• 13 Eylül 2016, Salı 9:41
AliBATURAY

Ali BATURAY

“Koordinasyon Ofisi” mi yoksa “AB Program Destek Ofisi” mi?

Bazı kesimlerden eleştiri aldım...

“Koordinasyon Ofisi”ne eleştiri yapıyormuşum da “AB Program Destek Ofisi”ne aynı eleştirileri yapmıyormuşum.

“Koordinasyon Ofisi”nin tam adını yazayım  isterseniz…

Yani; “TC Hükümeti ve KKTC Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi’nin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşma”dan söz ediyorum.

Duyarlı gençlerimizin geçmemesi için eylem yaptığı, Reddediyoruz Platformu’nun savaş açtığı meşhur “Koordinasyon Ofisi”…

Eleştiriye açığım, eleştirilmekten hiçbir zaman rahatsız olmadım.

Haklı eleştirilerden her zaman payıma düşeni alır, memnun da olurum.

Ancak “Koordinasyon Ofisi” ile “AB Program Destek Ofisi”nin yönetsel ve hizmet bakımından hiçbir benzer yanı olmadığını, bu nedenle bu eleştiriyi kabul edemeyeceğimi söyledim.

Aynı camiaya ait birkaç kişiden eleştiri gelince bu yazıyı yazmak şart oldu.

Hangi camiaya ait kişiler mi bunlar?

Hatırlarsanız Başbakan Hüseyin Özgürgün söylemişti bu sözü, “AB Program Destek Ofisi’ne karşı çıkmayanlar Koordinasyon Ofisi’ne karşı çıkıyor” diye.

Koskoca başbakan böyle söylerse, tabii ki aynı camiadan insanlar da bunu doğru kabul edip, bizi eleştiriyorlar.

“AB Program Destek Ofisi” ile toplumumuza dayatılmaya çalışılan “Koordinasyon Ofisi”nin yönetsel ve hizmet bakımından uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Hükümet yetkilileri aynı veya benzer şeylermiş gibi “AB bile ofis kuruyor, ona karşı çıkmayanlar, Türkiye koordinasyon merkezi kurunca ortalığı velveleye veriyorlar” diyerek, sanki de “AB’ye evet Türkiye’ye hayır” gibi bir tavır varmış gibi göstermeye çalışıyorlar.

Aralarındaki farkı anlatacağım ama bunun öyle olmadığını, aralarında “koordinasyon” kelimesi dışında bir benzerlik bulunmadığını Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve diğer hükümet yetkilileri bilmiyor mu?

Bilmez olurlar mı?

Biliyorlar tabii ki ama maksat toplumun kafasını karıştırmak, dikkatini başka tarafa çekmektir.

Anlatalım isterseniz; “AB Program Destek Ofisi” bu topluma hiçbir şey dayatmıyor.

AB tarafından toplumumuza ayrılan para var ve bu paranın yapılan projelerle dağıtılmasına destek oluyor.

Projenizi yapar, sunarsınız, proje inandırıcı bulunursa, siz de gerekli şartları yerine getirirseniz katkı alırsınız ve projenizi gerçekleştirirsiniz. Dayatma değil, talepte bulunana AB tarafından ayrılan, uygun görülen kaynaktan katkı yapılıyor.

Tarım, hayvancılık, eğitim, çevre, sağlık gibi birçok alana katkı yapılmasına destek oluyor.

Ancak kimseye bir baskı, dayatma yapılmıyor, isteyen, kendine güvenen, ikna edici projesi olan gidiyor başvuruyor ve bu katkıdan yararlanıyor.   Yani AB Program Destek Ofisi, AB’nin tahsis ettiği paranın harcanmasına destek olan ofistir…

Halbuki “TC Hükümeti ve KKTC Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi’nin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşma”, ya da kısa adıyla “Koordinasyon Ofisi” böyle değil.

Ofis bu topluma tam bir dayatmadır… Bu ofis ile Spor Dairesi ile Gençlik Dairesi işlevsiz bırakılacak… Bu iki dairenin yapması gereken tüm proje ve uygulamalar, ofis tarafından belirlenecek… Tüm gençlik kampları ve yeni yapılacak kamplar ve bu kampların işletmesi ofise devredilecek… Tüm spor tesisleri ve yeni yapılacak tesislerin işletmesi bu ofise bırakılacak… Ülkemizde var olan yurtların ve ileride yapılacak yurtların irade ve izinleri bu ofise devredilecek… Bu ofisin başına Türkiye’den bir başkan atanacak… Ofis içerisinde çalışacak personelin istihdamı Türkiye Hükümeti tarafından yapılacak… Türkiye’den ofis için gelecek yetkililerin diplomatik dokunulmazlığı olacak… Projeler, KKTC tarafından sunulsa bile ofis uygun bulursa uygulanabilecek… Ofisin istediği bilgileri, KKTC Devleti vermekle yükümlü olacak… Projelere veya ofisin çalışmalarına KKTC Devleti, hiçbir engelleyici şart koyamayacak…

Bakın bakalım şimdi ofis ile merkez arasında ne gibi bir benzerlik var?

“Kulüplere para verilecek”, “Sporumuz kalkınacak” diye insanları ikna etmeye çalışırken neler yapılacak görüyor musunuz?

Spor Dairesi’ni ve Gençlik Dairesi’ni yönetemeyecek kadar aciz bir devlet izlenimi yaratacak, devlet içinde dokunulmaz bir devletçik oluşturacak “Koordinasyon Ofisi” ile bir yerde duran ve proje ile başvurursan para verecek “AB Program Destek Ofisi” arasında hiçbir benzerlik yoktur.

İyi ilişkiler içinde olunan Türkiye’den dahi olsa “para gelecek” diye dayatılan, irademizi teslim edeceğimiz, çok övündüğünüz “devlet” olgusuna ters ama dıştan yapılan ve duymak istemediğiniz “Türkiye’nin alt yönetimi” yakıştırmasına hizmet eden bir çalışmayı ambalajlayıp, süsleyip bize sunmaya çalışmayın lütfen...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık