• 22 Temmuz 2017, Cumartesi 12:51
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Yıldırım formülü koydu! ‘B Planı’ da denilebilir…

Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle 20 Temmuz 1974, öncesiyle ve sonrasıyla çok konuşuldu… Yalnız Lefkoşa’nın her iki kesiminde değil, aynı zamanda Ankara ve Atina’da da! Geçmişe ve geleceğe yönelik bu denli yorumlar yapılması, değerlendirmelerde bulunulmasının elbette nedenleri vardır. En önemli neden de Crans-Montana görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmış olmasıdır.

Mesela Rum lider Nikos Anastasiadis, 20 Temmuz’dan ‘acı bir gün’ diye bahsetti ve herkesin 20 Temmuz 1974 olaylarına yol açan nedenleri düşünmesi gerektiğini açıkladı. 20 Temmuz, Rumlar için ‘acı bir gün’ olabilir ve oldu da! Çok şeyler kaybettiler, mağdur oldular, ancak akılcı politikalarla birkaç yıl içinde toparlanmasını da bildiler.

Bizdeyse ilk zamanlar bir rehavet oluştu. Yatırımcıya, girişimciye pek sıcak bakılmadı. Her kafadan bir ses çıktı.

Bunları geçtik. Anastasiadis’in sözlerine gelince; 20 Temmuz olaylarına yol açan nedenleri Rum halkının düşünmesi gerektiğini söylerken, daha detaylı konuşmasını beklerdik. “ENOSİS uğruna bu hallere düştük, Ada’nın bir kısmını kaybettik. 15 Temmuz olmasaydı, 20 Temmuz da olmazdı” demesini beklerdik. Ama nafile!   Rum halkına gerçekleri anlatmadıkları için iki toplum arasında dostluk köprüleri kurulamadı, güven artırıcı önlemler sadece sözde kaldı.

Halbuki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Mont Pelerin’den sonra, güven artırıcı önlemler üzerinde hassasiyetle durmuş, konunun ciddiyetine işaret etmiş ve Anastasiadis’le bu konuda ağırlıklı olarak görüşme yapmaları gerektiğini vurgulamıştı… Ancak Anastasiadis, “Hepsi bitti de, Akıncı ile güven artırıcı önlemleri mi konuşacağım” havalarında Akıncı’nın önerisine sıcak bakmamıştı…

Barış Harekâtı’ndan bu yana geçen 43 yıl içinde gelmiş geçmiş Rum liderleri, Türk müdahalesinin gerekçelerini kendi halkına objektif olarak izah etmiş olsalardı, samimi ve iyi niyetli davransalar, siyasi eşitlik temelinde bir ortaklığa rıza gösterselerdi, emin olun yarım yüzyıldır süren müzakerelerde mutlaka bir sonuca varılabilirdi. En son Crans-Montana’da denendi, gene olmadı.

Ancak Kıbrıs Türkü geçen bu sürede dünyanın gözleri önünde çok büyük haksızlıklara uğradı. Cumhurbaşkanı Akıncı, törenlerdeki konuşmasında da buna yeniden değinirken, “Ambargolar altında daha fazla yaşamaya mahkûm edilemeyiz” dedi. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da “İzolasyonların kaldırılmasının zamanı çoktan gelmiştir” şeklinde konuştu.

Aslında başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; Başbakan Binali Yıldırım, Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve diğer bakanlarla tüm yetkililer, yeri geldikçe ambargolar konusuna değindiler, bu insanlık dışı muamelenin, bu çağdışı uygulamanın kabul edilemez olduğunu belirttiler. Ama sağır bir dünya bu sesleri duyar mı, duysa bile işine gelir mi?

O bakımdan tek çare kendi göbeğimizi kendimizin kesmesi… Tabii ki Türkiye’nin yardımıyla…

Ne dedi Başbakan Binali Yıldırım?

“Müzakerelerin devamının anlamı yok. Sonuç çıkmayacağı aşikâr… Bu nedenle KKTC’nin ekonomik atılımlara yönelmesinin zamanı geldi. KKTC’nin kalkınması, ekonomik alanda güçlü temele sahip olması ve sürdürülebilir ekonomik bir yapıya erişmesi öncelikli hedefler arasındadır. Kıbrıs sadece ilkbaharda değil, her mevsim yeşil ada olacak potansiyeli yakalamıştır. Bugünkü kurak ovalar,, KKTC ve Türkiye’nin serasına, üretim üssüne dönüşmeye adaydır. Suyumuzu ve son tarımsal üretim teknikleri ve alın terimizle birleştirerek, her türlü engeli aşacağımızdan emin olabilirsiniz. Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız, dayanıksız kısıtlamalara son verecek adımların artık vakit geçirilmeden atılması gerekir. Kıbrıs Türk halkının yaşam seviyesini daha da ileriye götürecek kudret ve iradeye sahip olduğumuzu bir kez daha buradan ilan ediyorum.

KKTC kendi geleceğinin kararını verecek güce ve siyasi iradeye sahiptir. Yeni bir yolda ve gayretle, geleceğin başarılarına dört elle sarılmalı, eksikliklerimiz neyse süratle gidermeliyiz. Bu yolda Türkiye’nin tam desteği, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde var olacaktır.”

İşte bu! ‘Bundan sonra ne olur, ne biter?’ gibi sorulara da hiç gerek yoktur. Belirsizliklerle de uğraşmanın bir anlamı yoktur. Örneğin Tayvan bu modelle kendi ayakları üzerinde durmaktadır ve tüm dünya ile ticaretini geliştirmektedir. Halkı huzurludur ve gelecek kaygısı da yoktur.

Binali Yıldırım, Başbakanlık dönemi öncesi nice başarılara imza atan, tuttuğunu koparan bir değerli şahsiyettir.  Söyledikleri hayal değildir. ‘Asrın Projesi’ denilen Anamur Suyu bu ülkeye boşuna gelmedi. O nedenle KKTC, Türkiye’nin üretim serası niye olmasın? İç pazardaki tüketimden sonra, geri kalanın Türkiye’ye ihracı ve değerlendirilmesi niye olmasın? Bizim ürünümüz İstanbul’un, ya da Ankara’nın bir mahallesine bile yetmez.

Bu tarihi mesajı hiç zaman kaybetmeden en iyi bir şekilde değerlendirmek zorundayız. Bunun adına ‘B Planı’ da diyebilirsiniz.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık