• 20 Eylül 2017, Çarşamba 9:12
AliBATURAY

Ali BATURAY

Denetlemeye niyet yok

“Denetim”, pek hoşa giden bir kelime değildir. Ya da aynı manaya gelen “murakabe” ya da “teftiş” kelimelerini de pek sevmeyiz.

“Yaptığı iş tamam, kanuna uygun olan hiç kimse denetlenmekten korkmaz” derler.

Doğrudur, yasallığı hayat felsefesi olarak benimsemiş, yaptığının tamam olduğunu bilen insan denetimden niye korksun ki? Denetimden korkanlar, yasal olmayan işler yapanlardır.

En basit bir örnek verecek olursak, trafik kurallarına uyanların trafik polisinden, çevirmeden korkması için hiçbir neden yoktur. Bir devlet kurumundaki görevli, veremeyecek bir hesabı olmadıktan sonra oraya teftişe gelen müfettişlerden neden korsun ki?

Böyle diyoruz da bu ülkede “denetimden”/ “denetlemeden” kimse hoşlanmaz ama korkmaz da...

Söylediklerimde çelişki olduğunu sanabilirsiniz, yani nasıl olur da denetlemeden hem hoşlanmaz hem de korkmaz diye...

Hoşlanmaz çünkü bizde “denetleme” güvensizlik belirtisi olarak algılanır, korkmaz çünkü ülkemizde “denetleme” diye bir şey yok.

Denetlemenin güvensizlik belirtisi olarak görülmesi iyi bir ruh hali olamaz.

Denetlemeden korkan kişinin ya kendisine güveni yoktur, ya da saklama ihtiyacı duyduğu bir şey vardır, yasal olmayan bir şey yapmıştır.

Denetlenen ve hiçbir kusuru bulunamayan insan bir şey kaybetmez, tam tersine ona olan güven daha da artar.

Ülkemizdeki en büyük sorunlardan birisi denetleme yapılamamasıdır ya da “yapılmaması” dersek daha uygun oldur. Ülkenin denetim özürlü olduğunu defalarca yazdık.

“Trafik kazaları”, “iş kazaları”, “çevre kirliliği”, “devlet kurumlardaki yolsuzluklar”, “tarihi eserlerin ve diğer doğal güzelliklerin korunmaması”, “gıda güvenliğine önem verilmemesi”, “işyerlerinden kanserojen madde yükselmesi”, “haksız rekabetle işletmelerin zarara uğratılması”, “tüketiciye fahiş fiyatlarla ürün satılması”, “fırsat eşitliğine önem verilmeden haksız kazanç ve makam yaratılması”, “av yasağı olan bölgede avlanma”, “hırsızlıklar/soygunlar”, “devlet dairelerinde iyi hizmet vermeme” ve daha aklınıza gelebilecek pek çok durum denetimsizlikten kaynaklanmaktadır...

Denetimsizlik konusuna “2017-2018 Adli Yılı” açılışında konuşan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik de değindi. Narin Şefik, “Ülkemizdeki tüm sorunların altında düzgün ve gerektiği şekilde denetim yapılmaması yatmaktadır” dedi.

Ülkedeki hukuk düzenini korumanın, sadece mahkemelerin görevi olmadığını belirten Şefik, kuralların uygulanmasını ve bunlara uyulmasını sağlamak için denetim yapılmasının da gerektiğini vurguladı.

Narin Şefik, hatır, direktif ve benzeri nedenlerle kanunlara ve kurallara aykırı davrananların cezalandırılması gerektiğini belirterek, ülkede gündem olan pek çok yolsuzluk konusunun mahkemeye taşınmadığını söyledi.

Bunlar sıkça haber yaptığımız, yazdığımız, söylediğimiz şeyler... “Denetimsizliğin”, Yüksek Mahkeme Başkanı tarafından da dile getirilmesi anlamlıdır...

Yüksek Mahkeme Başkanı’nın mesajı tüm topluma yöneliktir ama devlet ve hükümet yetkililerinin de bulunduğu ortamda söylenmesi önemlidir.

Eğer Yüksek Mahkeme Başkanı, “hatır”, “gönül” ve “yasayı ihlal eden direktif’lerden şikayet ediyorsa, ülkede gündem olan pek çok yolsuzluğun mahkemeye taşınmadığını söylüyorsa oraya iyi bakmak gerekir.

“Koruma”, “kayırma”, “tanıdığın yaptığını görmezden gelme”, “bizden olana dokunmama”, “partiliyi, taraflıyı, akrabayı kollama” tavırları bizi bitirmektedir. Ya birilerini korumak ya da kötü görünüp oy kaybetmemek için “kimseye dokunmama” yaklaşımı içine giriliyor. Yani yapılan tüm kötülüklerin anası popülizmdir...

Bunları en çok da yetkili makamlardaki kişiler yapıyorsa, biz bu işin içinden nasıl çıkacağız? Yetkili makamlardaki birçok politikacı, partizanlık uğruna, oy uğruna her şeyi feda etmeye hazırdır.

Yargının geç çalıştığından, davaların uzadığından zaman zaman ülkeyi yönetenler de şikayet etmektedir. Zaten çalışma ortamından özlük hakkına kadar adalet sisteminin birçok sorununa çözüm bulamayan hükümet edenlerin şikayet etme hakkı yoktur. Üstelik, önemli olan gerçek anlamda bir denetimle yargıya gitmeden önce suçların önlenmesidir. Denetimsizlik nedeniyle yargıçlar başını kaşıyamayacak duruma geldikten ve hapishane de tıklım tıklım dolduktan sonra timsah gözyaşı dökmenin hiçbir anlamı yoktur.

Yaşadıklarımıza şöyle bir geniş çerçeveden bakın, göreceksiniz ki; “denetimi beceremiyoruz” doğru bir saptama değildir, aslında denetleme niyetimiz yoktur. Adam “denetimin” kendi ayağını da bağlayacağını hissederse ve gelecekteki bazı gayelerini gerçekleştiremeyeceğini düşünürse denetim yapar mı?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek