• 30 Ağustos 2016, Salı 10:21
AliBATURAY

Ali BATURAY

Hükümetin en büyük derdi Kıbrıs sorunu

Başbakanın, dün bakanlarla birlikte düzenlediği basın toplantısına katıldık. İnsan tüm bakanları karşısında görünce aklına milyon tane soru geliyor ama bu toplantılarda soru sorma sırası bulmak da zor. Az kalsın iki soruyu soramıyorduk. Bir de sorduğunuz soru tamamen cevaplanmadan mikrofonu bırakmamak lazım çünkü sorunuza cevap bulmadığınızda, ya da cevaptan tatmin olmadığınızda tekrar etmek lazım.

Bazı sorular havada kaldı ama neyse, yine de hükümetin ne yaptığını, ne yapmak istediğini anlamak için toplantıdan şifreler bulmak mümkün...

“Kıbrıs sorunu” bir icraat değil ama “Hükümetin en kararlı olduğu konu Kıbrıs sorunudur” dersem herhalde abartmış olmam. Bu konuda Başbakan, Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı konuştu ve oldukça kararlı ve sert buldum kendilerini.

Hükümetin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya tepkisi mi desem, öfkesi mi desem, kırgınlığımı desem bilmiyorum ama adını ne koyarsanız koyun tepki sürüyor.

Müzakere heyetinde hükümetten bir temsilci olmamasına tepkililer, illa ki Cumhurbaşkanının kendilerinden bir şeyler gizlediğine, her şeyi söylemediğine inanıyorlar.

“Müzakere heyetine muhbir mi koyacaksınız?” diyorum, muhbir olarak değerlendirmemek gerektiğini söylüyor Başbakan Yardımcısı Denktaş...

Ancak, Başbakanı, Başbakan Yardımcısını, Dışişleri Bakanını dinlediğiniz zaman saki de Cumhurbaşkanı Akıncı, freni patlamış bir kamyonla gidiyor ve Kıbrıs Türk toplumunu bir yerlere çarpacak...

Soruyorum öyle mi diye? Soruyorum, “Siz Kıbrıs Türk halkını düşünüyor, endişe ediyordunuz da Cumhurbaşkanı düşünmüyor mu?”diye

“Cumhurbaşkanının hiç mi derdi değil bu halk, o kadar mı tecrübesiz ve tekinsiz, tedbirsiz birisidir?”

Cevap net değil, hükümet temsilcilerinin tüm konuşmaları “Akıncı doğru yolda değil” manasına geliyor ama Rumların bazı demeçlerini örnek göstermekten öte net bir şey söyleyemiyorlar.

Serdar Denktaş, her şeyin kendilerine anlatılmadığı konusunda ciddi şüpheleri olduğunu, hükümetten temsilci olduğunda kendilerine aktarılacağı gibi değil, gelişmeleri olduğu gibi öğreneceklerini söylüyor.

Topu topu beş görüşme kaldığı hatırlatılınca da Denktaş, “Tam da işte bu aşamada temsilcimizin müzakere sürecinde olmasını istiyoruz” dedi.

Anlaşılan hükümet takıntıya dönüştürdü Cumhurbaşkanına güvensizliği, bir korku aldı kendilerini, Cumhurbaşkanı ve müzakere heyeti hata yapacak diye.

Başbakan “Cumhurbaşkanıyla didişme niyetinde değiliz” diyor ama yaptıkları tam bir didişme aslında.

Misyon edindiler kendilerine, “Annan Planı benzeri bir olay gelmesin toplumun başına” diye. Unutuyorlar aslında Annan Planı’na UBP’liler ve DP’liler de “Evet” dediği için yüzde 65 rakamına ulaşıldı.

Arkadaşlardan birisi soruyor, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın kısa sürede iki kez Türkiye Cumhurbaşkanı ile bir araya geldiğini, uyumlu bir hava verdiğini, Türkiye olası bir çözüm planına destek verirse ne yapacaklarını...

Güzel soru, her konuda Türkiye’ye bağlılık gösteren UBP-DP Hükümeti Kıbrıs sorununda Türkiye ile ters düşmeyi göze alabilir mi? Cevap net değil; Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yalnızca Akıncı’nın değil, kendilerinin de görüştüğünü söylüyor ve kendilerinin de Türkiye ile uyum içinde olduğunu vurguluyor. Dışişleri Bakanı müzakerelere destek vermenin başka, “nasıl isterse olsun ama çözüm olsun” anlayışına destek vermenin başka olduğunu, Türkiye’nin “Nasıl isterse olsun çözüm olsun” anlayışına karşı çıktığını söyledi. Sanki Kıbrıs Türk tarafı böyle bir anlayıştaymış gibi...

Ertuğruloğlu, Akıncı’ya “Zaman zaman beyanatlar vereceğim, eleştiri olarak algılamayın, elinizi güçlendirecek açıklamalar olacak” demiş, Akıncı da ona “Az beyanat ver” cevabını vermiş. Bu söz üzerine gülüşmeler oldu salonda... Akıncı da biliyor ki Ertuğruloğlu’nun sert açıklamaları elini güçlendirmek yerine zayıflatacak. Sert ve korkutucu açıklamalar hem güneyle gerginliğe neden oluyor hem de Kıbrıslı Türkleri tedirgin ediyor, cesaretini kırıyor, Akıncı bunları bildiği için “Az beyanat ver” diyebiliyor.

Hükümet, Kıbrıs sorunu dışında Koordinasyon Ofisi’ni ısrarla yanlış anlatıyor, yalnızca sporla anıyor, sporla özdeşleştiriyor. Böyle olmadığını herkes biliyorken halen bunda diretmek niye?

Karaoğlanoğlu’nda inşa edilen otelin sahibine yasada düzenleme yapılacağı yönünde Başbakanın ve Başbakan Yardımcısı’nın yazılı taahhüt verip vermediği, neden yatırımcıları yasalarda gerekli iyileştirme yapmadan davet ettikleri, mevcut yasalara rağmen neden bunun ihlal edilmesine göz yumdukları konusundaki soruyu havada bıraktılar... “Hayır biz söz möz vermedik” diyemediler.

Seyrüsefer ücretlerinin akaryakıta endekslenmesi konusunda, “Yolu çok kullanan değil, arabası çok benzin harcayan daha fazla ödeyecek” diyor Serdar Denktaş… “Lüks büyük aracı olan” ve “Bakımsız aracı olan” fazla mazot yakacak diye düşünüyor ama yolu çok kullanan da çok benzin kullanacak ve aslında herkes aynı kapıya çıkacak, laf oyununa gerek yok…

Köşemin kapasitesi doldu, belki başka konuları da başka zaman irdeleriz ama birçok konuda tam tatmin olmadığımı söylemek istiyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık