• 02 Mayıs 2018, Çarşamba 7:54
AliBATURAY

Ali BATURAY

Kadına şiddeti affeder misiniz?

Hata yapmayan insan var mıdır? Mümkün değildir, her insan hata yapar, “ben hiç hata yapmadım” diyen insan yalan söyler. Bazı tecrübeler de zaten hatalar toplamıdır. “Hata insanlara mahsustur sözü” boşuna söylenmemiştir ama nereye kadar? İnsanın hata yapma yaşları vardır, o dönemlerde hatalar normal karşılanır. Çocukluk, gençlik yıllarındaki çoğu hatanın üzerinde pek durulmaz. Yani “üzerinde durulmaz” dedikse, “hiç önemsenmez” demek istemiyorum, mutlaka tekrarlanmaması için çaba gösterilir, kişiye doğru yol gösterilmeye çalışılır ve o yaşlarda hata yapma olasılığı yüksek olduğu için de normal karşılanır.

Bir iş yerine yeni başlayan kişinin başlangıçta ufak tefek hataları da normal karşılanır henüz yeni başladığı için ama hatalar süreklilik gösterirse o kişinin o işte devam etmesi mümkün değildir. Tabii bir işte yapılan hatalar vardır bir de davranışlarda, bunları birbirinden ayırmak gerekir. Aslında bunları birbirinden ayıracağız ama bazen davranışlar iş yaşamını da olumsuz etkileyebilir.

Peki hatalar affedilmeli midir? Elbette, affetmek bir erdemdir, affetmek insanın yükünü azaltır. Birisini affetmek bazen onu kurtarmakla eştir… Peki ya affedilemeyecek hatalar yok mudur?

Mesela bir adamın eşini darp etmesi, kemiklerini kırması affedilecek bir hata mıdır? Bir erkek bir kadına neden güç kullanır? Ne yaparsa yapsın, ne söylerse söylesin bir kadın dayağı hak eder mi?  Etmez tabii ki… Hiçbir kadın erkek şiddetini hak etmez… Hiçbir mazeret bir erkeğin bir kadına şiddet kullanmasını haklı kılamaz. Hiçbir öfke, erkeğe kadını hastanelik ettirmemelidir.

Çocuğunuz sizin için önemli mi, onun üzerine titriyor musunuz? Peki o çocuk için en önemli varlığı olan annesini darp etmenin nasıl bir travma yarattığını ve sevginizin de nasıl bir çelişki içine düştüğünü düşünebilir misiniz? Çok sevdiği için kıskandığını, kıskandığı için de darp ettiğini söyleyen bir kişinin ruh halinin sağlıklı olduğunu söyleyebilir misiniz? Sevmekle darp etmek kesinlikle yan yana gelebilecek ifadeler değildir.

Bir kadın kendisini darp eden erkeği, aşkı olsa, çok sevdiği birisi olsa da affedebilir mi? Kendisini kum torbası gibi yumruklayan, tekmeleyen birisinin sevgisinden insan şüphe etmez mi? Sevginin ve aşkın şiddetle ne işi olabilir ki?

Kadın kendisini darp eden kocasını affedebilir elbette, kendi bileceği bir durumdur. Bir kere kadına el kaldıran adamın bunu bir daha yapmayacağının garantisi yoktur ama kadın isterse tabii ki affeder.

Peki dil affeder, yani dil “affettim” der de kalp affeder mi? İçten olur mu af?

“Erkektir, sever de döver de” şeklindeki aptalca sözün zamanımızda geçerliliğini yitirdiği söylenir dost sohbetlerinde. Bana göre bu söz hep aptalcaydı, hep saçmaydı, hep kadını aşağılayıcıydı. Bir de topluma örnek olması gereken kişiler yaparsa bunu, bir de insanları şiddetten koruması gereken kişi yaparsa, bunun için ne söylenebilir ki?

Bir de “şiddet uygulayan eşini” gizlemedi diye kadın sanki ihanet etmiş, sanki o suçluymuş gibi muamele görürse bu toplumda, ben daha ne diyeyim? Bunu hangi hak, hukuk, adalet ile eşleştireyim?

Bir de “çocukların için katlan bu adama, arada bir tokat atsa, seni tartaklasa da özünde iyi insandır” gibi safsatalarla kadını baskı altına alırsa geri kalmış düşünce sahibi insanlar, onlara ne diyeyim?

Gücünü kadına, çocuğa, kendinden daha az güçlü kişiye kullanıyorsa bir erkek ve bu “erkeklikse”, acaba kaç paradır bu erkeklik ve ne işe yarar? “Özünde iyi insandır ama karısını dövüyor, nasıl oluyorsa…” diye lâflar duyarsınız… Yok, olmaz öyle şey, iyi insan karısını, sevgilisini, kız arkadaşını dövmez, “iyilik” ifadesinin içine “şiddeti” yerleştiremeyiz, olmaz, yakışmaz…

“Kadına şiddeti” konuşuyoruz ama aslında hiçbir insan başka bir insandan şiddet görmeyi hak etmez, cinsiyeti ne isterse olsun… Şiddet son dönemlerde artış gösterdi, etrafımız öfkeli insanlarla doldu. Her an her yerden bize saldırabiliyorlar. Size şiddet uygulayanı affeder misiniz? Karar sizin… Affedecek kadar seviyor ve bir daha yapmayacağına inanıyorsanız affedin, ben karışamam…

Affetmezsiniz de sakın ola şiddete şiddetle karşılık vermeyin, şiddetin yargıda karşılığı vardır. Mutlaka istisnalar bulunur, istisnalar kaideyi bozmaz ama şiddeti affederseniz, ya size artarak geri dönecek veya başkalarına da yönelecektir. Bu işleri eğitimle, bilinçlenmeyle çözebilsek tabii ki çok daha iyi olacak ama anlaşılan biraz daha çaba sarf etmemiz gerekiyor. Şimdi ise bana göre her türlü şiddeti yargıya götürün, götürün cezasını alsın ki size bir tokat atmayı aklından bile geçirmeye korksun.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık