• 15 Kasım 2017, Çarşamba 8:57
AliBATURAY

Ali BATURAY

Anayasaya uygun bir “Döner Sermaye Yasası” mı?

Kamu hekimlerinin mesai saati sonrası özel hastalarını hastanede muayene ederek, döner sermayeden pay almasını öngören “Sağlık Çalışanları Döner Sermaye Yasası”, anayasaya uygun bulunmadı. Sürpriz oldu mu size? Azacık hukuktan anlayan, azacık araştırma yapan herkes bu yasanın anayasaya toslayacağını biliyordu.   Sokaktaki vatandaş bile farkındaydı yasanın ‘Anayasa Mahkemesi’nden döneceğini. Herkes biliyordu da Sağlık Bakanlığı yetkilileri bilmiyor muydu?

Bilmesi gerekiyordu... Bana kalırsa biliyorlardı aslında ama “bile bile lades” bu hükümetin bariz özelliği haline geldi. Ne hikmetse “ya tutarsa” deyip, yasalara, anayasaya aykırı yasalar, düzenlemeler yapıyorlar. Daha önce de benzerlerini yaşadık...

‘Anayasa Mahkemesi’, yasayı anayasanın 4 maddesine aykırı buldu, söz konusu yasanın, anayasanın “eşitlik” ve “hukukun üstünlüğü” ilkelerine aykırı olduğuna karar verdi. Mahkeme, sağlıkta reform getirmesi amaçlanan, çağdaş sistem öngören yasanın sağlık hizmetinin gelişmesinden çok, kamu hekimlerinin gelirini artıracağına işaret etti.

Hatırlayacağınız gibi, daha önce ‘Anayasa Mahkemesi’, sağlık çalışanlarının ikinci iş yapmasının yasak olduğu kararını almış, bakanlığa da çare bulması için 6 aylık bir süre vermişti. Mahkeme, kesin bir dönüşün kaosa neden olabileceğini hesaba katarak, verdiği 6 aylık süre içinde çözüm bulunmasına fırsat tanıdı. Verilen süreyi iyi değerlendiremeyen Sağlık Bakanlığı, ortaya “Sağlık Çalışanları Döner Sermaye Yasası”nı çıkardı.

Hazırlanan yasa, “Anayasa Mahkemesi’nin sağlık çalışanlarının ikinci iş yapmasının yasak olduğu kararının” ruhuna ters... Mahkeme, “ikinci iş yasak” dedi ama bakanlık kendince ikinci işe formül üretti. Mevcudu ısıtıp, küçük bir farkla karşımıza nur topu gibi bir yasa koydu.

Sivil toplum örgütleri, duyarlı kesimler, gazeteciler bakanlığı uyardı, “Anayasa Mahkemesi’nden dönecek, yapmayın” dedi ama her zamanki gibi, “Ben yaparım olur” mantığı devreye girdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ‘Başsavcılık’tan da aldığı görüş çerçevesinde, yasanın anayasaya uygunluğunu incelemesi için‘Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu ve tabii ki yasa anayasaya aykırı bulundu. Hade bakalım şimdi ne olacak?

Şimdi olaya tekrardan bir göz atalım isterseniz... Başta mahkemenin verdiği 6 aylık süre çöpe atılmış oldu...  Evet, önceki günkü Anayasa Mahkemesi kararı o sürenin çöpe atıldığını gösteriyor.

Anayasaya aykırı olduğunu bile bile yasayı yürürlüğe koydular, hazırlıklar yapıldı, doktorlara buna göre bir düzen hazırlandı. Zaten vatandaşlar bu sistemi öğrenene kadar neler çekti ve sonuç ortada...

Bakan ve müsteşar, günlerce “Sağlık Çalışanları Döner Sermaye Yasası”nı bizlere anlattılar, iyi bir şey yaptıklarını söyleyip durdular. Acaba şimdi ne diyecekler? Soruyorum size; sizin yasanız tamamdı da anayasamız mı yaramaz? Yoksa ‘Anayasa Mahkemesi’ mi adil olmayan bir karar aldı? Gazeteciler, sivil toplum örgütleri eleştirince suçluyorsunuz, düşman gibi görüyorsunuz, hade ‘Anayasayı’ ve ‘Anayasa Mahkemesi’ni de suçlayın...

İnsan yasa yaparken diğer yasalarla, anayasayla uygunluğunu kontrol etmez mi? Merak ediyorum Sağlık Bakanlığı’nın, hükümetin hukukçuları yok mu? Bu hukukçular Sağlık Bakanı’na “Efendim, böyle yaptık ama Anayasa Mahkemesi’nden dönecek” demez mi?

Hukukçuların günahına girmeyelim, belki de uyarmışlardır da bakan onları dinlememiştir. Neden mi böyle söylüyorum? Çünkü Sağlık Bakanı ve hükümet doğru yaptığına inanıyordu.

Sağlık Bakanı, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yasayı ‘Anayasa Mahkemesi’ne göndermesine sitem etmişti. Bakan, Akıncı’nın bu tavrını “beklemediğim bir şey oldu” diye anlatmıştı. Sanki de Akıncı, hükümete tavır aldığından, sanki bir düşmanlık besliyormuş da onun için yasayı ‘Anayasa Mahkemesi’ne göndermiş gibi bir imada bulunmuştu... Bakanın imaları boştu, Akıncı’nın haklılığı ortaya çıktı...

Tabii bir enteresan durum daha var. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra anayasaya uygun bir “Döner Sermaye Yasası” hazırlayıp meclise sevk edeceklerini söyledi. Yok yahu, gerçek mi bu? Be kardeşim, mademki anayasaya uygun bir yasa hazırlayabiliyordunuz, daha önce neden yapmadınız? Neden bu kadar tantana yaşandı? Onca hazırlık, tartışmalar, demeçler... Neydi bunlar?  Ta başından anayasaya uygun bir yasa yapsaydınız ya. Yoksa bu olay da bir “inat hikâyesi” ürünü müydü? Hangi “inat hikâyesi” mutlu bitti ki?

Bu arada şunu da söyleyeyim, sürece destek versek de “ikinci iş yasağını” yalnızca hekimler üzerinden tartışmak çok doğru gelmiyor bana. “İkinci işi” yalnızca hekimler yapmıyor, neredeyse kamuda yapmayan yok. Devlet kadrolarında çalışıp da ikinci iş yapan herkes için yasanın gerekleri yerine getirilmelidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık