• 06 Şubat 2018, Salı 8:52
AliBATURAY

Ali BATURAY

Bakın yabancılar da “bu ülke bozuldu” diyor

Mağusa’da arkadaşları korkunç bir cinayete kurban giden Nijeryalı öğrenciler dikkate değer bir söz etti geçen hafta. “Biz güvenlidir diye Kıbrıs’a geldik” dediler... Kuzey Kıbrıs, güvenli, olayların, karmaşanın olmadığı, rahat bir ülke olduğu için tercih ediliyor. Bunu yalnızca Nijeryalılar değil, bütün yabancılar söylüyor. İşçiler ya da öğrenciler, geldikleri ülkede olaylar, suçlar, karmaşa hakim olsa da eğitim almaya ya da çalışmaya geldiği ülkenin rahat olmasını isterler. İnsanların geldikleri yerde düzensizlik varsa, güvenlik içinde değilse, “Nasıl olsa buna alışkınım, gittiğim ülke de böyle olabilir” demez ki. Özellikle eğitim almaya gelenler, bıktıkları düzensizlikten kurtulmak için rahat ülkeleri tercih ederler.

Kıbrıslı Türkler “Ülkemiz bozuldu” diye şikayet ederken, şimdi bunu yabancıların söylemesi gerçekten bizi daha da korkutmalıdır. En önemli özelliğimizi kaybetmek ciddi bir sorundur.

“Amerika’yı ya da Avrupa ülkelerini değil, sizi tercih ettik” diyor yabancı öğrenciler. Bu söz üzerinde tartışabiliriz, Amerika’da ya da Avrupa ülkelerinde okumak için daha fazla başarı, daha yüksek diploma derecesi, daha fazla puan gerekebilir, bizim kadar rahat kabul etmeyebilirler onları ama iyi niyetli düşünecek olursak, bize bir bir mesaj veriyorlar aslında. “Sizin Amerika ya da bazı Avrupa ülkelerinden farkınız rahat bir ülke olmanız ve ırkçılık yapmamanızdır” demek istiyorlar.

Eğer biz de polisiye olaylarının yoğun olduğu, suçların arttığı, düzensizliğin, adaletsizliğin hakim olduğu bir ülkeye dönüşürsek ve siyahilere karşı ırkçılığa başlarsak, ne özelliğimiz kalır ki? O zaman bizi niye tercih etsinler? Üstelik bir de ajanslar tarafından kaldırılıp da ortada bırakılan bin bir sorun yaşayan yabancılar, özellikle de Afrika ülkelerinden gelenler neden bizi tercih etsin? Biz “rahat, olaysız ülke” imajımızı yerle bir edecek kadar suç olaylarının içinde boğulursak, bölgedeki ülkelerin üniversiteleriyle nasıl rekabet edeceğiz?

Sosyal medyada “Biz güvenlidir diye Kıbrıs’a geldik” diyen yabancı öğrencilere sataşan vatandaşlarımız vardı. Bazı kimseler, “Bize güvenlidir diye değil, denetimsizdir diye geliyorlar. Her türlü suçun içinden çıkıyorlar” diye yorumlar yapıyor. Yöneticilerimizin yanlış tutumu, ülkemize gelen öğrencilere ve yabancı işçilere sahip çıkamaması, perişan hale gelip suça bulaşmasına engel olamaması nedeniyle ülkemizde yabancı düşmanlığı yükseldi. Yabancı düşmanlığı çok kötüdür ve bize yakışmıyor. Kuzey Kıbrıs’ta siyahi insanlara karşı geçmişte bir tepki, bir düşmanlık yokken şimdilerde apartmanlarda onları istemeyenler, otostop yapanları arabasına almayanlar, otobüste yer vermeyenler, yanına oturmasını istemeyenler var… Gerçekten de ülkemiz adına utanç verici bir durum.

Birçok kişi yabancıların farklı gelenekleri ve yaşayış biçimleri olduğunu, bize uymadığını ve rahatsızlık yarattığını söylüyor. Son derece doğal bir durum… Elbette onlar başka bir kültürden geliyor, mutlaka bizden çok farklı davranış ve yaşayış şekilleri vardır. Ülke değiştirdiler diye giyimleri, yiyecek, davranış, yaşayış şekilleri değişecek sanmayın. Madem ki yabancı öğrenci istiyoruz ve onların getirdiği dövizin ülke ekonomisi için yararlı olduğunu düşünüyoruz, madem ki yabancı işçiye bu ülkede gereksinim vardır ve onları çalıştırıp, emeklerinden yararlanacağız ve de bu ülke ekonomisi için gerekliyse onlara katlanmak zorundayız. Rahatsız olmak istemiyorsak, öğrenciyi de işçiyi de itinalı seçmeliyiz. Önemli olan çok olması değildir. Daha az ama faydalı olsun, hem eğitimde hem de iş gücünde… Çok olması değil, kontrol edilebilir olması önemlidir. Çok olması değil, onlara bakabileceğimiz, koruyabileceğimiz, insanca para verebileceğimiz, insanca şartlar sağlayabileceğimiz, sorunlarına eğilebileceğimiz, suça bulaşmasına engel olabileceğimiz sayıda olsunlar.

Ülkemize insan geliyor köle değil... Ülkemize gelenlere insanca muamele etmeliyiz.  Kontrolü kaçırdığımız sürece hem bu ülkeye gelen öğrenciler ve işçiler sorun yaşayacak, hem de ülkede sorun yaratacaklardır. Bu konuların konuşulmasını istemeyen, bunun antipropagandaya dönüşeceğinden çekinenler var. Peki biz konuşmayalım, yazmayalım ama bakın bir cinayet olayıyla nasıl da patlak veriyor sorunlar. Peki şimdi cinayeti saklayabildiniz mi, arkadaşları öldürülen Nijeryalıları ya da diğer Afrika kökenlileri susturabilir misiniz? Ülkelerinde ya da başka ülkelerde duyulmayacak mı, hem de bu teknolojik ortamda? Sorunları saklamak her zaman için gelecekte daha büyük sorunlara yol açar. Konuşalım ve çözelim...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek