• 14 Şubat 2018, Çarşamba 8:56
AliBATURAY

Ali BATURAY

Hükümet programında Kıbrıs sorunu olacak da ne olacak?

Muhalefeti aldı bir gaile, hükümet programında Kıbrıs sorunu yokmuş… Aman da bir telaş, “Kıbrıs sorunsuz” bir hükümet programı olur muymuş? Nasıl olacakmış, koalisyondaki her partinin ayrı görüşü varmış… Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın açıklamaları kendisini ve partisini mi bağlayacakmış, yoksa koalisyonu mu bağlayacak mıymış?

Ne büyük dert? Taktılar, ilk defa Kıbrıs sorunu bir hükümet programında yokmuş. Peki daha önceki hükümetlerin programlarında Kıbrıs sorunu vardı da ne oldu? Hükümet programına konuldu da hükümetler çok etkin mi oldu Kıbrıs sorununda? Hükümet programına güzel sözlerle Kıbrıs sorununu yazacaksınız da ne olacak?

Özellikle UBP, geçmiş hükümet dönemlerinde çok mu uğraştı Kıbrıs sorunuyla, çok mu kafaya taktı bu işi? UBP, Kıbrıs sorununa bugüne kadar gerçekçi yaklaştı mı? Yok, hiçbir zaman Kıbrıs sorunu UBP’nin derdi olmadı, hiçbir zaman yapıcı yaklaşım içinde olmadı. Mesela son dönemde cumhurbaşkanını eleştirmekten başka ne yaptı UBP? Rumlara ayinleri yasaklamaktan ve Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Maronitlerle Rumlara gelen insani yardımlara vergi alıp, engellemekten başka ne yaptı? Kıbrıs sorununda atılan her adımı “öcü” gibi gösterip, engellemeye çalışmaktan, felaket tellallığından başka ne icraatı var?

UBP kurmayları zaten Kıbrıs’ta çözüm olacağına inanmıyor. Kıbrıs sorununun çözüleceğine inancı olmayan parti yetkilileri, şimdi “hükümet programında yok” diye niye şikayet eder ki? Seçimlerden sonra Güney Kıbrıs’la ilgili bir dizi olay varmış da hükümet neden açıklama yapmazmış? Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, doğalgaz aramalarıyla ilgili gerginlik hakkında bir açıklama yaptı. Daha ne bekliyorsunuz? Sabah akşam hükümet Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklama yapsın, sabah akşam Rum tarafını suçlasın mı? Bunun kime faydası olacak?

Geçmiş hükümetler döneminde sıkça yapılan suçlayıcı açıklamalar, demeçler kime fayda sağladı? Hükümetlerin açıklama yapması neyi değiştirdi? Kıbrıs sorununu çözmek zaten hükümetin işi değil, Kıbrıslı Türklerin konumu gereği bu işi cumhurbaşkanı yürütüyor. Hükümetlerin böyle bir hedef koyması da anlamsızdır. Eğer dörtlü koalisyon icraat hükümetiyse, gerçekten yapacaklarını yazmışlarsa programa zaten hükümetin çözeceği bir iş olmadığından Kıbrıs sorununu yazmak da uygun kaçmazdı. Şovdan öte bir şey olamazdı.

Bu arada eski Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı koalisyonun üyesi olarak kabul etmesi ve beşli koalisyon demesi de doğru bir yaklaşım değildir. Özgürgün, cumhurbaşkanı için “Bize muhalifti, iş yapmamızı engelledi” dedi. Siz iş yapmak istediniz, ülkede kronikleşmiş sorunları çözdünüz de cumhurbaşkanı mı engelledi?

Cumhurbaşkanı sözcüsü açıkladı; Özgürgün’ün başbakanlığı döneminde, onaya gönderilen 124 kararnamenin 120’si cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak onaylanmış. İmzalanmayan 4 kararname icraat falan da değil, toplum vicdanında da kabul görmeyen bazı atamalarla ilgiliydi.

22 ay görev yapan Özgürgün Hükümeti döneminde 86 yasa ilk gelişte cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak onaylanmış, 11 yasa ise gerekçeli bir şekilde yeniden değerlendirilmek üzere meclise iade edilmiş, bunlardan 8’i ikinci gelişte cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yürürlüğe konulmuş, şu an itibarıyla mecliste iade olarak 3 yasa bulunuyormuş. Ne var ki bunda?

Ülkede çözüm bekleyen yığınla sorun var, onları çözselerdi ya... Eski başbakanın sözünü ettiği cumhurbaşkanından dönenler, icraat yapmayı engelleyen işler değil. Neydi peki? Kişiye kıyak için yapılmaya çalışılan ve toplumdan da onay almayan atama girişimleri vardı.

Öte yandan, bazı müdürlerin, yönetim kurulu üyelerinin, toplum tarafından “yararlı kararlar aldıkları” algısı olmasına rağmen, hükümet kurmayları kendi isteğini yapmadı diye bu kişileri görevden almaya çalıştı. Hükümet kurmayları, “Ben atadım seni, benim dediğimi yapacaksın, kendi beynini kullanmayacaksın” zihniyetiyle hareket etti. Cumhurbaşkanı da bu kişilerin görevden alınmasını engelledi. İyi ki de öyle yaptı. Yani atama meseleleri… Bunlar mı icraat engellemek?

Siz işinizi tamam yapmazsanız, ülkeyi kanun hükmünde kararnamelerle yönetmeye çalışırsanız, bunları da usulüne göre yapmazsanız ve bunlar yasalardan, anayasadan dönerse bunun suçlusu cumhurbaşkanı ya da itiraz eden sivil toplum örgütleri mi olur? Hiç boşuna bu mazeretlere sığınmayın


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık