• 26 Mart 2018, Pazartesi 8:21
AliBATURAY

Ali BATURAY

Geri adım değil, akıl yoluna dönmektir

Hükümetin Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Maronitler ve Rumlar için gönderilen insani yardımlardan vergi alma kararını kaldırması olumludur. Zaten bu uygulama halk tarafından da destek bulmayan anlamsız bir güç gösterisi, Rum tarafının bazı hareketlerine karşı gereksiz bir misillemeden başka bir şey değildi.

Toplumda birçok kişinin bu yardımlardan zaten haberi bile yoktu, bilenler de unutmuştu ancak UBP-DP Hükümeti’nin ya da o dönem Dışişleri Bakanlığı’nın sayesinde duymayan bilmeyen kalmadı. Geçmiş hükümet, bu yardımların, sanki de Kuzey Kıbrıs’ta Maronitler ve Rumlar çok zordaymış intibaı yarattığını ve KKTC’yi kötü gösterdiğini iddia ediyordu.

Dışişleri eski Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, kuzeyde yaşayan Rumların halinin vaktinin yerinde olduğunu, bu malzemelere ihtiyacı olmadığını, sınır kapılarından Rum tarafına geçip ihtiyaçlarını karşılama olanakları bulunduğunu, istedikleri zaman aileleri arkadaşları ile görüşebildiklerini, güneydeki ailelerinin, arkadaşlarının da onları ziyaret edebildiğini söylüyordu.

Ertuğruloğlu’na göre, bu şekilde yardım yapmakla bu insanların “işgal altındaki topraklarda mahsur kaldığı” izlenimi verildiğini öne sürüyordu… Çok anlamsız tabii ki… KKTC’yi tanımayan başka ülkelerin, bu devlete bakış açısı kuzeyde yaşayan Rumlara veya Maronitlere yapılan BM yardımlarıyla şekil almaz. Eski bakan, insani yardımların “Kıbrıs Türk tarafının işgal altında olduğu” izlenimini yarattığını söylüyordu. Daha önce de yazmıştım, bu yardımlar gelse de gelmese de uluslararası camia zaten Kuzey Kıbrıs’ı Türkiye’nin bir alt yönetimi olarak görüyor, bu ülkede çözüm olmadıkça da öyle görecekler.

Zaten KKTC’ye karşı uluslararası camiadan belirgin bir bakış açısı vardır. O bakış açısını düzeltmek için insani yardımları kesemeyiz. İnsani yardımları engelleyerek, bu durumu düzeltemeyiz. İnsani yardımı kesmek tam da o bakış açısına hizmet eder.

Eski bakana göre, Kıbrıslı Rumların ödemek zorunda kalacağı gümrük vergisi, Kıbrıslı Türklerin egemenlik talebini savunmakmış. Bu şekilde egemenlik hakkı savunulamaz. Aynı şeyi ayinleri yasaklarken de yaptılar.

BM yetkilileri, bu kararın, “3. Viyana Sözleşmesi”yle, tarafların karşılıklı anlaşmasıyla alındığını anımsatmıştı. Aslında mantıkla değil de duygularla alınmış bu karar strateji hatasıydı. Kararın alındığı günden beridir Rumlar bu konuda ortalığı velveleye verdi. Yani Rum propagandasına hizmet edildi.

İnsani yardımları bekleyen aileler de vardı çünkü kuzeyde yaşayan tüm Rumlar ve Maronitlerin ekonomik durumu iyi değil. Bu yardımlara ihtiyacı olduğunu söyleyen kişiler gazetelere haber oldu.

Eski hükümet, yardımların satıldığını iddia ediyordu. Yeni hükümet ise bu yardımlara “satılamaz” ibaresi ekleyecekmiş. Bana göre kişilerin bu yardımları ne yaptığının peşine düşülmemeli, bununla da uğraşılmamalı. “Satarak paraya çevirme” de o yardımdan faydalanma değil mi? Ola ki başka bir şeye ihtiyacı vardı, bunu sattı onu aldı. Fena mı olur? Ya da komşusuna parasız verip jest yapmak da insani olmaz mı?

Yeni hükümetin hem ayinlere kısıtlamaları kaldırması hem de insani yardımlara yönelik artık vergi almama kararı olumludur. “Misilleme” kimilerine göre bir taktiktir ama iyi bir taktik olmadığı ve genellikle kötü sonuçlar verdiği geçmişte görülmüştür.

Öfkeyle, duygusallıkla alınan kararlar değil, akılcı işler yapılmalı. Strateji akılla belirlenir, duyguyla değil. Öfkeyle kalktığımızda hep zararla oturduk. Ayinlere kısıtlamayı kaldırmak ve insani yardımlar için artık vergi almayacak olmak bir geri adım değildir, akıl yoluna dönmektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık