• 12 Şubat 2018, Pazartesi 8:29
AliBATURAY

Ali BATURAY

Hükümet için tek şık var; “başarı”, diğer şıklar felaket demektir

Nereye gitsek aynı konu konuşuluyor; “Acaba dörtlü koalisyon başarılı olacak mı?”, “Hükümet bir yılı çıkarır mı?” diye soruluyor.  Gazeteciler de tahmin yürütmeyi, kehanette bulunmayı sever ya, bize de aynı soruları yöneltiyorlar. Kesin cevap vermediğimiz zaman da “Bunca yıldır bu işlerin içindesin, bir tahminde bulunamaz mısın?” diye sitem ediyorlar. Ben öyle kehanette bulunmayı sevmem, büyük lâflar etmekle işim olamaz, ancak neden başarılı olması gerektiğini söyleyebilirim…

Hiç kimse ne olacağını bilemez… Bugüne kadarki koalisyonlar pek başarılı olmadığı için bu koalisyonun da başarısız olacağını söylemek de doğru bir değerlendirme değil, “Daha öncekiler ikiliydi, bu kez dörtlü olduğu için başarılı olacak” demek de… Bir takım tespitlerle, istatistiklerle bu görüşleri desteklemek mümkündür, ortaya bazı olguları ve nedenleri koyarak, isimler üzerinden ve partilerin içinde bulunduğu konjonktürden dolayı da değerlendirmede bulunmak olasıdır.

Sonuçta bu işi yapanlar, yani siyaset uzmanları, aldıkları eğitim ve deneyimlerini birleştirerek bazı tahminlerde bulunabilir. Ancak adı üstünde “tahmindir” bu… Saygı duyarız tabii ki. Akla, sezgiye veya bazı verilere dayanarak olabilecek bir şeyi, bir olayı önceden kestirmek de bir yetenek olarak algılanabilir. Biz böyle diyoruz ama ülkemizde birçok kişi duygusal açıklamalarda bulunuyor, gönlünden geçeni söylüyor. Kişilerin gönlünden geçenleri, istemlerini, çıkarının orada olduğundan dolayı ona göre görüş ortaya koyuyor olmasını çok gördük, bugün de görüyoruz… Tahammül edememek, küçümsemeye çalışmak, işe başlamadan yapamayacağını söylemek alıştığımız şeylerdir. Geçmişte de benzeri şeyleri gördük.

Şimdi dörtlü koalisyonun öncelikle işe başlamasını beklemek ve biraz zaman tanımak lazım. Onlar zaten kendilerine fazla tahammül gösterilmeyeceğini biliyor, onlar zaten halkın büyük bir bölümünün kendilerine karşı önyargılı olduğunun da farkında. Önceliklerini de hükümet programını da açıkladılar. Biz de bunları aldık başköşemize koyduk. Onlar yaptıkça kağıtta yazılanların üzerini çizeceğiz. Ne kadar erken ve ne kadar çok maddenin üzerini çizersek onlar için o kadar artı puandır.

Tabii önyargılı olan kesimleri de anlayabiliyorum, çünkü bugüne kadar siyasilerin bize verdiği sözlerin çok azı yapıldı ya istediğimiz gibi yapılmadı. Bunca yıldır ciddi, hayati sorunlar çözüm bulmadı. Yıllardır partizanlık, adam kayırma, usulsüzlükler sürdü gitti… Birçok kişi “Artık bu ülke düzelmez” düşüncesindedir. Toplumu bu ön yargılarından kurtarmak kolay değildir. İşte başarı, bu önyargıların bir bir çürütülmesiyle mümkün olacaktır. Önyargıların çürütülmesi demek, başarılı icraatlar ortaya koymak demektir.

Bana sorarsanız, CTP- HP- TDP- DP, büyük bir risk almıştır ve başarılı olmak zorundadır. “Başarılı olacak mı?” değil “başarılı olmak zorundadır”, başka şansı yoktur. “Başarısızlık” veya “Vasat” değil. “Vasat” da kurtarmaz onları, yalnızca “başarı”, başka yolları yoktur. Başka yol çünkü felaket demektir. Eğer bu koalisyon başarısız olursa ya da vasatı aşamazsa dört partinin felaketi olur, tabii partilerin kurmaylarının da…

Seçimden istediği sonuçları alamayan, hedeflerinin çok altında kalan dört partinin varlık mücadelesidir bu koalisyon. Siyaset arenasında var olabilmeleri ve yeni seçimlerde daha başarılı sonuçlar alabilmeleri koalisyondaki başarılarına bağlıdır. Toplumun bundan sonraki seçimlerde neden onları seçmesi gerektiğini kanıtlamaya çalışacaklar. Seçimdeki başarısız sonuçların ardından gelen dörtlü koalisyon “daha iyisini hak ediyorduk, biz UBP’den daha iyiyiz”in mücadelesini verecek. Bir onur mücadelesi gibi...

Daha önceki hükümetler, kişilerin oturduğu koltuktan mıdır nedir, bir anda toplumdan kopuyor, yanlış işler yapıyor, uyaranlara düşman kesiliyor, “astığım astık, kestiğim kestik” tavrına giriyor, bakanlık yapanlar adeta başka birine dönüşüyordu. “Güç bende psikolojisi” çok kötü bir psikolojidir, kişi kendisini tanrı gibi görmeye ve her yaptığının iyi olduğunu düşünmeye başlar. Umarız “koltuk psikolojisi” onları olumsuz etkilemez.   Etkileneceklerse her bakanlığa bir psikolog tayın etmek şart olacak da onu da dinleyecekler mi acaba? Şaka bir tarafa benim cevabım şu; bu hükümet başarılı olmak zorundadır, başka seçenekleri yoktur. Ya başarı ya felaket… Yeterli mi bu cevap, bakın kehanette falan bulunmadım, işin içine “mecburiyet” kattım, ya başarı, ya yok olma... Koalisyondaki dört partiden iki küçük ortak kesin yok olur, diğer ikisi de küçülür ve cadı kazanına döner… Bunu söylemek için de uzman, büyücü ya da falcı olmaya gerek yoktur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek