• 28 Ağustos 2017, Pazartesi 7:57
AliBATURAY

Ali BATURAY

Eşeklere müebbet hapislik, Karpaz’ın sorunlarını bitirecek mi?

Gelmiş geçmiş tüm hükümetler söz konusu Karpaz bölgesi olunca en şirin sözleri söylediler, bu bölgenin insanı için yapacaklarını sıralarlar ama iş icraata gelince pek bir şey yaptıklarını göremedik. Sürekli olarak Karpaz’ın “mahrumiyet bölgesi” olduğu söylenir, vaatlerde bulunulur ama seçim dönemi geçince verilen sözler unutulur.

Bölgenin birçok sorunu var ama işsizlik en önemli sorun... Bölgeye kalıcı iş alanları açılması şart… Popülizm yaparak, kaçak yapılara göz yummak, görüldüğü gibi başka sorunlara yol açtı. Başka bölgelerdeki kaçak yapıları engelleyemeyenler, mücadele edemeyenler, Karpaz’daki mahkeme kararı karşısında da sanki buna karşıymışlar ve bir şey yapıyorlarmış gibi davranıyorlar. Samimi olmak gerekir, önce yasa dışılığa fırsat vereceksin, “yap da korkma” diyeceksin, yasalar karşısında çaresiz kalınca da “bir şey yapıyormuş” gibi davranacaksın. Neresinden bakarsanız büyük samimiyetsizlik...

Bölgeyle doğru dürüst ilgilenmeyen politikacılar, hükümet edenler, bölgedeki hür eşekleri yok ederek, Karpaz’ın sorunlarını çözeceğini sanıyor.  Karpaz’ın gelişmemesinin sorumlusu hür eşeklermiş gibi, davranılıyor. Karpaz, Akdeniz’in doğusunun en önemli ve ekolojik açıdan en zengin doğa parçalarından birisidir. Bu nedenle Karpaz’ın bir bölümü “Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı, Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Milli Park” statüsü altına alınmıştır. Tüm bunlar bölgeyi korumak içindir.

Her fırsatta bu koruyucu tedbirler delinmeye çalışılıyor, bu cennet bölge de mahvedilmek isteniyor. Amaç oraları da Girne gibi yaşanmaz hale getirmek. Diyeceksiniz ki, “Karpaz cennet ama bölge halkı bunu hissedemiyor.” Evet olumsuzluklar var, çünkü o Karpaz’da bölgenin doğal zenginlikleri fırsata, faydaya çevrilemedi. Faydaya dönüştürmek illa ki oraları beton yığını haline getirmek değildir.

Büyük merak uyandıran bölgenin bir turizm cenneti olması ve bundan halkın da yararlanması bir türlü sağlanamadı. Şu anda istenen seviyede olmayan eko- turizm çalışmaları daha geliştirilebilir, “Milli Park”, doğal dengesi, güzellikleri bozulmadan bir şekilde gözlem turizmi olarak geliştirilebilir.

Ayrıca bölge insanı için çeşitli iş alanları açılabilir, onlar için hür eşeklerin sorun olmasının önüne geçilebilir.

Kuru tarım, ülkenin hiçbir bölgesinde tam randıman vermemektedir, bölge halkı buna mahkum bırakılmamalıdır. Kuru tarımla, sürekli arazileri, alanları ekerek, eşeklerin yaşam alanlarını daraltıp, sonra da onları sorun gibi göstermek ve yok etmeye çalışmak doğru bir tavır değildir. Milli parkın içi arpa- buğday ekilmemelidir.

Tüm dünyada meşhur olmuş, dünyaca ünlü Reuters Haber Ajansı’nın bile dikkatini çekip, haber olmuş hür eşeklerimizi turistik bir fırsata dönüştüreceğimize onları düşman, yok edilmesi gereken yaratıklar gibi görüyoruz. Betonlaşarak, tavşanın, kekliğin, yılanın, her türlü yabani hayvanın yaşam alanını daralttık, şimdi sıra eşeklere geldi. Eşekleri önemsesek, bölgenin doğal dengesini bozmadan, onları merak edenler için gözlem gezileri, gözlem turları düzenleyebiliriz, dolayısıyla eşekleri yansıtan ürünler satabiliriz. Tabii ki bunları iyi tanıtımla ve bilimsel çalışmalarla yapabiliriz…

Zaten sürekli olarak uzman ekipler gözetiminde olsalar, onlarla ilgili bir ekip görevlendirilse, köye inmeleri de engellenebilir. Yaşam alanlarını daralttığımız, açlık ve susuzluk sorunlarına çözüm bulamadığımız için köye iniyorlar. Bu hür eşekler başka bir ülkenin elinde olsa onları müthiş bir fırsata çevirirdi, öyle yok ederek değil, koruyarak… Hükümetin Karpaz bölgesindeki hür eşekleri, bölgedeki Milli Park’ta özel bir bölgeye toplama çalışması çok yanlıştır.  Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın projesi çerçevesinde kafeslerle toplanmaya başlanan eşekler,  veteriner kontrolünde kayıt altına alınıyormuş. Proje kapsamında, anne sütünden kesilen eşekler ise evcilleştirilerek ihtiyaç duyan çiftçilere verilebilecekmiş.

Çok yanlış bir uygulama, benzeri çalışmalar geçmişte de yapıldı, eşeklerin satılması bile gündeme geldi. Eşekler 40 yıldan beridir Karpaz halkı için büyük bir sorunmuş. Yönetenler beceriksiz ve vizyondan yoksun olursa, tabii ki eşekler sorun olarak görülür. Bu yeni çaba eşekleri yok edecek, zaten amaç da budur. Bu hayvanları koruyamayacaklar, açlığa teslim edecekler, öldürecekler. Geçmişte eşeklere imha edilmesi gereken küflü balaları yedirdiklerini hatırlayın.

Devlet neyi başardı ki, izole edecekleri eşekleri koruyabilsinler, ölüme terk etmesinler? Ancak dediğim gibi, zaten amaç onları öldürmektir.  Zaten şu anda tüfekle vurularak, zehirlenerek eşeklerin öldürüldüğü iddiaları vardır. Dozerle çukur kazılarak, öldürülen hayvanların gömüldüğü iddia ediliyor. Bölgeyi kalkındıramayanlar, insanları eşeklere düşman etti. Eşekleri kontrol altına alma çalışması son derece popülist ve doğa düşmanı bir tavırdır. Bazı kaynaklar bu eşeklerin 1974’te savaş sırasında serbest kalan eşekler olduğunu iddia ediyor ama çok farklı eski kaynaklar da çok eskiden beri bölgede hür eşekler olduğunu yazıyor.

Merhum Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, “Kıbrıslılık”, “Kıbrıslı Türk” kavramlarına karşı çıkmak için “Kıbrıslı diye bir millet yoktur. Adada Türkler ve Rumlar vardır. Sadece eşekler gerçek Kıbrıslıdır” demişti. Biz gerçek Kıbrıslıları bugün yok etmeye çalışıyoruz.

Bölgenin fakirliğini, ilgisizliğini eşeklere yüklemek son derece acımasız, insafsız bir tutumdur. Eşeklere müebbet hapislik bölgeyi kalındıracak mı, Karpaz halkının sorunlarını bitirecek mi? Hiç sanmıyorum…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık