• 27 Ağustos 2017, Pazar 11:49
AliBATURAY

Ali BATURAY

Bir şeyi hak ediyorsan, şükran çekmeye ne gerek var?

Minnet, gönül borcu, şükran… Yani yapılan iyiliğe karşı insanın kendini borçlu sayması, borçlu hissetmesi... Bir insanın başka birisine minnettar olması, bir kişinin başka bir kişiye gönül borcu olması kötü bir şey midir? Elbette değildir, her insan mutlaka yaşamının bir yerinde, birilerinden önemli bir katkı, bir iyilik görür ve bunu hiç unutamaz. Kendisine yapılan iyilik nedeniyle o kişiye kendisini borçlu hissedebilir, ona karşı gönül borcu olduğunu düşünür.

Ancak günümüzde minnet, şükran o kadar çok ucuzladı ki bu ifadeleri duyduğumuzda tüylerimiz diken diken oluyor. O kadar ucuz ki artık “şükran”, o kadar ucuz ki “minnet”, o kadar kolay ortaya konuluyor ve o kadar çok istismar ediliyor ki insanın midesi bulanıyor.

Aslına bakarsanız bu hayatta hepimizin bazı kahramanları var ama keşke olmasa. Evet keşke hiç minnet duyacak noktaya gelmesek, keşke hayatımız boyunca hiç kahramanlarımızla karşılaşmasak… Evet her iyilik yapan minnet beklemez, işte minnet beklemeyen, şükran beklemeyen, diyet istemeyen insanın yaptığı iyilik kıymetlidir.

Bir iyiliği yapıp da o adamın yüzüne bin defa vurursanız, sürekli şükran çekmesini beklerseniz, o iyiliğin de kıymeti kalmaz. Birisi iyiliğine karşılık sürekli sizden şükran beklerse ve “Lanet olsun senin yaptığın iyiliğe” dedirtirse ne kıymeti var ki?

Ülkemizde sistem insanları şükran çekmeye, minnet etmeye zorluyor. Özellikle kamuda liyakat ilkesinin uygulanmadığı, yani birilerinin hak ederek bir yerlere gelmediği, torpille, adam kollamayla yapılan atamalar, görevlendirmeler hep şükran gerektirir. Torpille, adam kayırmayla yapılacak iyiliğe şükran duymak da işte yukarıda söylediğim o “ucuz” minnete örnektir.

Hak etmeyeni bir yerlere getirmek iyilik olmayacağına göre, buna minnet duymak, şükran çekmek de çok çirkin olur. Yalnızca iş bulmak, ya da önemli bir göreve getirerek değil, arazi vermek, “T” izni vermek, benzin istasyonu izni vermek ve bunlara benzer devlet malını, devlet olanaklarını peşkeş de şükran gerektiriyor.

Ülkemizde en çok da politikacılara minnet duyuluyor, en fazla da politikacılar minnet bekliyor, verenin ve alanın “hakkaniyet” ölçülerinde davranmaması nedeniyle bu minnet beş para etmez, hatta iğrençtir. Ülkemizde politikacıların partizanlıkla, adam kayırmayla yaptığı görevlendirmeler, peşkeşler, imkan sağlamalar için beklediği minnet mide bulandırıcıdır.

Kişiler kendilerine yapılan iyilik nedeniyle, kendisini o iyilik yapan kişinin askeri, kölesi gibi görmeye başlar. Böyle bir durumda “minnet” ve “şükran” kelimelerini duymak bile istemeyiz. Arada gerçekten hak ederek bir yere gelenlerden de minnet beklenir, bu kişiler de zaman zaman minnet modasına uyar. Bunlar gerçekten insani beklentiler değildir, iyilik yapılanın da aşağılanarak minnet etmesi hiç insani olamaz.

Geçtiğimiz günlerde önemli bir göreve getirilen bir kişi facebook’tan ilgili bakana ve başka üç kahramanına teşekkür etti. Açık, aleni, çekinmeden… Bazı kimseler şaşırdı, ben şaşırmadım, çünkü sistem insanları bu şekilde davranmaya itiyor… “Bunu sözlü olarak, birebir onlara yapsa da sosyal medyada paylaşmasa olmaz mı?” diye soruyor bazıları.

Bana göre hiç yapmaması gerekiyor ama aleni yapması onlar için daha anlamlı, onların görmesini istiyor ve dünya alemin de görmesini istiyor. Şükranın ancak bu şekilde anlamlı olacağını düşünüyor.

Bir başkası kendisini vatandaş yaptılar diye açık isimler vererek teşekkür ediyor, herkesin göreceği şekilde. Eğer hakkıysa vatandaş olmak, niye bu şükran? Niye kendisini deşifre ediyor ki? Niye etmesin ki, sistem bunu zorluyor, istiyor.

Geçmişte bir kamu görevlisi başkalarına gönül borcunu ödesin diye başbakanı zorda bırakacak, yalan belgeleri basına sızdırmıştı. Sonra da dünya aleme rezil olduğu yetmezmiş gibi hiçbir şey olmamışçasına gidip başbakanın elini öpmüştü.

Sistem insanların “onur” denen şeyi unutmasına ya da bir kalemde silmesine neden oluyor. Onur nedir biliyor musunuz; insanın kendine karşı duyduğu saygıdır, şereftir, öz saygıdır, haysiyettir, izzetinefistir… Onur öylesine bir şey değildir, insana insan olduğunu hatırlatır.

Üç kuruşluk iş için, beş kuruşluk mevki için insan minnet etmemeli, şükran sunmamalı, onurundan vazgeçmemeli… İnsan hak ettiği bir görev, hak ettiği bir mevki, hak ettiği bir olanak için başkalarına minnet edecek duruma gelmemeli.

İranlı astronom, bilim adamı, şair, bilgin ve filozof Ömer Hayyam, “Tanrım bir geçim kapısı açıver bana/Kimseye minnetsiz yaşamak yeter bana” demiştir. Fransız yazar ve filozof Denis Diderot, “Minnettarlık bir yüktür ve her yük silkinip atılmaya mahkumdur” sözünü söylemiştir. Fransız yazar Balzac, “Bir kimseye edilecek iyiliğin en mükemmeli, o kimseyi minnet altında bırakmayanıdır” demiştir. Bu önemli insanlar, bu sözleri boş yere söylememiştir. “Minnet” her zaman sevimli bir şey değildir, “onur”, bilen için çok önemli bir şeydir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık