• 07 Haziran 2017, Çarşamba 8:37
AliBATURAY

Ali BATURAY

Evden eşya çalmakla, karasularımızdan balık çalmanın ne farkı var?

Yıllardır Türkiye’den gelen gırgır teknelerinin karasularımızı silip süpürdüğünü herkes biliyor...

Yıllardır balıkçılar şikayet ediyor...

Yıllardır bu gırgırların karasularımızda fotoğrafları çekiliyor...

Yıllardır bu tekneleri kullananlar “fırtınaya tutulduk” yalanını uyduruyor...

Yıllardır bir tane bile gırgır teknesi balıklarımızı çalarken tespit edilip yakalanamıyor...

Nihayet birkaç gün önce bir gırgır teknesi karasularımızda izinsiz balık avlarken yakalandı.

Kaptan ve 12 mürettebatın “KKTC karasularına muhaceret işlemi yaptırmadan izinsiz ve kayıtsız giriş yapma” ve “KKTC karasularında izinsiz orkinos avlama” suçu işlediği belirtildi.

Ülkemiz karasularına izinsiz girerek 3 bin 600 kilo orkinos avladıkları tespit edilen “İdris Oğulları 1” isimli gırgır teknesinin kaptanı ve 12 mürettebat mahkemeye çıkarıldı... Ceza olarak onlara yalnızca 5 gün hapislik verildi. Topu topu 5 gün, evet 5 güncük... Siz tatmin oldunuz mu? Ben olmadım, eminim kimse de olmamıştır.

Mahkemelerin kararlarını tartışmayı sevmiyorum, bunun suç olduğunu da biliyorum, niyetim yargıcın verdiği cezayı tartışmak da değildir. Anlamadığım işlerde fazla iddialı laflar etmeyi de sevmem.

Mutlaka yargıç, bu olayda hafifletici gerekçeler bulmuştur ve yasaların emrettiği çerçevede bir ceza vermiştir.

Mahkemelerin işine karışmak istemiyorum ama bildiğim bir şey var ki, bu kadar tantanaya, o kadar ekibin uğraşına, yıllar sonra bir gırgır teknesi yakalanmış olmasına karşılık 5 gün hapislik çok hafif kalmış.

“Dağ fare doğurdu” dersem suç işlemiş olur muyum diye de endişe ediyorum ama içimden başka bir şey yazmak ya da söylemek gelmiyor.

Merak ediyorum, Girne bölgesinde evleri soyan iki kişiden birine 5 yıl diğerine 4 yıl verilirken, denizlerimizi soyanlara 5 gün çok az değil mi?

İzinsiz bir şekilde eve girip eşya çalmakla, izinsiz bir şekilde ülkenin karasularına girip balık çalmak arasında ne fark vardır? İkisi de hırsızlık değil midir? Üstelik denizden çalınanlar, kişiye değil koca bir ülkeye aittir.

Bu çok önemli bir sorundur ve verilecek cezanın caydırıcı olması gerekmektedir. 5 günlük hapislik, caydırıcı olmaktan çok uzaktır.

Bu ülkede en büyük sorunlardan birisi de yasaların yetersiz kalması, geçmişte yapılan yasaların günümüz şartlarına uymaması, yasaların emrettiği cezaların komik kalmasıdır...

Acilen tüm yasaların elden geçirilmesi şarttır ama biz çalışanlarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine girmeyen işverenler yüksek para cezasını ödeyemiyor diye ceza miktarını ödeyebileceği miktara çeken bir ülkeyiz…

Cezaları ağırlaştırıp, kimsenin gözyaşına bakmamamız gerekirken popülist yaklaşımlarla her şeyi sulandırıyoruz, durmaksızın aflar çıkarıyoruz ondan sonra da “neden kimse yasalara uymuyor?” diye söyleniyoruz. Popülizmden uzaklaşmadıkça bu sorunları yaşamaya devam edeceğiz.

Konumuza dönecek olursak; mahkemede gırgır teknesinin kaptanı ve mürettebatı karasularımıza bilmeden, yanlışlıkla geldiğini söyledi... Siz buna inanıyor musunuz? Ben inanmıyorum... Bu denizlerde kurt olmuş, orkinosu nerede bulacağını adını bildiği gibi bilen balıkçıların karasularımıza hatayla geldiğine inanmak, saflıktan başka bir şey değildir. Bakalım daha kaç kez buralara gelip balık avladılar ve o nedenle buralara gelmeyi alışkanlık haline getirdiler.

Teknenin kaptanı, “Böyle olmasını istemezdim” demiş, kaptan ve mürettebat suçlarını kabul etmiş, teknenin kayıt ve evrakları eksiksizmiş...

Anlaşılan bunlar hafifletici neden olarak kabul edildi. Kim bilir, belki de mürettebat emir kulu olarak kabul edildi. Evet onlar emir kulu olabilir, kaptan ya da gemi sahibi suçlu olabilir ama verilecek ağır ceza ile artık mürettebat da “Biz oralara gitmeyiz, gidersek tutuklanır, hapsi boylarız” diye işverenine karşı gelebilir, suça ortak olmak istemeyebilir.

Merak ediyorum, ilk kez bir gırgır teknesi yakalanması ve bu suçluların ilk olması da hafifletici bir neden midir?

Merak ediyorum, bu gırgır teknesi Türkiye’den değil de Mısır’dan, Suriye’den, Lübnan’dan ya da Girit’ten gelseydi yine aynı tolerans gösterilir miydi?

Merak ediyorum, bir gram uyuşturucunun davası bile çok uzarken, böyle büyük bir olayın tahkikatı nasıl 2 gün gibi kısa bir sürede halledildi ve mahkeme nasıl bu kadar çabuk karar verdi?

Merak ediyorum, bu gırgır teknesini yakalamak birçok kişinin başını ağrıtmış mıdır?

Merak ediyorum, herkes rahat olsun, kimse tedirgin olmasın diye bundan sonra gırgır teknelerine dokunulmayacak, rahatça avlamalarına fırsat verilecek midir?

Merak ediyorum, biz kendi değerlerimize ne zaman sahip çıkacağız, ne zaman “bu ülke bizimdir?” diyecek ve o bilinçle hareket edeceğiz?

Merak ediyorum adli konularda dahi adım atarken “Anavatan- yavru vatan ilişkilerine zarar verir miyim?” endişesinden ve korkusundan nasıl kurtulacağız?

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık