyesi battı diyorlar, siz ne düşünüyorsunuz Başkan?” sorusuna Ahmet Benli’nin yanıtı az ve özdü: “Lefkoşa teşkilat yasasından dolayı battı.” Anlamlı bir cevaptı…

“Artık yeraltından yerüstüne çıktık” esprisini izah ederken, oldukça heyecanlı ve de mutluydu Ahmet Benli.  “Gönyeli çemberinden Dipkarpaz’a uzanan mesafe kadar kanalizasyon ve bir o kadar da su şebekesi kazandırıldı bu kente” dedi ve artık yer altındaki işlerin tamamlandığını, yer üstüne ayak bastıklarını söyledi. “Önemli olan güçlü bir yapıya sahip olmak” diyen Başkan, altyapı yatırımları açısından Kıbrıs Türk Belediyeciliğinin ulaştığı en ileri noktada olduklarını da belirtti.

Bundan sonraki hedef çevre projeleri, hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve insan odaklı çalışmalar… Bu hedefe doğru adım atılırken, elbette kalite her geçen gün daha da yükselecek. “Köyden kente dönüşüm sözümüzü de tuttuk ve başardık” diyen Benli’nin deneyimlerinden Kıbrıs Türk belediyeciliğinin alabileceği çok şeyler olsa gerek.

Nüfusu her geçen gün artan, gelişen Gönyeli’ye kusursuz hizmet verebilmek başlı başına bir meseledir. Nüfus bugün 25 ile 30 bin arasındadır. Böyle bir potansiyele sahip kentin altyapı sorunlarını halletmekle işe başlayan Ahmet Benli’nin, “En nihayet yer altından yeryüzüne çıkmayı başardık” sözlerini daha iyi algılamak gerekir.

Temennimiz tüm belediyelerin de aynı başarıyı gösterebilmesi…

Başkanın deyişiyle ‘Yeniden kazılmamak üzere asfalt döküldü ve Gönyeli’nin temelleri yeniden atıldı. Bizde öteden beri bir koordine eksikliği vardır. Mesela Karayolları gelir kazar, asfaltladıktan sonra Su Dairesi gelir, o kazar, kapattıktan sonra Elektrik İdaresi’nin çalışmaları başlar. İşler tam bir Arap saçına döner. Ondan sonra çık içinden çıkabilirsen! Bu hastalık, daha doğrusu koordinesizlik maalesef hem zaman kaybına neden olur, hem de randımanı düşer. İşte Gönyeli’de bu sorun da aşıldı ve ‘bir daha kazılmamak’ kaydı amacına ulaşıverdi.

Hani ‘Temel sağlam olduktan sonra çık çıkabildiğince’ derler ya, işte Gönyeli de bunu başardı ve ‘Yürü ya kulum’ işaretiyle yeni hedeflere yöneldi. Nedir bu hedefler? Bütçede yüzde 41’e ulaşan yatırım payı ile hem hizmet kalitesi yükselecek, hem de yeni yatırımlara imza atılacak. Bunlar arasında çevreye çok daha yoğun yatırım, bu arada trafik ve sosyal yaşamda önemli iyileştirmeler bulunuyor.

Bu noktada söze giren Ahmet Benli, şunları da aktarıyor:

“Gönyeli ‘Engelsiz Kent’ hedefi ile özelliğini zirveye taşıyacak, cadde dönüşüm projelerinden eğitim merkezlerine, ‘Bisikletli Gönyeli’den sosyal aktivitelerine kadar çağdaşlığın tüm gereklerini yerine getirecek. Bisiklet kültürünün yaygınlaştığı, hemen her ay kültür ve sanat organizasyonlarının tekrarlandığı, oyun parklarının çocuk cıvıltıları ile yeşerdiği, trafikte hiçbir kaosun yaşanmadığı, göğe yükselen uçurtmaları, gülümseyen insanları, dünya standartlarında altyapısı ile Gönyeli hep büyüyecek.”

Bunları işitirken, günümüzde gülümseyen insan sayısının azalmakta olduğunu düşünerek, yeniden karamsarlığa kapılır gibi oluyoruz, ama Başkan Benli’nin moral depolayan sözleri aklımıza gelince birden kendimizi toparlıyoruz.

Aslında kentlerimizde çevre olayından tutunuz da, caddeler, sokaklar sorunsuz değildir. Aydınlatma Allaha emanet. Başıboş köpekler meydanlarda cirit atıyor. Bir trafik karmaşası yaşanıyor ki, sinirler geriliyor, yüzler asılıyor.

İşte bunları ters çevirebilmektir maharet. Gönyeli’de olduğu gibi!

Bu adanın nice yerel yönetimlerinde benzeri güzellikleri görebiliriz de, çoğunda işler yolunda gidiyor mu?    Devlet olarak, yerel yönetimler olarak bu ülkeyi güzelliklerle donatmak, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çehreye dönüştürmek olanaklarından yoksun değiliz. Yeter ki bu olanakları zorlayalım, her konuda Türkiye ile işbirliğini güçlendirelim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek