• 30 Mayıs 2017, Salı 8:06
AliBATURAY

Ali BATURAY

Etik olmayan konu nasıl düzeltilebilir?

Hep aynı şey yapılıyor... İktidardaki partileri eleştirdiniz mi, hemen kendilerinden öncekileri işaret ederek, “Ama onlar da şunu yapmıştı”, “Onlar şunları yapmıştı da onlara tepki gösterilmemişti” diye sıralarlar.

İyi de onlar hata yaptı diye, onlar yanlış yaptı diye siz de mi aynısını yapmak zorundasınız?

Bana ne senden öncekinden, şimdi sen varsın ve hata yapmayacaksın, görevini istismar etmeyeceksin, söz verdiğin icraatları yerine getireceksin.

Zaten senden öncekiler hata yaptığı için seçimi kaybetti, ya da yeterince milletvekili çıkaramadı ve iktidar olma şansını yitirdi.

Senden öncekilerden halk memnun olmadığı için seni seçti, sen daha iyi yapasın diye göreve getirildin.

Sen, senden öncekini eleştirdiğin, onların yaptığını yapmayacağını söylediğin için o koltuktasın.

Beni şu anda ne senden öncekiler, ne de ondan öncekiler ilgilendirir, beni şimdi senin yaptıkların ilgilendiriyor.

Elbette öncekilerin de yaptığı hatalar, istismarlar ne bileyim partizanlıklar, yolsuzluklar, etik olmayan işler önemlidir, tarihe mutlaka not olarak düşülmüştür, o partiler bir şekilde bunun bedelini de ödemiştir.

Bazı partiler geçmiş hatalarla ilgili özeleştiri de yapmıştır, bazıları özür de dilemiştir.

Eskiden yapılanlara bakacak olursak, neler yapılmadı ki?

Bu memleket ne partizanlıklar, ne hukuksuzluklar, ne etik dışı işler gördü? Akla hayale gelmedik işler oldu...

Hem de bazıları hukuka bile uyduruldu, “10 yıldan emeklilik” ve “kamu çalışanına peşin maaş” gibi akla, mantığa, ekonomik akla, gelecek planına uymayan saçma icraatlar.

Yıllarca ne haksızlıklar oldu, kimlere ne mallar, ne araziler peşkeş çekildi, hiç hak etmediği halde ne istihdamlar yapıldı, kimilerine emekliliğine üç ay kala üst düzey görev verilerek milyonlar kazandırıldı, bunları bir sıralamaya kalksak, yazmak için sayfalar sığmaz.

İnsanlara baskılar yapıldı, “işinden olursunu” dillerine doladılar, tehdit olarak kullandılar, insanları işinden de ettiler, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na katılmak bile suç sayıldı.

Zor günlerden geçti bu toplum, baskıcı yönetimler de gördü bu halk, sesini çıkaranı “hain, Rumcu” ilan ettiler. Geçmişin hesabı tutulacaksa, sağ partilerin sol partilere göre günahı çok daha fazladır.

Hafıza bazı şeyleri canlı tutamayabilir, insanlar unutkandır ama geçmişi hatırlayacaksak, bugün iktidarda olanların geçmişine gidecek olursak çok şeyler söylememiz gerekir.

O nedenle lütfen bize önceki hükümetlerden söz etmeyin, bugüne bakın, bugünün hesabını verin.

Bugünün şartlarında da ne olur eskinin taktiklerini kullanmayı bırakın.

Mesela yıllardır bir parti iktidara gelir, ya da koalisyonla iki parti iktidara gelir hemen onlara yakın iş insanları parlamaya başlar, dönem onların dönemi olur, ya da hiç ortada yokken ansızın yeni iş insanları türer, yeni yıldızlar ortaya çıkar. Bunlara bir son verme zamanı gelmedi mi?

Bu konular gündeme geldiğinde de “Hep bizi mi görüyorsunuz?” sorusunu sormayın lütfen.

Olayı kişileştirmeyin, sanki de sizi hedef aldıklarını sanmayın, adınızla, soyadınızla ilgili olduğu kuşkusuna kapılmayın.

Mesela Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın oğluna verilen araziyle ilgili Sayın Denktaş, ortada yasa dışı bir olay olmadığını söylüyor.

Gayrı yasal iddiasında olanlar da var ama itiraz edenlerin çoğu olaya “gayrı yasal” demiyor, öyle bir iddiada değil birçok kişi, kâğıt üzerinde yasallık olabilir. Prosedür, mutlaka yasal çerçevede yürümüştür, üstelik hiç kimse Merhum Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın adına üniversite açılacak oluşuna da itiraz etmiyor... Evet Denktaş soyadı ve kurulacak üniversitenin Merhum Cumhurbaşkanı Denktaş’ın adını taşıyacak olması kapıların açılmasına mutlaka yardımcı olmuştur, belki de askerin bu konuya itiraz etmemesinin yegane nedeni de bu olabilir ama yoğunluklu olarak itirazlar bunlar için değildir.

Konu bir kişinin babası Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı iken böylesine büyük bir imkana sahip olmasıdır. Dün de yazmıştım, Sayın Denktaş’ın hiçbir katkısı olmayabilir, kararın alındığı ilgili Bakanlar Kurulu toplantısına da girmeyebilir ama mesele etik meselesidir, itirazlar onadır, tepki onadır.

Nitekim Sayın Denktaş da olayın etik boyutu olduğunu kabul etti ve “Bir şekilde bunu halledebilirim” diyor. Peki nasıl halledilecek ki etik konusu? Ok yaydan çıktı bir kere, etik olmayan konuyu çözmek için zamanı geriye sarıp, hiç yaşanmamış gibi yapamayız ki... Etik olmayan bir konunun düzeltilmesi bir tek ilgili araziden vazgeçmekle olur... Denktaş, özür mü dileyecek, ‘Başbakan Yardımcılığı’ndan mı istifa edecek?

Ortam kızıştı, tartışmalarda sert sözler de söyleniyor, kırıcı, amacını aşan sözler de... Doğal olarak Denktaş ailesi üzülüyor ama işte üzülmemek için dikkatli olmak gerekir. Bu üniversite geç kurulsun (ya da biraz daha beklesin) de böyle tartışma yaratmasın, kimseyi germesin, üzmesin; yeri bu kadar güzel olmasın da herkesin içine sinsin... Öylesi daha iyi olmaz mıydı?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık