• 27 Haziran 2017, Salı 9:59
AliBATURAY

Ali BATURAY

En önemli duygu olan “Güven”i kaybettik

Güven ya da itimat nedir? Güven, insanın, korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusudur...

Güven, yaşamın birçok alanında gereklidir, çünkü güvenin olmadığı yerde insan rahat olamaz.

Bir evliliği düşünün, hayatını birleştirmiş iki kişi birbirine güvenmiyorsa, o evlilik yürüyebilir mi?

Yürüse de tadı olur mu? Sürekli aldatıldığı kuşkusuyla yaşamak işkenceden başka bir şey değildir.

Peki bir iş yerinde patron müdürlerine, çalışanlarına güvenemiyorsa ya da onlar patronlarına inanmıyorsa, orada ortaya güzel şeyler çıkar mı?  Çıkmaz tabii ki? Güzel bir şey ortaya çıkması ve orasının verimli olup, güzel üretim ortaya koyması için karşılıklı güven olması gerekir.

İnsan, üstüne de astına da güvenemezse rahat çalışamaz, verimli olamaz, sürekli “kıçını kollama psikolojisi” insanı verimsiz yapar.

Bir futbol takımında bile futbolcular antrenöre, antrenör futbolculara güvenmiyorsa, inanmıyorsa o takım başarılı olamaz.

Bir öğrenci öğretmenine güvenemezse, arzuladığı başarıyı, arzuladığı oranda elde edemez.

Bir orduda askerler komutana, komutan askerlere güvenmezse de orada sorun olur.

Arkadaşlık ilişkilerinde de öyle değil midir? Eğer bir insan arkadaşına sırtını dönmeye çekinirse, orada arkadaşlıktan dostluktan söz edilebilir mi?

Alışveriş yaptığınız bir marketin, fiyatta size kazık attığını ya da kalitesiz ürün sattığını anladığınızda bir daha oraya alışveriş yapmaya gider misiniz?  Gitmezsiniz tabii ki?

Yani diyeceğim o ki “Güven” öylesine bir duygu değildir, bana göre, en önemli duygulardan birisidir.

Uzun yıllar ayakta duran, yaşayan işletmelerin, şirketlerin, örneğin bankaların tanıtımlarında en fazla ön plana çıkardığı ifade “güven”dir.

Bir şirketin, bir işletmenin uzun yıllar yaşayabilmesi, müşterilerinin ona duyduğu güvenden kaynaklanır. Güven nedeniyle müşterileri onu tercih ettiği, onu terk etmediği için bir işletme uzun yıllar ayakta kalır. Müşterilerine ya da iş ortaklığı yaptığı diğer işletmelere güven vermeyen şirketlerin ayakta durması mümkün değildir.

Peki insan güvendikleri tarafından hayal kırıklığına uğratılırsa ne olur? Tabii ki çok kötü olur, insana güvenmediklerinden gelen zarar ya da kötülük fazla koymaz ama güvendiklerinden gelince, bunu atlatmak ya da buna katlanmak kolay olmaz.

En büyük hayal kırıklığı, güvendiğiniz, sevdiğiniz, inandığınız kesimlerden gelen zarardan, darbeden kaynaklanır.

Acaba, insan ülkeyi yönetenlere güvenmezse ne olur? Üstelik de genelleme yapar, politikacıların tümünün “yalancı”, “sözünde durmayan”, “söylediği ile yaptığı bir birini tutmayan” insanlar olduğunu düşünürse ne yapar? Vatandaşların nazarında, devlet ve hükümet yetkilileri, bürokratlar tümden güvenilmezler kategorisine girerse nasıl bir durum ortaya çıkar?  İyi olmaz tabii ki... İşte bizim ülkedeki durum budur.

Öyle bir ülke düşünün ki, vatandaşları yöneticilerine güvenmiyor, sürekli oradan kendi aleyhine bir kötülük, bir zarar, bir istismar geleceğini düşünüyor.  Ülkemiz böyle bir duruma geldi, güven bunalımı tavan yaptı.

Ülkeyi yönetenlerin verdiği sözleri tutmaması, hep halkın aleyhine kararlar alması, “yapacağım” dediği hiçbir şeyi yapmaması, “yapmayacağım” dediklerini yapması, azınlık bir kesimi zenginleştirip, vatandaşları arasında çifte standart yaratması, aslında hep kendine yontup, sus payı olarak da partizanlık yapması, yandaşlarını adeta rüşvet gibi imkanlarla susturması vatandaşların psikolojisini bozdu.

Aslında toplamda kimse kazançlı değil, bugün küçük menfaatler elde edenler de, kendince büyük kazançlar elde ettiğini düşünenler de bu güven bunalımından nasibini almaktadır. Vicdanı olan zaten kendisi menfaat elde ederken, başkalarının hakkının yenmesinden rahatsız olur.

Vicdanı olmayanlar bile bu “güvensiz” ortam içinde rahat olmaz, olamaz... Bugün olsa, yarın olamaz, hayrını göremez... Adaletin, eşitliğin olmadığı yerde huzursuzluk vardır, tepki vardır, eylem vardır...

Güvenin olmadığı yerde doğru ile yanlış, iyi ile kötü birbirine karışır. Devlet ve hükümet yetkililerinin yanlışından dolayı, kamudan başlayan güven bunalımı tüm toplumun üzerine yayılır. Vatandaş artık yalnızca yönetenlere ya da devlet kadrolarına değil, hemen herkes kimseye güvenemez hale gelir.

Kuşku damarlarımıza işler, ne yediğimizden, ne içtiğimizden, ne girdiğimiz denizden, ne giydiğimizden, ne sağlıktan, ne eğitimden, ne hizmet sektöründen... Hemen hemen her şeyden şüphe eder duruma geliriz, kuşku mikrobu kanımıza girdi mi, arkadaşlıklarımızdan ve aşkımızdan bile şüphe duyarız...

Dostlukların erken kopması, evliliklerin kısa sürmesi, iş ortalıklarının uzun sürmemesi, insanların sıkça parti değiştirmesi, beğenilerimizin erken değişmesi, kimsenin kimseyi takdir etmemesi, kıskançlıklar ve çekememezliklerin artması,  hep bu güven bunalımından kaynaklanmaktadır.

En önemli olan duyguyu kaybettik, durumumuz gerçekten vahim, farkında mısınız?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık