• 11 Eylül 2017, Pazartesi 8:07
AliBATURAY

Ali BATURAY

“9 Eylül İlkokulu”, “23 Nisan İlkokulu” ve TMK’lar

Her yıl aynı filmi görüyoruz. Vatandaşlar çocuklarını ısrarla Lefkoşa’da “9 Eylül İlkokulu”na, Girne’de “23 Nisan İlkokulu”na kaydetmek istiyor. İstiyorlar da bu okulların bir kapasitesi var, herkesi kabul edemiyorlar. Kavgalar gürültüler oluyor, “Neden bizi kabul etmiyorsunuz” isyanları yaşanıyor. Sırf bu okullara çocuklarını kaydetmek için aileler o bölgeden ev kiralıyor, belge getiriyor.

“9 Eylül İlkokulu”nun 120 kişilik kontenjana 200 başvuru yapıldı. Geçen gün bir veli “9 Eylül İlkokulu”nda sinirlenerek ortalığı dağıttı, neden çocuğu alınmıyor diye sinir krizleri geçirdi. Her yıl bu gibi haberleri gazetelerde okuyorsunuz.

Sizce Lefkoşa’da neden herkes çocuğunu “9 Eylül İlkokulu”na kaydetmek istiyor? Çünkü bu okulun, diğer okullardan daha iyi olduğu, daha iyi eğitim verdiği inancı var. “İnancı var” diyoruz ama bu okula çocuklarını gönderen aileler de oldukça memnun ve dolaylı olarak bu okulun reklamını yapmış oluyorlar. Herkes memnunsa, şartları iyiyse, oradan iyi öğrenciler çıkıyorsa, başkalarının da bu okulu istemesi kadar, normal ne olabilir ki?

Bir devlet okulunun, özel okullarla rekabet edip, ilgi odağı olması kadar gururlandırıcı bir şey olabilir mi? Evet gurur verici ama bir o kadar da üzüntü verici. Çünkü birçok devlet okulumuz içinde ancak birkaçı böyle ilgi görünce de insan üzülüyor.

Girne’deki “23 Nisan İlkokulu” da ilgi odağı, benzer nedenlerden ama özellikle de kent merkezinde tek okul olmasından dolayı. “İyi okul, başarı oranı yüksek” diye isim yapması yanında, kent dışına çıkmak istemeyen vatandaşlar illa ki “23 Nisan İlkokulu” diye oraya akın ediyor. Okul yönetimi de çaresiz, kapasitesi kadar alabileceği konusunda meram anlatamıyor. Adamın birisi gitmiş okula, “Diğer çocuğumu almadınız, bunu da almazsanız benzin döküp yakacağım okulu” demiş...

Biz çok fazla gündeme gelip, basına da yansıdığı için “9 Eylül İlkokulu” ile “23 Nisan İlkokulu”nu örnek gösterdik ama her kentte böyle ilgi odağı olan bir- iki okul var.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önceki gün, bazı ilkokullarda eğitimin diğer okullara göre daha iyi olduğu haberleri üzerine bir açıklama yaparak, “Okullarımız, bakanlığımızın belirlediği müfredata bağlı olarak aynı eğitimi vermektedir. Dolayısıyla okullarımız arasında eğitim ve öğretimle ilgili herhangi bir fark bulunmamaktadır” dedi. Bakanlık bu açıklamayı yapsın, kim inanır onlara?

Çok üzülerek söylüyorum, diğer birçok okuldaki yöneticilere, öğretmenlere ve öğrencilere de ayıp ve haksızlık olacak ama maalesef tüm okulların şartları aynı değildir. Öğretmenler istediği kadar iyi olsun, okullardaki şartlar benzer olmazsa, öğretmen huzurlu bir ortamda değilse, olumsuzluklar, yetersizlikler varsa orada başarı olamaz.

O bölgedeki velilerin yaklaşımı bile etki ediyor eğitimin başarısına, öğrenci profilinin bile rolü vardır. Bundan 20 yıl önce okullardaki çocuklar seçilerek özel okullara gitmezdi, özel ders deliliği yoktu, iyi ile vasat aynı yerde eğitim alıyor ve vasatın seviyesini de iyilerin yanına yaklaştırmak mümkün oluyordu.

Ya şimdi? Devlet okulları “başarısız çocukların toplandığı yerler” gibi algılanıyor. “Öyledir” demiyorum, öyle algılanıyor ama bu algı, bütün bir sistemi olumsuz etkiliyor, öğretmenden öğrenciye kadar… Parası olmayanların, göçmenlerin, işçi çocuklarının gittiği okulları istemiyor bazı aileler, hatta bazı öğretmenler de istemiyor ve sistem eğitimde ırkçılığı körüklüyor.

Özel okulların kahrını çekemeyecek aileler de çocuklarının seviyesinin özel okullardaki çocuklardan aşağıya kalmayacağı okullar olarak gördükleri “9 Eylül İlkokulu” gibi okulları istiyor ısrarla. Bakanlığın yaptığı, “Müfredat, eğitim, öğretim aynıdır” sözü gerçekçi değildir. Çeşitli nedenlerden dolayı, eğitim aynı değildir. Duygu ve algının da rolü var ve bu, siz kabul etmeseniz de farklılık yaratıyor, farklılığı dayatıyor.

Bu ülkede eğitimin tüm okullarda aynı olmadığı “Türk Maarif Kolejleri” çılgınlığıyla da kanıtlanıyor. Orta eğitimde de çocuğunu özel okullara göndermekte maddi olarak zorlanan aileler, “Türk Maarif Kolejleri”ne göndererek daha çok da “duygularını” dizginliyor. Veli çocuğuna en iyisini vermek ister, en iyiyi de özel okul olarak görüyor, özel okula alternatif olarak gördüğü “9 Eylül İlkokulu”na, “23 Nisan İlkokulu” veya orta eğitimde “Türk Maarif Kolejleri”ne göndermek istiyor.

Bu kadar basit, sistem bunu dayatıyor, “paran varsa iyi eğitim alırsın, paran yoksa bazı seçilmiş devlet okullarına gidersin”, bunu başaramazsan da isyan edersin. Bu sistemle diğer devlet okullarını bitiriyoruz, yaratılan bu algı ile diğer okullardaki öğretmeni de öğrenciyi de kaybediyoruz. Ortada, çok ayrılıkçı, ayrımcı ve devlet okullarını aşağılayıcı bir sistem var, ister kabul edin ister etmeyin, gerçek bu.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek