• 18 Kasım 2016, Cuma 7:20
AliBATURAY

Ali BATURAY

CHP, Kıbrıs konusunda bir adım ilerleyemedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye’nin iç politikasıyla ilgili açılım yapma sıkıntısı çekmesi, etkili muhalefet edememesi, partiyi taşıyacak bir lider sıkıntısı yaşaması, bir sağ parti gibi söylemler tercih etmesi ile eleştirilmektedir.

Önemli bir geleneğin partisi olarak kendisinden bekleneni veremeyen CHP, Kıbrıslı Türk barışseverleri memnun edecek bir “Kıbrıs politikası” da belirleyemedi.

Kıbrıs sorununa bakış açısı, sol bir partiden beklenmeyecek derecede kısırdır ve Milliyetçi Harekat Partisi’nin  (MHP) görüşlerinden çok farklı değildir.

Türkiye’de yıllardır sağcı olsun, solcu olsun tüm siyasi partiler, Kıbrıs sorununu değerlendirirken, “Partiler üstü milli bir mesele” ifadesiyle hareket ederek, dar kalıplar içine sıkıştılar.

“Milli mesele” diyerek, klişe sözlerle sorununun özünü kavrayamadılar.

Yıllarca Türkiye’de siyasi parti temsilcileri, Kuzey Kıbrıs’ta olup biteni anlayamadı.

Neden çözüm istendiğini, neden Rumlarla federasyon kurulacağını sürekli sordular.

Kıbrıs’ta çözüm istemenin Rumları, Türkiye halkına tercih etme gibi algıladılar.

Sürekli ana- yavru ilişkisine vurgu yapıldı...

Sorunu anlamak yerine, üzerine “milli duygular” örtüsü bırakıldı.

Arada çok küçük çıkışlar dışında, Ak Parti kurulana kadar da Türkiye’nin Kıbrıs politikasında pek bir farklılık olmadı.

İlk kez Ak Parti, 2002’de “Kıbrıs’ta çözümü isteyen parti” izlenimi verdi, 2004 Annan Planı referandumunu da destekleyerek, bunu pratikte de gösterdi.

Hatta Kıbrıs’ta çözüm istiyor diye, Ak Parti “Kıbrıslı Türkleri” satmaya çalışmakla bile suçlandı.

Annan Planı Referandumu’ndan sonra aslında Ak Parti’nin de Kıbrıs’ta bir çözüm istemediğini, Güney Kıbrıs’tan “Hayır” çıkacağını önceden tespit ettiğini, tam bir strateji oyunu oynadığını iddia edenler oldu ama ben buralara fazla takılmıyorum.

Evet zaman zaman Ak Parti’nin Kıbrıs sorununda farklı söylemler takındığı, seçim dönemlerinde “milli mesele” moduna girdiği oldu.

Başbakan olduğu dönemde Recep Tayyip Erdoğan’ın 2008’de “Güzelyurt’u vermem” dediği de hafızamızdadır ancak, Kıbrıs sorununda en makul politikayı Ak Parti’nin izlediğini söylemek zorundayız.

Bugün de sorunun çözümü için destek vermektedirler, bu yönde yöneticilerinin sıkça demeçleri de bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ve ekibine desteklerini de belirmektedirler.

Çözüm istencinde samimi midirler, değil midirler bunu bilemiyorum, Türkiye’de yaşananlar da beni korkutmuyor değil ancak, oradaki tüm sorunlara rağmen çözümü savunuyor olmalarını olumlu bulmaktayım.

“Çözüm çabalarında Türkiye kendi çıkarlarını da düşünüyor” deniyor.

Kıbrıs sorunu keşke sırf Kıbrıslıların sorunu olsa ama öyle değil, Türkiye, Yunanistan, Birleşik Krallık ve diğerleri; herkesin bir hesabı var.

Zaten böyle olduğu için Kıbrıs sorunu bu kadar uzun süre çözülemedi.

Türkiye’nin de kendi çıkarını düşünmesi normaldir.

Türkiye’deki olumsuzlukların, Kıbrıs sorununu etkilemesinden korkuluyor hep.

Ancak yaşanan tüm sıkıntılara ve AB ile defterleri yakmak üzere olmalarına rağmen Türkiye’nin çözümle birlikte AB’ye girecek olan Kuzey Kıbrıs’a itiraz etmemesi sevindiricidir.

Tam bu noktada CHP’ye geri döneceğim.

Biz Ak Parti, AB öfkesinden dolayı çözüme ters bakar mı diye düşünürken, CHP Genel Başkan Yarımcısı Öztürk Yılmaz, AB’ye savaş açan Erdoğan’ın ve Ak Parti’nin nasıl olur da bir çözümle Kuzey Kıbrıs’ın AB’ye girmesine izin verdiğini soruyor.

Öztürk Yılmaz, Kıbrıs’ın partiler üstü bir mesele olduğunu belirterek, “Ak Parti Kıbrıs’ı satıyor” iması yaratıyor. Yılmaz, bununla da yetinmiyor geçmişte savunulduğunu iddia ettiği, “Türkiye üye olmadan Kuzey Kıbrıs’ı üye yapamazsınız tezini” hatırlatıyor.

Yılmaz, “KKTC’yi sizin olmadığınız bir platformda, bir yerde görmek istiyorsanız, o zaman AB’nin o bütün müktesebatları sizin o altına imza atacağınız anlaşmayı aşındırır ve hiçbir şey yapamazsınız” diyor.

Türkiye’nin “Türkiye girmeden AB’ye Kuzey Kıbrıs girmesin” diye resmi bir tezi yoktu ama Mümtaz Soysal Hoca dahil olmak üzere, Kıbrıs’ta çözüme sıcak bakmayan kesimler bunu dillendiriyordu.

Şimdi onları hatırlatmak ve özlem duyar gibi davranmak, bunları Ak Parti’nin aklına sokmaya çalışmak büyük talihsizlik.

Garantilerin en sona bırakılmasını da eleştirmektedir Yılmaz, ancak müzakerelere garantilerle başlamak, hiç başlayamamak gibi bir şeydir, bunu dahi tahlil edememiştir.

Uzatmaya gerek yok, birçok konuda açılım yapamayan CHP, Kıbrıs sorununda da aynı noktadadır, tek adım atamamıştır.

Ak Parti’nin çok eleştirilecek yanı vardır ama sırf eleştiri olsun diye Kıbrıs sorununda çok eskilere dönüp, küfleniş görmüşleri savunmak, kendisinden çok şey beklenen, diplomatlık da yapmış, genç Öztürk Yılmaz’a hiç yakışmadı.

Bu karışıklıklarda Ak Parti’den gelebileceğini korktuğumuz reaksiyonlar CHP’den geldi, yazık…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık