• 13 Eylül 2017, Çarşamba 8:06
AliBATURAY

Ali BATURAY

Gerçeği söylemek “parti politikasına ters davranmak” mıdır?

Birkaç gündür bazı gazetelerde ve sosyal medyada bazı UBP çevrelerince, UBP Milletvekili Ersin Tatar’a, “Sayıştay Başkanı’nın emekli olan kız kardeşinden sonra, eşinin aynı görev olan Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevine atanmak istenmesi” ile ilgili KIBRIS TV’de görüşlerini açıkladığı için tepkiler var. “Görüşlerini açıkladığı için tepki var” diyorum ama o çevrelerin istediği şeyleri söyleseydi tepki olmazdı.  Onların hoşuna gitmeyecek şeyler söylediği için Ersin Tatar’a tepki gösteriliyor.

Bana, “Sana ne oluyor bu tepkilerden?” diyebilirsiniz. Birincisi, Tatar, “Bizim televizyonumuzda konuştuğu için”, ikincisi de “Bu ülkede doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovma huyumuzdan bıkıp usandığım için…” Bu nedenlerden dolayı birkaç söz söylemek istedim.

Diyebilirsiniz ki; “Sana göre doğru, başkasına göre yanlış olamaz mı?” Evet, kişiye göre değişir gibi görünse de aslında “gerçek” tektir ve kabul etmeyenler, feveran edenler de gerçeğin ne olduğunu bilmektedirler...

Peki, bazı çevrelerin suçladığı Ersin Tatar ne yapmıştır? KIBRIS TV’de Aslı Elder, Tatar’dan, “Sayıştay Başkanı’nın kız kardeşinden boşalan özel kalem müdürlüğü görevine eşinin atanmak istemesi ile ilgili ne düşündüğünü ve Sayıştay Başkanı Osman Korahan ile Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Kemal Dürüst’ün bu konudaki tepkilerini” değerlendirmesini istedi.

Ersin Tatar, politik konuşabilirdi, geçiştirebilir hiçbir şey söyleyemeyebilirdi. Hep şikâyet ediyoruz ya politikacıların “politik” cevaplarından, öyle “politik” cevap verip geçiştirseydi, o zaman kendisine “bravo” mu diyecektik?  “Bakın koskoca milletin vekilinin bir fikri yok?” demeyecek miydik? Üstelik Ersin Tatar konuşmasına, “Bu konuda tarafsız konuşmak isterim” diye başladı.

Tarafsız konuştuğu için de topa tuttular onu. Tatar, “Cumhurbaşkanı uygun görmedi imzalamadı. Daha fazla tartışılmasının kimseye yararı olmaz. Üçlü kararname olduğuna göre Cumhurbaşkanının takdiri var. Uygun görürse imzalayacak, uygun görmezse imzalamayacak. Cumhurbaşkanı mühürcü mü?” dedi. Ne kötülük var ki bu sözde?

Aslı Elder, Tatar’dan Bakan Dürüst’ün tartışmalı atama kararnamesinin teamüller gereği imzalanması gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendirmesini de istedi. Tatar da bunun üzerine, “O zaman bu kararnameler ikili olsun başbakan ve bakan imzalasın” dedi.

Tatar, bir de tartışmalara Sayıştay Başkanı’nın karışmasıyla, Sayıştay’ın hak etmediği bir şekilde yıprandığını söyledi. Olan biten bu kadar... Yok sert eleştiri yapmış, yok sert bir dil kullanmış. Sayın Tatar, son derece sakin, son derece yalın ve anlaşılır konuştu.  Ne demesini beklerdiniz, inanmadığı bir konuda rol mü yapsa, yalan mı söyleseydi? Doğru bulmadığı bir konuda yalan söyleyip, “yapılan tamamadır” dese daha iyi mi olurdu? “Politikacılar yalan söylemesin, kıvırtmasın” diyen biz değil miyiz, şimdi biz mi kıvırtmasını isteyeceğiz?

Ersin Tatar, hükümet kararlarına muhalefet ediyormuş... Toplumdan hiç onay almamış Sayıştay Başkanı’nın kız kardeşinden sonra aynı göreve eşinin atanması bir hükümet kararı mıdır?

Hatırlayın, Bakan Kemal Dürüst, cumhurbaşkanına yönelik;“Kararıma saygı duyulmasını isterim” demişti.  “Kararıma” dedi, yani “kendisinin kararına”, yani hükümet kararı değil, Bakan Dürüst’ün kararı. O nedenle bunu tüm hükümete ya da tüm UBP’ye mal etmek doğru değildir.

Kaldı ki hükümet kararları ya da parti kararları da tartışılmaz olmamalıdır. Partilerin, “parti disiplinine” saygı duyuyoruz da “parti disiplini” diye diye nice fiyaskolara da göz yumulduğunu çok gördük.

Ersin Tatar için disiplin soruşturması isteyenler var. Çok saçma... Böyle bir konu için disiplin soruşturması açılırsa, yarın her konuşana aynı uygulamayı yapmak gerekecek.

İlk kez mi ters düşüyor iki partili? Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Kemal Dürüst, Ercan Havaalanı işletmecisi konusunda ters düşmedi mi? Ters düştüler, hem de mecliste. Tahsin Ertuğruloğlu, bu konuda her platformda açıkça muhalefetini ortaya koyuyor. Ertuğruloğlu’nun bu muhalefeti, doğru bulmadığı şeyleri söylemesi hükümet veya UBP politikasına ters mi olur, her ikisine de zarar mı verir? Bence olmaz, böyle görüş ayrılıkları ve herkesin görüşünü ortaya koymasını çok da demokratik buluyorum.

O konuda bir rahatsızlık olmadığına göre, alt tarafı bir bakan ataması için iki lâf etti diye Ersin Tatar suçlu mu oldu şimdi? Bana göre, Tatar’a çok haksız eleştiriler yapılıyor, üstelik de kamuoyunda destek bulmayan bir atama konusunda çok anlamlı şeyler söylemişken... UBP’de bu kadarcık da mı demokrasi yoktur?

Milletin vekili, sırf partilisi yaptı, ya da yapmak istiyor diye fikrini söyleyemeyecekse, doğru olanı işaret edemeyecekse bizim öyle vekillere ihtiyacımız yoktur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık