• 16 Temmuz 2017, Pazar 10:40
AliBATURAY

Ali BATURAY

Biri bizi korusun, kollasın talebi bizi bitiriyor

Biz söyleyelim, onlar kabul etmek istemesin. “Denetimsizlik”, “devlet otoritesinden yoksunluk”, “iradesizlik” diyoruz, bozuluyorlar. Mesela yine güncel ve yakıcı sorunumuz olan trafik kazalarının büyük çoğunluğu da denetimsizlikten kaynaklanmaktadır. Altyapı eksikliği, tedbirsizlik, sorunların üzerine zamanında eğilmeme, eğitim sorunu da var tabii ki ama denetimsizlik gerçekten de ciddi bir sorun.

Dünkü KIBRIS Gazetesi’nin manşetinde yer alan ve diğer gazetelerin de yazdığı, bir gencin yanarak ölümüyle sonuçlanan kazaya sebebiyet vermekle suçlanan kişinin hem ehliyeti olmaması hem de sigortasız araç kullanması denetimsizliğin değil de neyin sonucudur acaba?

Başka kazalarda da benzer durumlar ortaya çıktı. Ehliyeti ağır araç kullanmaya uygun olmayanlar, ehliyetsiz araç kullananlar, sigortasız araç sürenler, trafikte dehşet saçıyor. Bunlarla da sınırlı değil tabii, alkollü araç kullananlar da oldukça fazla.

Bu ülkede sigortasız, ehliyetsiz araç kullananlar da alkollü araç kullananlar da bir şekilde yırtabiliyor. Bir hatırlı kişi çıkıyor ve alkollü kişiyi bile polisin elinden kurtarabiliyor. Tehlikeli sürüş yapanı, cep telefonunda konuşanı ve daha nicelerini kurtaracak bir abi, bir dayı, bir partili büyüğümüz çıkabiliyor.

Biliyor musunuz aslında bu gibi kişileri kurtaranlar, o kişileri kurtarmıyor, o kişilerin ölüm fermanını imzalıyorlar. Yalnızca onun ölüm fermanını imzalamakla da kalmıyor, o kişinin yarattığı felaketten başkalarını da yakıyorlar.

Suç işleyen kim olursa olsun cezasını çekmelidir, trafikte suç işleyenin gözünün yaşına bakılmamalıdır. Para cezasıysa para cezası, ehliyet iptaliyse ehliyet iptali, hapisse hapis… Cezası neyse çeksin. Birileri o kişiyi kurtardığında, ona cesaret de aşılıyor. Yaptığı hata, yaptığı suç yanına kaldığı için yenisini işliyor. Bu kişiler hatalarından ders almıyor ki. Ders almadığı için gidip ya kendisi ölüyor, ya da başkasını öldürüyor.

Bu ülkede torpil, yandaşı kayırma, birisinin başını dertten kurtarma, ahbap çavuş ilişkisi, partiliyi koruma, taraflıyı kollama en büyük dertlerdendir. Yalnızca trafikte değil, her alanda başımızın dertten kurtulmamasının nedeni budur. Bu yüzden hayır etmiyoruz.

Hani derler ya anne- baba çocuğu üzerinde yaşı ilerledikçe o koruma kalkanını kaldırmalı ki hayata alışsın, cesaret kazansın, kuralları öğrensin diye, işte toplumdaki bireyler de öyledir. Hep birilerinin kendisini kurtaracağını, hep birilerinin kendilerini koruyacağını, arka çıkacağını, aç bırakmayacağını bildiği için hayata alışamaz, özgüven kazanamaz, hazıra alışır ve hataya açık olur.

Bugün Kıbrıs Türk toplumunun üretimden koparılarak, tüketen bir topluma dönüşmesi ve Türkiye’ye muhtaç bir hale gelmesi, her başı sıkıştığında Türkiye’nin yardımına koşacağını bilmesi, bunu sürekli talep etmesi nedeniyle nasıl bir hale geldiğinin farkında mısınız? Çok üzgünüm, çok acı konuşacağım ama “asalak bir toplum” haline geldik. Siz isterseniz “öyle değil” deyin, ben iddia ediyorum ki öyleyiz.

Bugün toplumun büyük bir kesiminin müzakerelerde “güvenlik ve garantileri” istemesini saygıyla karşılıyorum, mutlaka bunun çeşitli nedenleri var ama çoğunlukla bunun temelinde de “o korumaya muhtaç toplum” psikolojisi yatmaktadır.

Böyle toplumlarda kurallar pek işe yaramaz, tek bildiği şey vardır ki toplumun, birisi onu koruyacak, birisi ona arka çıkacak, ne isterse olsun aç kalmayacak, açıkta kalmayacak. Bunun için bedeller de öder ama farkında bile değildir. Rahat ettiğini, konforunun sürdüğünü, para kazandığını sanırken, tükendiğinin farkında bile değildir.

İşte üretimden kopmanın, sürekli korunmak istemenin, kollanmak istemenin sakıncaları bunlardır. Küçük ölçekte, trafikte korunurken üç ay, altı ay veya bir yıl sonra gidip kaza yapıp kendisini ve başkalarını öldürebiliyorsa fertler, toplumlar da kendi kendini yok eder…

Biz hep diyoruz ya, başka ülkelerde olduğu gibi yasaları çalıştırın, cezaları artırın, kimsenin gözünün yaşına bakmayın, torpil yapmayın, partizanlık yapmayın falan… Olmaz, kesinlikle bunu yapamazlar, çünkü vatandaştan tutun da en yukarıdaki yöneticiye kadar bunu kimse içselleştirmedi. Hatta bunu yapan siyasilerin seçilmeme tehlikesi bile var.

Bir bakan toplantıdayken, bir köyün örgüt başkanının telefonuna bakamadığında dünyanın en kötü insanı muamelesi görüyorsa, bir bakan örgüt başkanına, örgüt üyesine teslimse o ülkeden hayır gelmez. Bir bakan herkese örnek olacakken, kendisi gidip de kendi kendisinin yığınla trafik cezasını sildirirse, başka bir bakan makam aracını durduran polise hakaret ederse, aşağılar, tehdit ederse o ülkede bir şeylerin değişmesini beklemek saflık olur. Çok kötümserim değil mi? Kötümserim çünkü yaşadıklarımız bize hiçbir şeyin değişmeyeceğini, değişemediğini defalarca kanıtladı.

Evet, bir gencin yanarak öldüğü kazanın da, başka kazaların da çoğunun nedeni denetimsizliktir, kabul etseler de etmeseler de… Çoğu kazanın nedeni sorunları önemsememek, yapılan önerileri ciddiye almamak, birçok konuda irade ortaya koyamamak ama bunu yapacak kişi veya kişiler yok, bunu da birilerinin gelip çözmesini bekliyor olabilirler. Mesela Türkiye’den bir bakanın proje hazırlayıp da “hade trafik sorununuzu çözelim” demesini bekliyor olabilirler, ki bu o kadar kolay da değildir. İşte böyle, boşu boşuna yazıp duruyoruz, tartışıyoruz, biri bizi korusun, kollasın psikolojisi bizi bitiriyor, bitiriyor da farkında bile değiliz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık