• 06 Kasım 2017, Pazartesi 8:23
AliBATURAY

Ali BATURAY

Kadınlar isteksiz olduktan sonra kota neye yarar?

Kota nedir? Kuruluşlarda, siyasi partilerde, derneklerde bir gruba tanınan kontenjan sayısına kota deniyor. Yani bir tür geçici önlemler politikası. Konumuz siyasette kadın kotası... Kadınlara eşit temsil hakkı vermek için dünyada “cinsiyet kotası” ve “kadın kotası” diye nitelendirilen uygulamalar var.

Yaptığım küçük bir araştırmaya göre “cinsiyet kotası” bugün 98 ülkede uygulanıyor ve kadınlara bu yöntemle kontenjan tanınıyor. Seçimlerde kota, eşitlikçi demokrasi için geliştirilen bir seçim tekniği olarak biliniyor. Kadın kotası, kadınların yetersiz temsilini ortadan kaldırmayı ve kadın-erkek eşitliğini sağlamayı amaçlıyor.

Bu konuda göz attığım kaynaklarda, “Hayatın her alanında eşitliğe ulaşılması için öncelikle karar alma mekanizmalarında kadınların söz sahibi olması gerektiği” belirtiliyor. Yukarıda bahsettiğim cinsiyet kotası uygulayan 98 ülke arasında Avrupa ülkeleri de var. Almanya, Belçika, Fransa, Avusturya, Finlandiya, Lüksemburg, Malta, Slovakya bunlardan bazıları… Üstelik Avrupa Birliği’nin 1999’da yürürlüğe koyduğu “Amsterdam Anlaşması”, hem Avrupa Birliği’nin kendisini hem de üye ülkeleri “kota” bakımından bağlıyor. Anlaşmanın 141. maddesine göre “Eşitliğin sağlanması için kadınlara özel avantajlar sağlanması gereklidir ve bu bir ayrımcılık değildir.”

Gelişmekte olan ve azgelişmiş ülkelerde de kota uygulaması var. Arjantin, Uganda, Hindistan, Bangladeş, Eritre, Tanzanya, Cezayir, Cibuti, Ekvator bunlardan bazılarıdır. Çeşitli kota yöntemleri vardır ve ülkelere göre de yöntem ve oranlar değişmektedir.

Şimdi, “kota” ile ilgili neden bu kadar bilgi verdiğimi merak ediyorsanız, söyleyeyim. Ülkemiz seçimlerindeki “kadın kotasına” karşı olduğumu söyleyeceğim. Bana “dünyadaki uygulamalardan habersizsin” demeyesiniz diye kısa bir bilgi vermek istedim. Yani dünyadaki uygulamalardan haberim var.

Erkek egemen toplumun kadınlar ve cinsel eğilimi farklı diğer insanlar için “eşitsiz” ortam yarattığını biliyorum. Kadınlar ve LGBT bireyler için her alanda eşitliği savunuyorum. Fiziki avantajını kadınlar üzerinde kullanarak “şiddet” uygulayan erkekler için de en ağır cezaların verilmesini talep ediyorum.

Ancak bazı hakları elde etmek için kadınların daha istekli, girişimci, talepkâr olması gerektiğine inanıyorum. Evet dünyada “kota” var...  Avrupa ülkelerinde veya başka çağdaş ülkelerde kota olduğunu biliyorum ama oralarda istismar olmaması, hazırcılığa yol açmaması ve niteliksiz kişiler belirlenmesi için tedbirler de var. Bu arada kotadan beklediği verimi alamayanlar olduğunu da söylemeliyim.

Kotanın bizim gibi hiçbir konuda itinalı olmayan bir ülkede sakıncası olabilir.  Kota kadınları “kolaycılığa”, “hazırcılığa”, “mücadelesiz başarıya” yönlendirebilir. Zaten toplumun büyük bir kesiminde olan zafiyetler, şimdi kadın özelinde karşımıza çıkabilir. Bu sistem zaten mevcut kalitesini beğenmediğimiz meclise bu kez kadın niteliksiz kişilerin girmesine neden olabilir ve bu da yarardan çok zarara yol açabilir.

Kadınların toplumda eşit olması, örneğin parlamentoda sayısının artması biraz da kadınların elindedir. Kadınlar siyasette daha aktif olsa, daha fazla parti üyesi olabilse, daha fazla aday çıkarsa ve kadın adayları destekleyip meclise soksa bugün kotaya falan ihtiyaç olmaz. Yalnızca kadınlar kadınlara oy verse durum çok farklı olur ama kadınların kadınları desteklemediği, desteklemesi gerektiği bilincini taşımadığı bir yerde kota koymuşsunuz neye yarar ki?

Bugün kota uygulaması getirildiği halde partiler kadın aday adayı bulmakta zorlanıyor. (Gerçi partilerin çoğu erkek aday bulmakta da zorlanıyor ya neyse…) Evet ülkenin en büyük partisi UBP dahi kadın aday adayı bulmakta zorlanıyor ve başvuru süresini uzatıyorsa varın durumu siz düşünün. Eşitlik yaratma adına “zorlama” yapıyoruz. Biraz daha zorlarsak tuhaf bir eşitsizliğe neden olabiliriz.

Hiç kusura bakmayın, ben nesli tükenmiş bir varlığı koruyan kampanya gibi kadınlara kota konulmasına karşıyım. Hatta dünyada kullanılıyor olsa bile aşağılayıcı buluyorum... Kadınlar bilinçlenir, daha geniş kadın kitlelerini bilinçlendirirse inanın bana kotaya falan ihtiyaç olmaz. Bizde kadınlar görev talep etmiyor, talep eden kadınları da desteklemiyor. Kadınların kadınları desteklemediği, zirvede görmek istemediği, maalesef kadınların kadınları kıskandığı bir ortamda tabii ki erkekler ön plana çıkar.

Kotanın, “siyasetin sadece cinsiyetleri nedeniyle kadınları dışlayan yapısı” için istendiğinin farkındayım ama bu dışlamayı bertaraf etmek de kadınların elindedir. İstemeden ve çaba sarf etmeden başarı gelmez. İster kotayla ister kotasız ister kadın, ister erkek olsun, siyasete girecek kişilerin gereken bilgi birikimi, sorumluluk ve deneyime sahip olması şarttır. Aday belirleme süreçlerinde buna çok dikkat edilmelidir.

Kadın adaylar istekli değil, kotalar doldurulamıyor, şimdi zorla aday çıkaracaklar. Peki zorla çıkarılan aday ne kadar başarılı olacak, tabela adayları seçimi kazanırsa, acaba arzu ettiğimiz meclis kalitesine hizmet edecek mi? Cinsiyet eşitliğine evet ama zorlama yöntemler bize fayda getirmez, getirmeyeceğinin sinyalleri de veriliyor zaten


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek