• 07 Nisan 2018, Cumartesi 8:53
AliBATURAY

Ali BATURAY

Aşırı istihdam ve “insani” davranıp davranmamak

Yıllardır “kamuya istihdam” tartışma konusu olmuştur. Hükümetlerdeki siyasi partilerin kendi yandaşlarını devlet kadrolarına doldurması bitmek bilmeyen bir sorundur. Bazı kimseler sırf bu nedenle bazı partileri desteklemektedir. Birçok kişinin siyasi parti tercihi “menfaat” üzerine şekillenmiştir. Desteklediği partinin kazanmasını ve ya kendisini, ya yakınlarını, ya da çocuklarını devlet işine koydursun ister.

Konumuz istihdam olduğu için “işe alma” üzerinde duruyorum, iktidara gelecek partiden daha birçok kişisel beklentiler vardır. Dönelim istihdama… Yıllarca devlet kadrolarına partizanca ve gereksizce istihdamlar yapıldı. Partizanca istihdamlardan dolayı “geçiciler” sorunu ortaya çıktı, yıllarca “geçiciler ne olacak?” diye tartışıldı ve nihayet bir yasayla tüm geçiciler kadrolu oldu ama sorun bitmedi. Siyasiler durmak bilmedi. Seçim vaadi olarak insanları devlet kadrolarına almaya devam etti.

1990’ların başında seçimden bir gece önce evleri gezdiler ve “sen o daireye, sen diğer daireye” diye kağıtçık dağıttılar insanları dairelere doldurdular. Hükümet değişti, onları işten çıkardı, birçok kişi perişan oldu. Özel sektördeki işini, “devlette iş buldum” diye terk eden insanlar mağduriyet yaşadı. Bunlar da ders olmadı, devlete partizanca istihdam devam etti.

Çeşitli isimler altında istihdamlar yapıldı, kişi işçi kadrosuna alındı ama dairede masa başında memur yapıldı. Dairelere, bakanlıklara partizanca istihdam yapılamasın, geçici alınamasın diye yasal düzenleme yapıldı ama onu da delmeyi başardılar. Üstelik devlet kurumları ve belediyeler bu yasal düzenlemeye tabi olmadığı için oralar, acımasızca ve gereksizce istihdam yaptı.

Düzenlenecek sınavlarla, mesleğe uygun ve fırsat eşitliği çerçevesine insanlar istihdam edeceklerine çok sayıda vasıfsız kişiyi belediyelere, devlet kurumlarına doldurdular. İşe göre adam değil, adama göre iş ayarladılar. Özel yetenek, uzmanlık gerektiren devlet kadroları personel sıkıntısı yaşarken, işi az, rahat daireler insanla dolduruldu.

Burada “devlet işidir, rahat olmalıdır” mantığı benimsendi. Partizanca yapılan istihdamlarda kişilerin rahatlığı da düşünüldü. Gereksiz aşırı personel, belediyeleri ve kurumları batırdı… Belediyeler halka hizmet için çalışacağına, enerjisini personelini ödemeye harcadı. Birçok belediye ne personelini ödeyebiliyor ne de halka hizmet edebiliyor. Lefkoşa Belediyesi’nin düştüğü zor durum bile diğer belediyelere örnek olmadı.

İnatla her türlü istihdamı yaptılar. “Gündelikçi” adı altında bile istihdam yapan belediyeler var ve buralardaki kişiler, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı yatırımları yapılamadığı halde bu şekilde çalışmaya devam ediyor. Bu, akıl alır bir durum değildir.

İş insan üzerinden döndüğü için, işin içine “duygular”, “acıma”, “insani değerler” girdiğinden sağlıklı kararlar da alınamıyor. “Partizanca”, “gayrı yasal”, “gereksiz” ve “faydasız” istihdamlara dokunulamıyor. “İnsanların suçu ne, insanlara dokunmayın” deniyor. İşin içine insan girince de bir kilitlenme oluyor. İnsana dokununca “insafsız” damgası vuruluyor. Ekmek parasıyla oynanmış oluyor. Yönetici koltuğundaki kişi de “bu insani boyuttan” dolayı geri adım atıyor.

Elbette insanla, insan onuruyla oynanmamalıdır ama bir de gerçekler vardır, ortaya çıkan kötü tablolar… Eğer personel bir belediyenin gücünü aşacak kadar fazlaysa, bugün “insani” davranayım diye azaltmadığınız kadro, yarın belediyenin batmasına neden olacak ve tümü işsiz kalacak, tümünün işten çıkarılması gündeme gelecek. Yenierenköy Belediyesi’nin yaşadığı sorun budur. Önceden alınmayan tedbirler bugün tüm personeli yakmak üzeredir.

“Akıldan”, “ekonomik akıldan”, “yasal düzenlemelerden” uzaklaştığınız zaman felaket de kaçınılmaz olur. Partizanca ve popülistçe kişileri işe alan “iyi insan” olur, işten çıkarmak zorunda kalan da “kötü adam” diye anılır. Bir düşünün bakalım iyi kim kötü kim?

İnsanları bu şekilde perişan edecek noktaya getiren yöneticileri, bu adaletsiz ve geleceği tehdit eden istihdamları yapanları yargılamak, cezalandırmak gerekir. Hiçbir kriteri göz önünde bulundurmamak, sınavsız istihdam yapmak, fırsat eşitliği sağlamamak, partizanca istihdamlardır gerçekleştirmek ve sonra da onları felakete sürüklemek “insani” bir davranış mıdır


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek