• 15 Mayıs 2017, Pazartesi 7:37
AliBATURAY

Ali BATURAY

Bir haber hem önemli hem de önemsiz olur mu?

Bazı haberler vardır, hem önemlidir hem de hiç önemi yoktur. Bu sözlerim size tuhaf geldi herhalde.

“Bir haber nasıl hem önemli hem de önemsiz olur?” diye merak ediyorsunuz.  Çok var böyle haberler.

Ön sayfada yer vermezseniz önemsememiş gibi görünürsünüz, haberi koyarsınız ama bir kişinin bile ilgisini çekmez.  Ya da okuyanlar o haberde hiçbir şey bulamaz.

Okuduğu haberde insanlar bir şey bulmalı mıdır? Elbette bulmalıdır, başlığıyla, spotuyla okuyucuyu tavlarsınız ama haberi okuduğu zaman içinde bir şey bulamazsa “kandırılmış” hissine kapılır.

Ben birçok dergi satın alıyorum, bazı Türkiye gazetelerini de…

Bazen büyük bir heyecanla alıp okumaya başladığım derginin dosya konusunu yetersiz bulduğumda hayal kırıklığına uğrarım.

Elbette koskoca dergide ya da gazetede her haber aynı değerde olamaz, çok önemli haber de olur, daha az önemli olan da, ya da kimisine göre hiç önemsiz de…

Bir haberin önemli ya da önemsiz olması bazen kişiye göre de değişir.

Birisine göre çok önemli olan haber, başka birisine göre beş para etmez.

O nedenle gazeteciler ön sayfalarındaki haberlerin en fazla insanı ilgilendiriyor olmasına itina gösterirler ki gazetelerini sattırabilsinler. Bunu her zaman yüzde yüz başarmak kolay değildir.

Bunun için çaba sarf ederler ama Allah’ın günü bu işi yaptıkları için, her gün yeni bir gazeteyle halkın karşısına çıktıklarından zaman zaman yüzde yüz hedefi tutturamayabilirler.

Bu yalnızca bizim için değil, dünyadaki tüm gazeteler için geçerlidir.

Hani bir müzisyen bir parça yapar da çok tutacağını sanırken beklenen ilgiyi görmez, ya da bir yönetmenin büyük umutlarla çektiği film tutmaz ya, çok büyük heyecanla yaptığınız gazetenin ön sayfası da halktan beklediğiniz ilgiyi görmeyebilir.

Her meslekte, her iş kolunda olduğu gibi gazetecilikte de önemli olan belli bir istikrarı tutturmaktır.

Ne isterse olsun kaliteden ödün vermemektir.

Konuyu dağıttık, aslında hem önemli hem de önemsiz haberlerden söz ediyorduk…

Bu haberlerde, söz konusu haberin kendisi değil de o habere konu olan kişilerin ağırlığı haberi önemsemenize neden olur.  Gazetecilikte vardır böyle sıkıntılar, eğer sıkıntı olarak kabul ederseniz.

Önemli olup da önemsiz olan taze bir haber vardı dünkü gazetelerde. O habere bir bakalım isterseniz.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Aleksiz Çipras, Çin’de düzenlenen “Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Formu”na katıldı.

Erdoğan ve Çipras, burada yan yana geldi ve tokalaştı, bu anın da bir fotoğraf çekildi.

Bu fotoğrafın altına da her iki liderin Kıbrıs meselesiyle ilgili müzakerelerin devam etmesini istediği ve meselenin çözüme kavuşturulması için çalışma yapılması konusunda mutabık kaldığı yazıldı.

Haber bu kadarla sınırlı değil ama bizi ilgilendiren tarafı bu kadar. Yani Kıbrıslı Türkleri ilgilendiren tarafından söz ediyorum.

Haberde Türkiye - Yunanistan ilişkileri falan da var ama bizi ilgilendiren tarafı iki liderin müzakerelerin devam etmesini istediği ve bu konuda çalışma yapılması konusunda mutabık kaldığıyla sınırlı.

Haberi okuyorsunuz, belki birkaç ayrıntı var mı diye ama yok. Haberi yapan ajansın muhabiri, bilgileri Türkiye Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdı. ‘Cumhurbaşkanlığı’na değil ha, ona yakın kaynaklara…

“Yani ne demek mi istiyorum?” diyorsunuz? Yani toka ettikleri fotoğraf çekildi ya, altına her iki lideri de rahatsız etmeyeceği, bilgileri yalanlamayacağı ortadan şeyler yazarsınız olur biter.

Önemli olan o fotoğrafı çekmekti, gerisini tecrübeli muhabir halleder. İşte o haberde olup biten de budur.

İki lider belki de orada 3 dakika konuşmuş, Kıbrıs’tan da hiç söz etmemiştir. İnanın bu mümkündür.

Bu haberi okuyunca hiç heyecanlanmadım, siz heyecanlandınız mı? Şu anda bir ortadaki gerçeklere, bir de bu haberde yazılan iki cümleye bakın…

Müzakereler devam etsinmiş ve bu konuda çalışma yapmak için mutabık kalmışlar. Ayrıntı yok, bu kadar…

Siz inandınız mı buna? Boş lâflar bunlar…

Müzakereler o kadar soğuk, donuk, zorlama gidiyor ki taraflar “bitse de bu işkenceden kurtulsak” diye dua ediyor, bunu görmemek için kör olmak gerekir. Bölgemizdeki gelişmeler de Kıbrıs sorunu için hiç iç açıcı değil.

Şimdi iki liderin yan yana gelmesini ve fotoğraflarını önemsiz sayamazsınız ama haberin içeriğine bakınca ne kadar önemsiz olduğunu anlıyorsunuz. “Kandırıldım” hissine kapılıyorsunuz. Bilmem anlatabildim mi?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık