• 20 Temmuz 2017, Perşembe 11:24
AliBATURAY

Ali BATURAY

Eide’nin tespitleri ve gelecek için kimin önerisi var?

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, arkadaşımız Osman Kalfaoğlu’na konuştu.

Röportajın genel olarak karamsar bir havası var. Kıbrıs halkını saran karamsarlık Eide’ye de yansıdı. Son günlerde Kıbrıs sorunuyla ilgili güzel bir söz duyamıyoruz zaten.

Sanırım Güney Kıbrıs’ta Şubat 2018’de yapılacak seçimlere kadar da olumlu bir şey beklemek imkansız.

Eide aslında bildik şeyleri, daha şevksiz ve gelecekten umutsuz bir havada söylüyor.

BM’nin taraflara yardımcı olmaya hazır olduğu klişesini yineliyor Norveçli diplomat ama buna liderlerin karar vermesi gerektiğini belirtip, “Top liderlerde” diyor. Evet top liderlerde ama şu sıralar onların sahaya inecek şevki yok, bu da bir gerçek.

Aslında gelinen aşamanın ne kadar zor olduğunu Eide, “Taraflar, bundan sonra ne olacağı konusunda siyasi ve ruhen çok farklı yerdeler” sözleriyle de ortaya koyuyor. Gerçekten de liderler çok farklı yerdeler ve bu sıralar bunun nasıl düzelebileceği konusunda kimse bir şey söyleyemiyor.

Bana göre röportajda Eide’nin en önemli sözleri; “Tarafların karar almak için acele etmemeleri gerektiği” yönündeki sözleriydi. Eide, Güvenlik Konseyi’nin de bu konuda aynı görüşte olduğunu belirterek, “Güvenlik Konseyi üyelerinin tümünün de yaptıkları konuşmalarda, suçlama oyununun yardımcı olmayacağını, bir sakinleşme ve düşünme dönemine ihtiyaç olduğunu” söylediklerini aktardı.

Burada durmak lazım... Evet, her konuda akıldan yoksun acele karar almak hata yaptırdığı gibi Kıbrıs sorununun geldiği bu aşamada da acele karar almak sakıncalı. “49 yıldır süren müzakerelerle ilgili nasıl olur da ‘acele etmeyin’ dersin?” diyebilirsiniz. Evet 49 yıl uzun bir süre, evet böyle devam etmemeli ama bu aşamada sırf müzakereler koptu diye dönüşü olmayan ve gelecekte pişman olabileceğimiz bir adım da atmamalıyız.

Eide’nin ve BM Güvenlik Konseyi üyelerinin endişesi de budur, “bir hata yapılabilir” tehlikesi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önceki gün Kuzey Kıbrıs’a yaptığı ziyaret ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda devlet, hükümet yetkilileri ve muhalefetle yaptığı toplantıdan şok kararlar bekleyenler vardı. 49 yıldır süren müzakerelerin bir gecede seyir değiştirmesini, bir gecede inanılmaz kararlar alınmasını bekleyenler gerçekçi değildi.

Neler söylenmedi ki, yok Maraş açılımı olacak, yok BM parametreleri terk edilecek ve daha neler neler... Televizyonlarda, gazetelerde, sosyal medyada çok uçuk iddialar vardı. Böyle olmasını, defterlerin yırtılmasını, bu işin burada bitirilmesini bekleyenler, o toplantıdan böyle şeyler çıkmadığı için hayal kırıklığına uğramış olabilir. Bunu isteyenler nemalandıkları statükonun devam etmesini isteyenlerdir. BM parametrelerinden vazgeçmek, geçmişi tamamen silip, sıfırdan başlamak demektir.

Böyle bir lüksümüz var mı? Peki yerine ne koyacağız? Bir hazırlık var mı, ya da bir öneri veya şahane bir fikir? Hayır yok, “Böyle devam etmez”, evet etmez de ne olacak? “Şimdiki duruma devam edelim”, peki edelim de şimdiki durum devam edebiliyor mu?

Şimdiki durumda, hangi sorunumuzu çözebiliyoruz? KKTC’yi tanıttınız mı? Tanıtmak için çaba harcadınız mı? İzolasyonları kaldırabiliyor musunuz? Halkınızı dünyalı yapmak için bir çabanız var mı? Sürer durumda onurlu bir yaşamımız var mı?

Tüm soruların cevabı olumsuz, hayır, hayır, hayır… “Türkiye para göndersin, su göndersin, elektrik göndersin, köprü yapsın, baraj yapsın, yolları yapsın, hapishane yapsın, hastane yapsın… Yapsın da yapsın, peki nereye kadar? Bu bağımlı yapıyla o zaman devlet mi sayılıyoruz?

O nedenle Kıbrıs sorununda bir değişikliği talep ederken somut önerilerle gelmek lazım.

Eide’nin bir tespiti daha çok doğru... İnsanların doğrudan çözüm sürecine dahil olmaması...   Yani “Sürecin şimdiye kadar toplumların yeterince hazırlanmadan yürütülmesi...”

Evet toplumlar 2004’ten sonra hiçbir dönem yeterince çözüme hazırlanmadı. Hiçbir zaman 2004 ruhu yakalanamadı. Çok dar gruplar çözüm sürecine dahil oldu ve toplumların yer almadığı süreçler başarısız olmaya mahkumdur. Sanırım yeniden bir süreç başlatılırsa, toplumlar çok daha aktif olmalı…

20 Temmuz kutlanacak bugün... Böyle günlerde dilin kemiği olmaz, her türlü şey en sertinden söylenir, bugün de böyle sözler duyacağız herhalde ama tören bitecek ve hayatımıza, sorunlarımıza geri döneceğiz.

Maalesef normal hayat, atılan nutuklarla pek bağdaşmıyor. Törenlerimizi yapalım, kutlu olsun ama gerçekçi olmalıyız, gerçeklerden kaçamayız.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık