• 31 Temmuz 2017, Pazartesi 9:06
AliBATURAY

Ali BATURAY

Irkçı gemi “C-Star” geldi gitti, bir yetkili, tek kelam etmedi

Ülkemize geçen hafta “C- Star” diye bela bir gemi geldi. Avrupa’ya giden mülteci teknelerini engellemek amacıyla kurulan “Defend Europe/ Avrupa’yı Savun” isimli ırkçı örgütün gemisi... “Tekneleri engellemek” ifadesini kullanıyoruz ya, bunun içinde “batırmak” bile vardır. “Avrupa’ya ulaşmasın ama ölsün” zihniyeti

taşıyan bir örgüt... “Defend Europe” da “C-Star” da çok ünlü... Ünlüdürler ama iyilikleriyle değil kötülükleriyle…

Bu gemide silah bulunduğu ve gerektiğinde bunların kullanıldığı bile iddia ediliyor. Sırf mülteciler Avrupa’ya ulaşmasın diye gözlerini kırpmadan teknelerini batırabiliyor, onları öldürebiliyorlar. Gemilerine aldıkları mültecileri köle gibi çalıştırıyorlar. Söz konusu örgüt de gemi de tüm dünyada biliniyor. Geminin Kuzey Kıbrıs’a gelmesi, dünya basınına yansımış durumda.

Her limana rahat uğrayamıyor “C-Star”, çünkü vukuatlı. İnsan hakları örgütleri ya da benzeri duyarlı örgütler “Defend Europe” için tepki koyuyor, sözde devletler de bu ırkçı örgütü sevmiyor.  Ancak devletlerin bu konuda ikiyüzlü olduğu, bu örgüte ve gemilerine göz yumdukları da biliniyor.

Bu ırkçı gemi sözde yakıt, yiyecek, içecek almak için Gazimağusa Limanı’na geldi. Hiç de inandırıcı değil...

Böyle bir gemiye ülkemize gelmesi için hiç izin verilmemesi gerekirdi. Gemiyle ilgili birçok iddia var... İddiaya göre, Kuzey Kıbrıs’ta turist diye bulunan ancak aslında “Defend Europe”un üyesi olan 10 kişiyi almak için geldi. (Aslında buna iddia bile denmez, çünkü elde edilen bilgiye göre, gemi günün sonunda bu kişileri alıp da gitti.)

Başka bir iddiaya göre ise hedefleri, gemideki 20 Sri Lankalıyı, Kuzey Kıbrıs’a bırakmaktı. Bana göre her iki hedefleri de vardı. Örgüt yetkilileri, hem üyesi olan 10 kişiyi gemiyi almak hem de Sri Lankalıları bırakmak istiyorlardı, başardılar da. 10 kişinin bir süreden beridir Gazimağusa’da bir otelde konakladığı, bu kişilerin yanlarında can yelekleri ve dron cihazları da olduğu öğrenildi.

Bu arada gemi Gazimağusa Limanı’na geldiği günden beri şüpheli durumlarla karşılaşıldı. Gemideki Sri Lankalıların “stajyer gemiciler” olduğu, teknik bilgi aldıkları yalanı uyduruldu ama bu iddialar belgeyle kanıtlanamadı. Sri Lankalılar, başta korktu, gerçeği söyleyemedi. Sonra anlaşıldı ki bu kişiler mültecidir... Bu kişilere yemek bile verilmediği, ayakta kalabilmeleri için şekerli sıvı verildiği bile iddia edildi.

Öte yandan, mültecilerin 5’i KKTC’den sığınma hakkı istedi. Daha sonra ortaya çıktı ki Sri Lankalılar, İtalya’ya götürülmek vaadiyle kandırılıp kendilerinden 10’ar bin dolar alındı. En azından Sri Lankalıların ülkelerine gönderilmeleri için girişim başlatıldı ve “C-Star”ın sahibi bu insanların ülkelerine gitmesi için biletlerini kesti. Ancak bu kişinin ve örgütünün ne kadar kötü niyetli olduğu burada da ortaya çıktı.

Gemi sahibi armatör, 15 Sri Lankalının biletlerini Katar’a kadar kesti ya da bir iddiaya göre, Katar’da biletlerini iptal ettirdi. Bu nedenle 15 kişi orada perişan oldu. 5 kişinin ailesi bir şekilde yakınlarının biletlerini kesti ve onlar ülkelerine gitti ama geriye kalan 10 kişi Katarlı yetkililerce geri, Kıbrıs’a gönderildi. Tabii bu insanlar “istenmeyen muhacir” ilan edildikleri için (o da nasıl olduysa, nasıl ilan edildiyse) Kuzey Kıbrıs’a sokulmadı, sanırım bugün yeniden prosedüre göre geldikleri yere gönderilecekler.

Geldikleri ülke Katar, yani bu 10 kişi yeniden Katar’a gönderilecek. Ne olacak? Tabii ki daha da perişan olacaklar. Zaten paraları olsaydı, Katar’dan ülkelerine gidebileceklerdi... Yani bizim prosedürümüz de onları bilinmezliğe sürüklüyor.

Mülteci Hakları Derneği Aktivisti Faika Deniz Paşa, havaalanlarında alıkonulmanın da tutukluluk kapsamına girdiğini ve uzun sürmesi halinde, mekan kapasite ve özelliklerinden dolayı insanlık dışı ve onur kırıcı muameleye neden olduğunu vurguluyor.

Bu arada sığınma talebinde bulunan 5 kişi de halen Kuzey Kıbrıs’ta bir otelde barınıyor. Mülteciler Yüksek Komiserliği talebi inceliyor, uygun bulunduğu takdirde Güney Kıbrıs’a gönderilecekler.

Köşemin kapasitesinin yettiği oranda olayı özetlemeye çalıştım. Ortada sabıkalı bir örgüt ve bir gemi var.

Gemi zaten ülkemize demir atmadan şüpheliydi... Üstelik limana geldiği andan itibaren birçok şüpheli durumla karşılaşıldı, çelişkili ifadeler dikkat çekti.

Söz konusu vukuatlar ve çelişkili durumlar Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde de belirtildi. Hatta tahkikat polisi gemi yetkililerinin “evrak sahteleme” ve “sahtelenmiş evrakı tedavüle sürme” suçları işlediğini de belirtti.

Şimdi bu sabıkalı geminin yetkilileri, elini kolunu sallayarak ülkemize girdi. Yetkililerine ülkemiz mahkemesinde bir gün verilen tutukluluk süresi dolmadan yine ellerini kollarını sallayıp gittiler. Onlar için “sınır dışı kararı” bile alamadık, yalnızca gönderdik. Üstelik bir şekilde Gazimağusa’da turist diye bulunan ırkçı örgütün 10 üyesini de alıp gitti. Ortada onlarca soru işareti ve perişan edilen tam 20 Sri Lankalı var. Üstelik 15’inin akıbetinin ne olacağı da bilinmiyor.

Böylesine tehlikeli, ırkçı bir örgütün gemisinin ülkeye girmesine izin verilmemeliydi. Hade geldiler, Sri Lankalılara yaptıkları yanlarına kalmamalıydı. Gemi sahibinin, mültecilerin biletlerini Katar’a kadar kesmesi bile bir suçtu ve ne kadar insanlık dışı olduğu ortadaydı. Mültecilerle ilgili yasalarımızın yetersizliği bu olayla bir kez daha ortaya çıktı.

En ilginci de devlet ve hükümet yetkililerinin olayla ilgili tek kelam etmemesi... Yalnız Kıbrıs’ta değil,

dünya medyasında da yer alan bu haberle ilgili hiçbir şey söylenmez mi? Olayı “yokmuş” gibi farz etmekle yok mu oluyor?  “Sınır dışı” kararı olmadığı için bu gemi yeniden ülkemize gelirse ne olacak? Bu kadar çelişkiler ve şüpheler arasında, dünyanın gözü üzerimizde onca şey yaşandı, mülteciler için insanlık dışı muameleler oldu, hatta etkileri devam ediyor ama devlet ve hükümet yetkilileri hiçbir şey söylemiyor. Yoksa bu gemi de torpillidir, bir yerlerden korunuyordur ve bu konuda konuşmak sakıncalı mıdır?

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek