• 19 Haziran 2017, Pazartesi 8:59
AliBATURAY

Ali BATURAY

Güvensizlik, her şeye şüpheyle baktırıyor

Kıbrıs Türk halkı artık her şeye şüpheyle bakar oldu, iyiye de kötüye de... Hatta vatandaşlar, iyiyle kötüyü sırf şüphelerinden dolayı ayıramaz hale geldi. Geçen hafta iyi niyetli bir yasa önerisiyle ilgili de benzer şüpheler oluştu.

Bağımsız Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz, “Sabıka Kaydının Silinmesi Yasa Önerisi” hazırladı...

Söz konusu öneri, yurttaşların veya ülkede izinli ikamet edenlerin sabıka kayıtlarının belli koşullarda mahkeme kararıyla silinebilmesi için düzenlemeler öngörüyor. Genel gerekçesine baktığınızda öneri, KKTC yurttaşları veya ülkede çalışma izni, iş kurma izni veya daimi ikamet izniyle ikamet eden kişileri kapsıyor.

Öneri, sabıka kaydının silinebilmesi için aranan şartlara uygun sabıka kaydındaki sabıkaların gelecekteki hayatlarına engel teşkil etmemesi için gerek para gerekse hapislik cezalarının, belli koşullarda mahkeme tarafından silinmesine karar verilebilmesiyle ilgili usul ve esasları düzenliyor.

Buna göre, KKTC yurttaşı olan veya çalışma, iş kurma veya daimi ikamet izniyle ülkede ikamet edenler, yargılandığı mahkemeye ve çarptırıldığı cezaya bakılmaksızın sabıka kaydında mevcut suç veya suçlar arasında suçun işlendiği tarihte yargılanma yetkisi açısından ağır ceza mahkemesi kapsamında suçu olmaması; yasa maksatları bakımından yüz kızartıcı suçu olmaması; ağır ceza mahkemesi kapsamı dışındaki suçlarda ise 6 aydan fazla hapis cezasıyla cezalandırılmaması halinde bu haktan yararlanabilecek...

6 ayı geçmeyen hapis cezasıyla cezalandırılanların sabıka kaydının silinebilmesi için ise son mahkumiyet tarihinden itibaren 5 yıllık sürenin geçmiş olması koşulu bulunuyor.

Son derece insani bir öneri... Basit suçlardan bile insanların mağdur olduğu, hatta bu nedenle geleceğinin de etkilendiği dikkate alındığında itiraz edilebilecek bir öneri değil.

Birçok kişinin hayatı, sabıka kaydı nedeniyle olumsuz etkileniyor.

Şu anda uygulanan yasada bazı sıkıntılar olması nedeniyle sadece para cezası ödeyenlerin sabıka kayıtlarının silinmesi gibi bir durum oluşmuş...

Yüzlerce kişi, sabıka kaydının silinmesi için mahkemelere başvuruyormuş...

Mevcut yasadaki aksaklıklar nedeniyle sistem tam anlamıyla çalışmıyormuş.

İlgili yasa önerisi hazırlanırken, yargıçlardan, savcılardan, polisten ve halktan görüş alınmış...

“Eeee ne var bunda, niye anlatıyorsun bunları?” diye soruyorsunuz herhalde.

Son derece insani olan bu konuya, herkes şüpheli bakıyor da ondan.

“Yoksa vatandaşlıklar için mi sunuldu bu öneri?” diyor birçok kişi.

Vatandaşlar, “Süratle vatandaşlık veren hükümet, bunları daha da kolaylaştırmak için mi bu öneriyi gündeme getirdi?” diye soruyor.

Hatta bir gazetemiz manşet bile yaptı bu konuyu, vatandaşın duyduğu kuşkuyu ortaya koydu.

Böyle bir kuşku herhalde öneri sahibi milletvekili Menteş Gündüz’ü üzüyordur.

Bu kuşkular, Gündüz’e destek verenleri de, bu önerinin yasallaşmasını bekleyenleri de hayal kırıklığına uğratıyordur.

Hayatta en üzüntü verici şey, tüm iyi niyetinizle yaptığınız işin yanlış anlaşılması, sizin aklınızda olmayanı başkalarının düşünmesidir.

Menteş Bey, mutlaka iyi niyetle ve yararlı olduğuna inandığı için bu öneriyi hazırlamıştır.

Küçük suçlardan sabıka, birçok kişinin şikayetidir, gazetemize de bu yönde şikayetler geliyor, bu konuda geçmişte haber de yaptık. Ancak şüphe duyanları da kınamıyorum, şüphe duyanlara da kızamıyorum.

Bu kadar insani bir olayı manşet yapan, merakını gidermek için soru soran gazeteciyi ve gazeteyi de kınayamıyorum.

Bu ülkede politikacılar, insanların şüphe duymasını gerektirecek o kadar çok yanlışlık yaptı ki, artık kimse politikacıların yaptığı işlere iyi niyetle bakamıyor.

Bu ülkede ülke yönetimlerinde bulunan politikacılar o kadar istismar etti ki görevini, artık her yaptıklarına kuşkuyla bakılıyor, hatta en insani olanlara bile… Bunun suçlusu halk değil, yine politikacılardır.

Günlerdir politikacılar, bakanlar gündemde… Günlerce bakanların, politikacıların yakınlarına devlet mallarının peşkeşini konuştuk, ardından günlerce politikacılarla ilgili “rüşvet” iddialarını…

Günlerce karşılıklı suçlamaları dinleyip, ya da okuyup durduk, kafamız da karıştı.

Böyle bir ortamda halk, ya da gazeteciler, yapılan işlere kuşkuyla bakarsa suçlu mu olur?

Elbette genelleme yapmak doğru değildir, elbette tüm politikacıları aynı kefeye koymak haksızlıktır ama maalesef “kurunun yanında yaş da yanar” misali halk zaman zaman genelleme de yapıyor.

Yalnızca bu öneriyle ilgili değil, birçok konuda benzer kuşkular oluyor, bazı bakanlar televizyonları gezerek icraatlarını anlatıyor ama yine de halkı ikna etmekte zorlanıyor.

Öneri Resmi Gazete’de halkın bilgisine sunuldu, süratle vatandaşlık verilen bu günlerde, sunulan bilgiler kuşkuları giderir mi, insanlar inanır mı vatandaşlıkla ilgisi olmadığına bilmiyorum, ikna işi yine politikacıların... Umarız kimse bundan politik bir fayda beklemez, yasalaşırsa hayırlısı olsun…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık