• 08 Ağustos 2017, Salı 8:34
AliBATURAY

Ali BATURAY

Cambazis, endişelerinde haksız mı?

Kıbrıs’ın hangi tarafı bizimdir? Kuzeyi mi güneyi mi? “Kıbrıs Türk tarafı” veya “Kıbrıs Rum tarafı” deniliyor diye biz de tarafımızı seçmek zorunda mıyız?

Yabancı birisi bize “Hangi ülkedensin?” diye sorduğunda “Kıbrıslıyım” demek yanlış bir cevap mıdır?  “Kuzey Kıbrıslıyım”, ya da “KKTC’liyim” mi demek lazım? Kıbrıs’ı ortasından ayırdılar diye diğer yarısı bizim olmuyor mu?  Güneyde doğdum ben, annemin köyü de güneyde, babamınki de?  Ana tarafım Limasol’dan, baba tarafım Larnaka’dan ama şimdi Gönyli’de yaşıyorum, ailem de Mesarya’da... Ne olacak şimdi, ben nereliyim? Yok mu sayayım doğduğum köyü? Oradaki anılarımı, geride bıraktıklarımı unutayım, zihnimden sileyim mi?

Doğduğum ev; evimiz Larnaka’nın Klavya köyünde dimdik ayakta ama “öteki” tarafta, şimdi ben nereliyim? Güney tarafı hiç umurumda olmasın mı, yansın kül olsun mu?

Trodos dağlarında önceki yıl çıkan yangına “oh” çekiyordu sanal ortamda bazı bilinçsiz, kafasız insanlar, sanki Trodoslar da bizim değilmiş, ülkemizin bir parçası değilmiş gibi...

Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar arasında geçmişten gelen anlaşmazlıklar olabilir, savaş yaşanmış, siyasi sorun sürüyor, Kıbrıs sorununa çözüm amaçlı müzakereler başarısızlığa uğramış da olabilir ama bunlar Kıbrıs’ın bir bütün olarak ülkemiz olduğu gerçeğini değiştirmez.

Tabii yukarıda saydığım sıkıntılarla “Kıbrıs sevgisinin” veya “Kıbrıslılığın” ilgisi olmadığını sanmayın, tam da o nedenle Kıbrıs sorununun çözülmesi gerekmektedir.

Neden bunları yazıyorum diye merak etmişsinizdir. Yazmam için bir nedene de gerek yoktur, çünkü zaman zaman bazı vatandaşlarımız, başka yüce duyguların da etkisiyle kendisini kaybedip Güney Kıbrıs’a “vatanımızın bir parçası değilmiş”,“yabancı bir ülkeymiş” muamelesi yapmaktadır.

Kıbrıslı Türklerin güneyde, Kıbrıslı Rumların kuzeyde evleri, malları, yaşanmışlıkları, anıları vardır... Suçlu olan toprak parçası, ya da ülkenin kendisi değil insanlardır, özellikle de gelmiş geçmiş yöneticilerdir... İnsana kızıp da ülkeye küsmek olmaz, insana küsüp de ülkemizin yarsını yok saymak olmaz... Ülkenin bir bütün olarak yaşanır hale gelebilmesi için o ülkede barış olması da gerekmektedir.

Neden yazıyorum bunları? Tarihçi, araştırmacı yazar Kiryakos Cambazis, zaman zaman gazetemizde konuk yazar olarak yazılar yazıyor. Cambazis, “Kıbrıs Tarihinin Sonu” isimli son yazısında müzakerelerin sonuçsuz kalmasıyla ilgili üzüntülerini belirtti ve “çözümsüzlüğün kalıcılaşması” halinde Kuzey Kıbrıs ve Kıbrıslı Türkler için olası olumsuzlukları yazdı.

Birleşik Kıbrıs’ın yaratılamaması, çözüme ulaşılmaması, taksime gidilmesi halinde olabilecekleri yazan Cambazis, “biz” ve “onlar” algısının kuzeyin ve güneyin vatandaşlarının zihninde güçleneceğini belirtti.

Cabmazis, çözümsüzlükte “Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin sürekli rekabet halinde olmaya devam

edeceğini”, “Gerek iç gerekse uluslararası platformda karşıtlıklar yaşamalarının, eş zamanlı olarak, iki etnisite, iki halk arasında da karşıtlık yaratacağını,  her birinin kendi haklarını talep edeceğini”, “Milliyetçi anlatılara dayanan farklı kültürler üretileceğini ve tarafların sürekli sürtüşme halinde olacağını” yazdı. Sizce haksız mı?

Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eşbaşkanı Ali Tuncay ile Rum Eşbaşkanı Takis Hacıdimitriu'nun restore ettiği eserlerin de yıkıma terk edileceğini belirten Cambazis, öteden beri “ayrılığın kalıcılaşmasını” hayal eden tüm liderlerin hayallerinin gerçeğe dönüşeceğini yazdı. Cambazis, hem vatanının iki parça kalacak oluşuna üzüldüğünü hem de Kıbrıslı Türklerin geleceğinden endişe ettiğini belirtti.

Uzun uzun yazmama gerek yok yazıyı KIBRIS Gazetesi’nin web sayfasından bulup okuyabilirsiniz. Bazı kesimler Cambazis’in yazısını bencil buldu, kalıcı çözümsüzlükte neler olacağını yazarken Rumları ve Rum toplumunu düşündüğünü iddia etti. Cambazis’in yazısının tamamını okumayıp da içinden cımbızla alıntılar yaparsanız, insanları “tipik Rum bakışı” diye inandırabilirsiniz belki ama ben söyleyeyim size; o yazı iddia edildiği gibi “Tipik bir Rum’un” (ki bu yakıştırma da tuhaftır) ruh haliyle değil, ülkesini ve tüm toplumu seven bir hümanistin bakış açısıyla yazılmıştır. Tüm ülkeyi ve tüm Kıbrıslıları seven bir bakış açısıyla...

Yalan mı yani? Kalıcı çözümsüzlükte mevcut durum, yakıcı statüko devam ederse Kıbrıslı Türkler tükenmeyecek mi? Bugün bile göç, genç beyinlerin ülkeye dönememesi en büyük sorunumuzken, sorunlarını çözememiş belirsizliğe itilmiş, umutsuz Kıbrıs Türk toplumunun ne olacağını sanıyorsunuz?

Bu ülkede Kıbrıslı Türkler tükendikçe, asimile oldukça Ali Tuncay ile Takis Hacıdimitriu’nun Kıbrıs’ın kuzeyindeki tarihi eserleri restore ettirmesinin ne anlamı olacak ki?

Dıştan gelenleri ne isterse olsun vatandaş yapmaya hevesli ve bir ülkenin vatandaşlığını bu kadar hafife alan ülke yöneticileri varken, topluma tam olarak çözümsüzlükten sonra“b” planının ne olacağı açıklanamıyorken, siz endişeli değil misiniz?

Cambazis’in endişeleri boş endişeler midir? Endişelerden de “anti propaganda” çıkarmak mı lazımdır? Kıbrıs’ı bir bütün olarak sevmek suç mudur? Kıbrıslı Türklerin durumunun, Kıbrıslı Rumlara oranla daha dezavantajlı olduğunu görmek suç mudur? Kıbrıslı Türkler gelecek endişesi taşımıyor mu?

Bu hümanist insanının, hümanist yazısından, Kıbrıs ve Kıbrıslılık sevdasından da düşmanlık edebiyatı çıkardınız ya, bravo size...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık