• 25 Mart 2017, Cumartesi 8:41
AliBATURAY

Ali BATURAY

Biz yazmayınca uyuşturucu vakaları azalacak mı?

Vatandaşlar polisiye haberlerden bıktıklarını söylüyor. Özellikle de uyuşturucu haberlerine karşı bir tepki var.

Bazı okurlarımız uyuşturucu haberlerinin caydırıcılıktan çok özendirici olduğunu söylüyor.

İntihar haberlerinin domino etkisi yapıp yeni intiharlara yol açtığı gerekçesiyle basının bu haberlere yönelik abartmama hatta gizleme prensibini, uyuşturucu haberlerine de uygulamasını isteyenler var.

Her türlü görüşe saygım var, arkadaşlarımızla bu görüşleri de değerlendiriyoruz.

Ancak intiharla uyuşturucu düz bakışla “sonu ölüme dayanıyor” denilerek, aynı kefeye konulsa da aslında çok farklı iki konudur.

Bir okurumuza öyle dedim diye; “Neyi farklıdır, birisi çabuk öldürür, diğer ağır ağır da farkı bu mudur?” diye sordu.

Bu da bir görüş ama ben intihar ve uyuşturucunun çıkış noktası, eylem ve sonuç olarak da hiç benzer şeyler olmadığına inanıyorum.

Birisi aslında cinayettir, insanın kendi canına kıyması ile başkasını öldürmesi arasında bana göre bir fark yoktur, bir fark varsa da kendi adına bir son yaratmak istemesidir.

Uyuşturucu ise sağlığını olumsuz etkilediğini bildiği halde bir zevkin, yasak, belalı bir zevkin peşine düşmektir.

Şikayetlere dönecek olursak, aslında şikayet konusu olan uyuşturucuyla ilgili mahkeme haberleridir.

Bence de yarım gram, bir gramla yakalanan turistler için sayfa sayfa verdiğimiz haberler biraz fazla.

Belki de okurlarımız haklıdır, yurt dışından ülkemize turist olarak gelen insanların üzerindeki yarım gram uyuşturucu için gazetede bu kadar geniş yer vermemek gerekir. Bunu değerlendirebiliriz.

Belki de bazı İslam ülkeleri ve bazı Uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi uçaktan aşağıya inmeden insanlar uyarılabilir; “Üzerinizde uyuşturucu varsa uçakta bırakın. Aşağıya indiğiniz anda bu ülkenin yasaları geçerlidir ve başınız derde girebilir” diye bir anons yapılabilir.

Böyle olunca de ülkemize gelen turistler mağdur duruma düşmez.

Ancak uyuşturucu satan, yüksek miktarda tasarrufunda bulunduran, üretimini yapan, ithal eden kişilerle ilgili haberleri neden yayınlamayalım ki?

Evet çok sık olmaya başladı, evet artık bu haberleri yazmaktan da okumaktan da hem sıkıldık hem de bizi endişelendiriyor, rahatsız ediyor...

Belki de rahatsız etmesi iyidir, belki de ne kadar çok gazetede yer alırsa o kadar durumumuzun vahim olduğu ortaya çıkıyor. Belki de saklarsak, yazmazsak, uyuşturucuyla uğraşanların daha çok hoşuna gider.

Yani biz yazmazsak, biz gündeme getirmezsek uyuşturucu azalacak mı?

Evet, haberi ele alış, sunuş şekli çok önemlidir, haberlerimizi caydırıcı şekilde yazmalıyız.

“Gençler gazetelerden okuyup, özeniyor” diyor okurlarımız. Öyle mi acaba?

Gençler zannettiğiniz kadar çok gazete okuyor mu?

Bu haberleri okuyanlar, “Her gün birileri uyuşturucudan yakalanıyor, ben de kullanayım, ben de alıp- satayım, tasarrufumda bulundurayım mı?” diyor. Her görüşe saygılıyım ama hiç sanmıyorum.

İnsanlar okumakla bilinç kazanır, okuyarak bilinçsiz olmaz, siz hiç merak etmeyin onlar gençlere ulaşmanın yollarını çok iyi biliyorlar, gençleri zehirleyen gazeteler, gazeteciler değil başka çevreler, başka güçlerdir ve ağları da çok geniştir.

Üstelik mahkeme haberleri, uyuşturucu kullananları perişan halde gösteriyor, mahkeme koridorlarında, polisler arasında ve kelepçeli... Teşhir oluyor, suçlu damgası yiyorlar...  Bunun neresi özendirici ki?

İnsanın özgürlüğünü elinden alan, onu polislik yapan, yeri gelir utanmasına neden olan bir maddenin gazeteye yansıması neden özendirici olsun?

Zaman zaman haberlerde uyuşturucudan dolayı sağlığı bozulan, bundan dolayı zor durumda kalan insanların yaşanmış acı öyküleri de haberlere konu oluyor, yakın zamanda uyuşturucudan ölen bir gencin konusu da gazetelerde fazlaca yer aldı.

Yargıçlar uyuşturucuya artık daha ağır cezalar veriyor, kararlarından önce uyuşturucunun toplumda yarattığı tahribattan mutlaka söz ediyorlar.

Gazeteler bunlara geniş yer veriyor... Basın, uyuşturucuyla mücadele için elinden geleni yapıyor.

Gerek uyuşturucu haberleri, gerekse diğer polisiye suçlar konusunda ülkeyi yönetenler mücadelede yetersiz kalıyor, bu küçücük ülkede tedbirleri alamıyorken, onlardan hesap sorulması gerekirken bize “Daha fazla yazmayın, korkuyoruz, rahatsız oluyoruz, sıkıldık” demek, özür dilerim ama devekuşu gibi başını kuma sokmaktan farksızdır.

Korkularımızın üzerine mi gideceğiz yoksa bizi tehdit eden unsurları görmezden mi geleceğiz?

Gazeteler yazmayınca bu suçlar işlenmeyecek mi? İnanın daha fazla işlenecek...

Biz de bu haberleri severek yazıyor, yayınlıyor değiliz ama en azından biz size, sizleri ne gibi tehlikeler beklediğini duyuruyor, temkinli olmanızı, sakınmanızı sağlıyoruz...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık