• 22 Nisan 2018, Pazar 9:18
AliBATURAY

Ali BATURAY

İnisiyatiflerin başarısı önemlidir

Devlet insanı korur mu, yoksa bireyler devletten sakınmalı mıdır? Normali devletin bireyi korumasıdır tabii ki… Demokratik ülkelerde yüzde yüz olmasa da genelde böyledir, devlet vatandaş için vardır, her şey halkın refahı, mutluluğu için dizayn edilmiştir, yasalar bunun için yapılmıştır.

Örneğin Avrupa Birliği ülkelerinde sosyal devlet anlayışı hakimdir, halkın mutluluğu esastır, birey, haksızlığa uğradığında yargıda hakkını arar, ülkesinde hakkı yenmiş ve yargıda hakkını elde edemezse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurur… Demokrasi ile yönetilmeyen ülkelerde ise örneğin monarşi ile yönetilenlerde, devlet, bireyler için tehdittir, şiddettir, korkulacak bir şeydir.

Tabii yukarıdaki üçüncü cümlede “yüzde yüz olmasa da” dedim ya, demokrasinin beşiği de olsa, devlet isterse vatandaşına karşı baskıcı olabilir, ona bazı şeyleri dikte edebilir, aleyhinde kararlar üretebilir, şiddet uygulayabilir... Ediyor da… Dünyada bunların çok fazla örnekleri vardır. Hatta böyle olaylar olduğunda “Demokrasinin beşiğinde olanlara bak” gibi haberler yapar gazeteler.

En demokratik ülkelerde bile devletin zaman zaman vatandaşı için tehdide dönüştüğünü görebiliyoruz. İşte burada sivil inisiyatifler, sivil toplum örgütleri, sendikalar aslında devlete karşı önemli güçlerdir. Bireyler teker teker devleti korkutamaz, geri adım attıramaz ama kitleleri bir araya getiren sivil toplum örgütleri hak aramada çok önemli bir silahtır.

Devletler, devleti yönetenler sivil toplum örgütlerinden pek hoşlanmaz, onların geniş kitlelere ulaşmasını istemezler. Örneğin sendikaların gücünü azaltmak için sarı sendikalar yaratarak, onları parçalarlar… Sivil toplum örgütleri, dünyanın her yerinde hak talebinde önemlidir ve bu örgütlerin en önemli özelliği yönetenler üzerinde baskı kurması, yarattığı kamuoyu ile devlet baskısını ya da dayatmasını geri püskürtmeleridir.

Sivil toplum örgütü hem devlete karşı mücadelede, hem de başka güçlere karşı devleti harekete geçirmede çok büyük önem taşır… Ülkemizde dernekler, birlikler, sendikaların yozlaşması, özünden uzaklaşması, ha bire parçalanıp küçülmesi, siyasi partilerin etkisi altına girmesi önemli bir sorundur. Dernekler, birlikler, sendikaların çoğu bu nedenle etkisini kaybetmiştir.

Şimdilerde inisiyatifler kuruluyor? Neden? Çünkü inisiyatifler daha lokal sorunları çözmeye çalışıyor. Bir kentin, bir bölgenin, bir caddenin, bir sokağın sorunlarını, orada yaşayanların sahiplenmesidir… “Mağusa İnisiyatifi”, “Templos/Zeytinlik Koruma İnisiyatifi”, “Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi”, “Mahmutpaşa İnisiyatifi” gibi… Artık vatandaşlar zaten kendi zümreleri için de yetersiz kalan, çoğu yozlaşmış mevcut sivil toplum örgütlerini oraya çağırıp, onun şemsiyesi altına girmektense kendi sorunlarına kendileri sahip çıkıyorlar. Tabii sonrasında diğer sivil toplum örgütlerinin de desteğini alıyorlar.

Vatandaşlar teker teker sorunlarını çözemeyeceğini anlayınca inisiyatifler altında birleşip, hak aramaya başladı. Kısa zamanda “Templos/Zeytinlik Koruma İnisiyatifi” ile “Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi”nin mücadelelerinde başarılı olması dikkat çekti. Mücadele ettiler, kamuoyu oluşturdular, mahkemeye başvurdular ve kazandılar…

Zaman oturup da işi oluruna bırakmak, kaderine küsmek zamanı değil, zaman birlik zamanıdır. Önce lokal gibi görünen bölgesel sorunları çözeceğiz, sonra da daha büyük sorunları… Tüm inisiyatiflerin mücadelesini verdiği konular lokal gibi görünse de aslında ülke sorunudur. Tüm ülkeyi sarıp bitirecek sorunların başlangıç noktalarıdır.

İnisiyatiflerin başarısı önemlidir,  moral ve cesaret vericidir… İşleri kolay değildir, bir tehlikeyi bertaraf edince sorunları bitmeyecek, başkaları göz koyacak yaşadıkları bölgelere, bir başkası onları huzursuz edecek ama halk da sorunlara karşı mücadelesini sürdürecek. Hayatın kendisi zaten mücadeledir, yaşadığınız yeri, değerlerinizi koruyun. Oturup da kaderinize küsmeyin, inisiyatifler kurun, sokağa çıkın hakkınızı arayın. Yaşadığımız yerler bizimdir, dağdan gelip bağdakini kovmalarına izin vermeyin. Sivil mücadelenin kıymetini iyi bilin… Sesimizi çıkarır, direnirsek, mücadele edersek hakkımızı koruruz, birilerinin gelip de bizim haklarımızı korumasını beklemeyin…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık