• 25 Eylül 2017, Pazartesi 8:36
AliBATURAY

Ali BATURAY

BM yardımlarına gümrükte engelle, egemenlik hakkı savunulamaz

Dışişleri Bakanımız, mevzu Rum tarafı veya Rumlar oldu mu düz bir bakışla gerginlikten hoşlanıyor. Sayın bakan, sürekli olarak “Rumlara misilleme yapma duygusu” içinde yaşıyor ve bu duygu nedeniyle “iyi olanı”, “insani olanı” da göremiyor.

Dışişleri Bakanlığımıza, dünyanın en insani olaylarından birisi olan “ayinlere”, yani Rumların Kuzey Kıbrıs’taki kiliselerde düzenlediği dini etkinliklere getirdiği kısıtlama yetmemiş anlaşılan.

Ayinler konusunda yarattığı gerginlik ve bu nedenle Kıbrıs Türk tarafına yapılan eleştiriler, kınamalar Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nu tatmin etmemiş, şimdi de başka anlamsız ve gereksiz bir icraata imza atmaya hazırlanıyor.

Tahsin Bey, Birleşmiş Milletler’in Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Rumlara gönderdiği yardımların artık bir son bulmasını istiyor. Bu nedenle bu yardımlar Kuzey Kıbrıs’a girerken gümrük alınacakmış.

Sayın Ertuğruloğlu, bir süreden beridir Kuzey Kıbrıs’taki Rumlara yapılan BM yardımlarına takmış durumda.  Dışişleri Bakanımıza göre, kuzeyde yaşayan Rumların hali vakti yerindeymiş, bu malzemelere ihtiyacı yokmuş, sınır kapılarından Rum tarafına geçip ihtiyaçlarını karşılama olanakları varmış, istedikleri zaman aileleri arkadaşları ile görüşebiliyorlarmış, güneydeki aileleri, arkadaşları da onları ziyaret edebiliyormuş, bu şekilde yardım yapmakla bu insanların “işgal altındaki topraklarda mahsur kaldığı” izlenimi veriliyormuş… Yani bakanımız yememiş içmemiş, oturmuş düşünmüş ve bunları yaratmış…

Bu yardımların geçmişteki gibi geçmesine izin verilmeyecekmiş, bunun için de Kıbrıslı Rumların ödemek zorunda kalacağı bir gümrük vergisi uygulanacakmış. Bunu yapmak da Kıbrıslı Türklerin egemenlik talebini savunmakmış, hatta bunun için başka tedbirler de alacaklarmış.

Bu kadar saçma sapan, bu kadar gereksiz, bu kadar gayri insani bir icraat olamaz. Tarafların karşılıklı anlaşmayla aldığı bu insani kararı (ki BM yetkilileri bunun “3. Viyana Sözleşmesi” olduğunu hatırlatıyor) böyle tek taraflı ve düşmanca söylemlerle yasaklamaya hazırlanmak nereden bakarsanız bakın bir strateji hatasıdır.

Kıbrıslı Türklere uluslararası kararlarla getirilen bazı kısıtlamalara, izolasyonlara böyle ufak ayak oyunlarıyla karşılık vermek inanın bizi daha da zora sokmakta, hatta zavallı durumuna düşürmektedir.

Bu tam bir “Eşeği dövemeyen semerini döver” yaklaşımıdır. Bu yaklaşım size bırakın kazanç getirmeyi, sizi daha da sevimsiz yapar, dünyanın gözünde “gayri insani” gösterir.

Bu yardım gereklidir ya da değildir, bu insanların bunlara gerçek anlamda ihtiyacı var ya da yok…

Gerçekten araştırma yapılıp da kişilerin tek tek incelenerek yardımların gerekli gereksiz olduğunun belirlendiğini sanmıyorum. Ola ki hiçbirinin bu yardımlara ihtiyacı yok, sana ne? Sana ne bu yardımlardan? Senin cebinden mi çıkıyor? Bu yardımları Kıbrıslı Türklere satıyorlarmış. Sana ne? İster kendisi yer, ister köpeğe atar, ister satar, ister yakar, ister gider toprağa gömer, sana ne?

Siz bu açıklamayı yapana kadar Kıbrıslı Türklerin yüzde 90’ı bu yardımların geldiğinden haberdar değildi, bilenler de unutmuştu. Yardımlardan haberi olanların da umurunda değildir. Sağ olasınız sayenizde artık herkes biliyor ama yine de kimsenin umurunda değil.

Efendim, bu yardımlar “Kıbrıs Türk tarafının işgal altında olduğu” izlenimini yaratıyormuş. Sayenizde Rumlar da yeni bir propaganda gerekçesi buldu ve çok geniş bir uluslararası camianın da bundan haberi oldu.

“Biz zaten bu uygulamayı uluslararası camiaya yönelik yaptık”, diyorsanız, siz de çok iyi biliyorsunuz ki, bu yardımlar gelse de gelmese de uluslararası camia zaten Kuzey Kıbrıs’ı Türkiye’nin bir alt yönetimi olarak görüyor, bu ülkede çözüm olmadıkça da öyle görecek. AİHM’e yapılan başvurularda Türkiye’nin yargılanıp, cezalandırılması da buna en büyük örnektir. Ne yaparsanız yapın bu gerçeği değiştiremeyeceksiniz, bu ülkede bir çözüm olmadıkça Kuzey Kıbrıs, Türkiye’nin bir alt yönetimi olarak görülecek.

Bu gerçek hiçbir zaman peşimizi bırakmayacak, sizin bu mallara gümrük uygulaması getirmeniz, dev bir fili sineğin ısırması, ya da bırakın ısırmasını kulağında vızıltı yapması kadar bile etkili olamaz ama Kıbrıs Türk yönetimini, sevimsiz, gayri insani ve barış düşmanı olarak göstermeye yeterlidir.

Ben Rumların insani olmayan bazı tutumlarının farkındayım ve eleştiriyorum. Rumların bazı haksız ama stratejik hamlelerine maalesef biz oldukça acemi, hesapsız kitapsız, düşmanlık duygularını dışa vuran, bizi zavallı ve “küstüm oynamam” diye ağlayan çocuklar gibi gösteriyor. Kıbrıslı Türklerin egemenlik talebini bu şekilde savunamazsınız.

“Kıbrıslı Türklerin egemenlik talebini savunmak için başka tedbirler de alacaklarını” söyleyen Dışişleri Bakanı’na tavsiye ediyoruz; oldu olacak “Sınır kapılarını da kapatın”, kapatın ki kestirmeden içinizde tuttuğunuz tüm düşüncelerinizi yerine getirmiş olursunuz…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık