• 05 Temmuz 2017, Çarşamba 9:49
AliBATURAY

Ali BATURAY

Başarısız olduğunu kabullenememek

Küçükken hangimize sormadılar ki, “Büyüyünce ne olacaksın?” diye? Ne olacaktık ki? Büyüyünce bir şey olacaktık elbet, ancak şimdi oyun oynamak varken ne olacağımızı düşünmenin zamanı mıydı? Ancak büyükler ısrarcı, illa ki bir meslek söyleyeceksin. Bir meslek söyle ve kurtul, hem de beğenecekleri bir şey söyle.

Bizim zamanımızda soruyorlardı da şimdi sormuyorlar mı? Bugün de minikleri sıkıştırıyorlar “Ne olacaksın?” diye. Geçmişte de öyleydi, bugün de aynı; kimi yetişkinler söylediğiniz mesleği de beğenmiyor. Minikler illa ki doktor, öğretmen, mühendis, avukat gibi meslekleri söyleyecek. Yetişkinler aşağısını kabul etmiyor, hele onlara göre zor, zahmetli işler söylenirse hemen itiraz edilir.

Bu baskılarla başlanan yaşamda, kişilerin yanlış meslek seçme olasılığı da çok yüksek. Anne- baba ya da toplum baskısıyla seçilen meslekte kişinin başarısız olması kaçınılmazdır... Kişinin sevmediği mesleği yapması, işkence gibidir.

Kaç çocuk acaba küçükken söylediği mesleği yapabilmiştir? Kaç çocuk hayal ettiği, kaç çocuk ailesinin istediği meslektedir? Birçok çocuk da ne kendisinin ne de ailesinin istediği mesleği yapabiliyor, bambaşka yollara sapıyordur.

Her insan seçtiği meslekte başarılı olmak için yola çıkar. O meslek ne isterse olsun, hedef başarılı olmaktır.

Bence tüm meslekler kutsaldır, bazılarının kimi meslekleri küçümsemesine, aşağılamasına katlanamam.

Hangi meslek olursa olsun, kişi farkını yaratabilir.

İnsanlar, mesleğe başarısız olmak için başlamaz. Bir meslekte ilk günden başlayarak ve sonradan devam eden yıllarda ve de en yüksek makama kadar herkes başarılı olma hedefindedir. Peki, herkes başarılı olabilir mi? Kimisi o meslekte tutunamaz, meslek değişikliği yapar, kimisi vasat bir meslek yaşamı sürer, kimisi başarılı olur, kimisi çok başarılı olur, yükselir... Bir meslekte herkesin aynı seviyede olması beklenemez, bu mümkün değil, insanlar robot değil çünkü.

Önemli olan, bir işyerinde, ya da bir ülkede farklı özellikleri olan insanlardan bir bütün ortaya çıkarmaktır.

Tabii ki herkes her makama hakkıyla gelmez. Bizim gibi “liyakat” ifadesinin anlamının bilinmediği, torpilin, adam kayırmanın revaçta olduğu bir ülkede insanların her zaman hakkıyla bir makama geldiğini söylemek mümkün değil. İş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu, kişinin hak etmesi, işi bilmesi, becerisi, meslek tecrübesi gibi kriterler çok önemlidir. Maalesef ülkemizde gerek devlet kadrolarında gerekse özel sektörde liyakat ilkesine uyulmadan istihdamlar, görevlendirmeler, atamalar yapılmaktadır.

En kötü şeylerden birisi, başınızdaki kişinin, amirin, müdürün sizden daha yetersiz olması, işi sizin kadar bilmemesidir. İşi astları kadar bile bilmeyen bir yönetici, öğrenmeyi de denemezse, astlarının önünü açmak yerine bilmediği konuda direktifler verirse başarısızlığa yelken açmış demektir. Hatta o iş yerini felakete bile sürükleyebilir.

Devlet kadrolarında birçok istihdam, atama, görevlendirme hakkaniyet ölçülerinde yapılmadığı, partizanlık, adam kayırma yöntemi tercih edildiği için büyük sorunlar yaşanmıştır ve yaşanmaktadır da. Devlet dairelerinin çalışamaz durumda olması, kurumların zarara uğratılması, ya da batırılmasının en büyük nedenlerinden birisi budur... Hak edenin, bilenin, tecrübelinin değil de torpillinin iş bilmezin göreve gelmesi büyük başarısızlıklara neden olur.

Müdür, müsteşar, bakan atamalarında doğru seçim yapamamak (ki siyasi düşünceyle, partiye, partiliye yaranmakla, ‘bizden olsun da kim olsun’ mantığıyla doğru seçim yapmak mümkün değil) başarısızlıkların baş nedenlerindendir.

İşin kötü tarafı, kişinin o işi bilmediğini kabul etmemesidir. Bir insan bir şeyi bilmiyor olabilir, yani bilmiyorsa bilmiyordur. En azından çaba harcarsa, bilenlere saygı gösterir ve onlardan bir şey öğrenmeye çalışırsa, yetkili konumdaki kişi için yeterli değil belki ama ona da şükür. Ancak kötü olan şey; işi bilmeyen kişinin, o işi bildiğini zannetmesi, bilmediğinin farkında bile olmamasıdır.

Daha da kötüsü, kişinin başarısız olduğunu kabul etmemesi ya da başarısızlığının farkına varamamasıdır. Böyle kişiler, başarısızlıkları ortadayken, şovla, fazla konuşmakla, hep tribünlere oynamakla kendini başarılı gibi göstermeye çalışırlar.

Böyle örnekler o kadar çok ki… Hem de çok güncel, şu sıralar apaçık yaşadığımız yakıcı sorunlarla ortada. Açın gazeteleri şöyle bir bakın, haberleri izleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.  Sorunlar dağ gibi olduğu halde bu kişiler lâf kalabalığı ve başkalarını suçlayarak kendilerini başarılı gibi göstermeye ya da başarısızlıklarını gizlemeye çalışıyorlar ama nereye kadar? İlla ki birisinin “kral çıplak” demesi mi gerekiyor? Başarısızsınız işte...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık