• 21 Temmuz 2017, Cuma 9:45
AliBATURAY

Ali BATURAY

Bu kadar zaman evinizin içini niye düzenlemediniz?

Müzakerelerin çökmesinden sonra “Kendi evimizin içini düzenleyelim” şeklinde çok sık söylenen birkaç söz duymaya başladık. “Kendi evimizin içini düzenleyelim” sözü çok manidardır.

Bu sözle aslında evimizin darmadağın olduğunu kabul ediyoruz demektir. Darmadağın, tertip isteyen bir ev… Bu dağınık evi düzenlemek için 49 yıl uğraştık, uğraştık, en sonunda dedik ki; “Artık bu işi kendimiz yapacağız…” Bu dağınıklığı toparlamayı bunca yıl başaramadık ama şimdi aniden karar verdik ki “Biz bu işi yapabiliriz.”

Diyebilirsiniz ki; “Evimizi tertiplemek için illa ki Kıbrıs’ta çözüm olması mı gerekir?” Ben de aynı şeyi söylüyorum zaten. Biri mi tutuyordu sizi bu evi tertiplemek için? Kıbrıs’ta çözüme inanmayanlar, çözüm olmasını istemeyenler, neden bunca zaman bu dağınık evi tertiplemek için uğraşmadı?

Elbette ki her şeyi çözüme bağlayamayız, çözüm olmadan da başarabileceğimiz konular vardır ama bunları kim dert edindi, kim çaba gösterdi bu sıkıntıları çözmek için? Kimse... Kimsenin derdi olmadı, çözüm istemeyenlerin de derdi olmadı.

Eeee, şimdi federal çözüm arayışından vazgeçeceğiz ve evimizi tertipleyeceğiz. Kim inanır buna, siz inanıyor musunuz? Ben inanmıyorum. Böyle bir çaba yok, olmayacak da… Bu bir kandırmacadır…

Bir de “Evimizin önünü temizleyelim” var. O da evimizin önünün çöplük ya da pislik olduğunu anlatan bir söz mü? “Evimizin içindeki dağınıklıktan” daha mı iyimser bir sözdür? İçi dağınık değil de önü pislik olunca daha mı iyi oluyor?

Pislik evimizin önünde değil, ülke olarak pisliğe gömülmüş haldeyiz, farkında değil misiniz? Hem mecazi hem de gerçek anlamda pislik içindeyiz. Hem de geçmişten daha pis, temizlemeye değil daha da pis etmeye niyetli görünüyoruz.

Ya da “Kendi yolumuza gidelim” sözü... Yolumuz hangi yoldur? Bir yolumuz mu var, bir yere mi gidiyoruz?

Bir yere gittiğimiz yok ki; yerimizde bile saymıyoruz, geri geri gidiyoruz… Bakın şu ülkenin haline, eskiyi özler duruma gelen, nostaljiye övgüler düzer hale gelen bu toplum bir yere mi gidiyor? Gerisin geriye giden bir ülkede yolumuza devam mı etmemizi istiyorsunuz? Dönün de bakın bu ülkeye, bu ülkenin yolu yol mudur?

Herkes sıraya girdi, törenler nedeniyle nutuklar atılıyor. Törenler bitince, bayraklar yerine konulunca, konuklar evine gidince ve hayatımıza dönünce, gerçeklerle tekrar yüzleşince de yolumuza devam etmek isteyecek misiniz?

Oturup da size sorunları tekrar sıralayacak değilim, her gün yazıyoruz, tümünü biliyorsunuz zaten. Bizi bu sorunlardan kurtaracak irade, erk, istenç görebiliyor musunuz? Lâftan, popülizmden, şovdan başka ne görebiliyorsunuz? Partizanlık, adam kayırma, usulsüzlük, denetimsizlik, beceriksizlik, güvensizlik, sorunlara çözüm üretememe, çaresizlik, Türkiye’ye bağımlılık… Başka ne görebiliyorsunuz bu ülkede? Hiçbir şey?

KKTC yaşasın… Peki yaşasın, bir itirazım yok ama siz yaşadığını mı sanıyorsunuz? “Yaşasın” diyorsunuz da niye tanıtmadınız bugüne kadar? Tanıtmak için kılınızı bile kıpırdatmadınız, çünkü böyle bir niyetiniz yok. “Yaşasın” da izolasyonları ortadan kaldırmak için ne yaptınız? Hiçbir şey… Hade bir grup solcu, çözümcü kitle “çözüm çözüm diye tutturdu” da bunları yapmadı. Peki siz milliyetçiler, siz “KKTC ilelebet yaşasın” diyenler, siz niye KKTC’yi tanıtmayı denemediniz? Siz izolasyonların kaldırılması için neden çaba sarf etmediniz?

“Yaşasın” demekle olmaz ki, yaşaması için bir şeyler yapmak lazım. KKTC devletse, devlet olmanın tüm gereklerini yerine getirmek gerekir. Hiçbir çaba sarf etmeden kuru milliyetçilikle karın doymaz ki?

Hade kabul ediyorum, Rumlar çözüm olmasını zorlaştırıyor, hade kabul ediyorum müzakereler çok uzadı, can sıktı ama yerine doğru dürüst bir alternatif koymadan, BM parametrelerini terk etmek, federal çözümden vazgeçmek ileride bizi çok pişman edebilir.

Mevcut düzenin devamını isteyenler, bu düzenin sürdürülebilir olmadığını anlayamadı mı acaba? Yetersizlikler, beceriksizlikler, usulsüzlükler ülkesinde, üretimden kopuk, eli sürekli açık para dilenen, Türkiye’ye bağımlı asalak bir yapının sürdürülebilir olduğunu mu sanıyorsunuz?

Bağımlı bir yapının onurlu bir yaşam tarzı getirmediğini, en ufak bir “tartışmada”, hatta “yanlış anlaşılmada” yapılanların yüzünüze vurulmasından rahatsız olmayacak mısınız? Ya da sizden yapılması zor bir şey istediklerinde, bunu topluma nasıl anlatacaksınız? Toplum asalak gibi yaşamaya razı mı?

Rahatsız da olacaksınız, üzüleceksiniz, onurunuz da kırılacak, işte o zaman söylenmeyin, şikâyet etmeyin, sosyal medyada yorum yazarak vicdanınızı temizlemeye çalışmayın.

Toplum olarak bazı fedakârlıklarda bulunmalıyız, biraz zorluk çekmeliyiz ama onurlu bir yaşamın yollarını bulmalıyız. Öyle sloganlara bağlayarak ve bağımlı yaşama övgü düzerek gerçek bir devlet sahibi olamayız, gerçek bir devletin üyeleri olamayız, olsa olsa tükenmeye doğru giden ve devletçilik oyunu oynayan zavallılar haline geliriz...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık