• 26 Mayıs 2017, Cuma 9:23
AliBATURAY

Ali BATURAY

Bir ülkenin iki tarafını kıyas

Kıbrıs, güzel Kıbrıs’ım... Yoksa Kuzey Kıbrıs mı desem? Hangisi, bütünü mü yoksa bir parçası mı?

Yok, ayıramam ben ülkemi, dikenli tellerle sınırlar çizip ayırsalar da ben ayıramam...

Eski günleri anarken, örneğin 1974 öncesine giderken ‘kuzey- güney’ diye mi kategorize ediyorsunuz anılarınızı? Hiç de değil, anılarımızı da kuzey- güney diye ayıramayız...

Köyüm güneyde kalsa da köyümdür. Girne’nin, Mağusa’nın, Lefke’nin olduğu kadar, Limasol da benimdir, Larnaka da, Baf da... Trodos da...

Nasıl bir paylaşım olursa olsun, ya da paylaşılamasın, nasıl bir anlaşma üzerinde uzlaşılırsa uzlaşılsın, ya da uzlaşılamasın Kıbrıs’ım bir bütün olarak ülkemdir. Bunu kimse değiştiremez...

Ayıramam ben ülkemi, kuzeyi de birdir benim için güneyi de...

Kuzeyde yaşıyoruz, doğal olarak daha çok kuzeyde olup bitenle meşgulüz, daha çok kuzeyin dertleri, tasaları, sevinçleri ilgi alanımızda... Dert ediniyoruz birçok şeyi; sorunlara, kangrenleşmiş dertlere çözüm bulunması için kendi kendimizi yırtıyoruz.

Kıyas da yapmıyor değiliz kuzey ile güney arasında... Kıyas mı? Yani karşılaştırma canım, mukayese ya da oranlama... Yapıyoruz, yapıyoruz... Sanki de yabancı bir ülkeyle karşılaştırır gibi kıyas yapıyoruz.

Bazı kesimler hiç sevmese, memnun olmasa da bundan, hatta ben de hiç sevmesem de ister istemez kıyas yapıyoruz. İnsan utanıyor ülkesinin iki tarafını kıyas yapmaya.

İnsan ülkesinin bir tarafını diğer tarafından daha çok sevebilir mi? Sevemez, insan için ülke tektir, her tarafını sever insan ama işte yapılan icraatlar, yaratılan değerler, ya da yok edilen zenginlikler, temizlik, düzen, zenginlik falan filan… Bakın birileri kızmasın diye “ucuzluk- pahalılık” demedim, demeyeceğim... Yoksa demiş bulundum bile mi?

Neyse yukarıda saydığım bir dolu şey, işte bunlar sizi kıyas yapmaya zorluyor, istemeseniz de yapıyorsunuz.

İnsan psikolojisi işte, yaptırıyor insana... Duygularınızı ortadan kaldırsanız, gözünüz var; gözünüz tek başına bu kıyasta rol alıyor, insan gördüğünü de görmezden gelemez ya...

İnsan çocukları arasında ayrım yapabilir mi? Yapamaz... İnsan çocukları arasında ayrım yapamadığı gibi ülkesinin iki yarısı arasında da seçim yapamaz. Ayrım yapamaz ama bazı özelliklerini de görmezden gelemez.

Gördükleri, yaşadıkları, izlenimleri insanı kıyas yapmaya zorluyor, kıyas yapınca da insan kendi kendini suçlu gibi hissediyor.

Limasolla Girne’yi, Larnaka’yla Mağusa’yı, Baf’la Lefke’yi nasıl karşılaştırır da “O daha iyidir de diğeri daha kötüdür” diyebilirim ki?

Yapamam, çünkü hepsi benimdir ama “Mahvetmişler Girne’yi, beton yığınına çevirmişler, çirkinleştirmişler” diyebilirim. Çok sevdiğim Girne’mi akıl almaz bir arsızlıkla bambaşka bir şeye çevirdiklerini de görmezden gelemem ki? İşte o zaman ister istemez kıyas yapıyor insan.

Nasıl ki gittiği başka ülkelerdeki kentlerle, kentlerdeki düzenle, temizlikle, trafikle, turistik değerlerle kendi ülkemizi karşılaştırıyoruz ya, ülkemin diğer yarısına gidince de mecburen bunu yapıyoruz.

Kıbrıslı Türkler “biz”se, Kıbrıslı Rumlar da “onlar”sa... (Ki maalesef öyle, iki toplum hayatından “onlar” sözcüğünü atamıyor, “biz” olmayı başaramıyor.)

İşte “onlar” birçok şeyi yapabiliyorsa, kuzeydeki “biz” neden yapamıyoruz?

Sakın bana yine “Onlar dünyanın nimetlerinden yararlanıyor, bizim haklarımızı da kullanıyor, dünya onları tanıyor” gibi mazeretler saymayın, çünkü “bizim” bazı zaaflarımızın bunlarla hiç ilgisi yok.

“Biz” çok para- pul gerektirmeyen işleri de başaramaz hale geldik...

“Biz” ülkemizi ya da bize bırakılan tarafını, ya da bizim elde ettiğimiz tarafını veya adına ne derseniz deyin, bu toprak parçasına ait değilmişiz gibi davranıyoruz, aidiyetimizi kaybetmişiz.

Yok etmek, bitirmek için elimizden geleni yapıyoruz, ovayı, denizi, dağı, taşı, atalarımızdan miras kalanı, her şeyi ama her şeyi hoyratça harcıyoruz.

Ülkemin iki yarısının geceyle gündüz kadar farklı olmasına üzülüyorum, siz üzülmüyor musunuz? Böyle söylüyorum diye “Rum propagandası yapıyor” demeyin, hiç ilgisi yok...

Kıyas yapıyor insanımız ve bu kıyas çoğunlukla kuzeyin aleyhine bir değerlendirme oluyor.

Böyle olduğu için bazı kesimler “kıyas yapmayın” diyor, kusurlarımız ortaya çıkıyor çünkü. Yoksa lehinize sonuçlanacak bir kıyastan niye korkasınız ki?

“Kıyas yapmayın” demek kolay, önemli olan o kıyası yaptırmayacak noktaya gelmektir, ya da yapılacak kıyasın lehimize sonuç vermesidir.  Bunun için de çalışmak, çabalamak, korumak, üretmek, yaratmak, güzelleştirmek, gerçekçi bakışla kusurlarımızı tek tek tamir etmek gerekir.

Bir şeyleri dert edinmiyor, özeleştiri yapamıyor, kusurlarımızı görmeden “milliyetçilik”, “düşmanlık” edebiyatı üzerinden durumu götürmeye çalışırsak, daha çok ağlarız neden “o tarafa ilgi var” diye.

Bakın çözüme de bağlamadım tüm bunları, çünkü yapacaklarımız için çözüme de ihtiyaç yok, hatta bu kafayla, bu zihniyetle çözüm olsa da biz yine yerimizde saymaya ya da daha kötüye gitmeye devam ederiz.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek