• 28 Kasım 2017, Salı 8:14
AliBATURAY

Ali BATURAY

Kötümser

Hep mevcut yaşadıklarımızdan daha iyisini temenni ediyoruz. Hep “Bu kez daha iyi olsun” diyoruz… Bir türlü arzu ettiğimiz sonuca da varamıyoruz. Kim bilir kaç kez “yeni başlangıçlar” yaptık ama üç aşağıya beş yukarıya hemen hemen aynı noktaya geldik.

İnsanın her yeni başlangıçtan sonra aslında iyi bir noktaya gidemeyeceğini düşünmesi, tahmin etmesi ne kadar kötü değil mi? İleride iyi bir şeyle karşılaşamayacağını düşünmek kötümserlik midir? Belki de öyledir ama insan neden kötümser bir havaya dönüşür ki? Her şeyi kötü yanıyla ele almak, hep en kötüyü beklemek, birçok şeyi kötüye yorumlamak bir hastalık mıdır? Belki de öyledir…

Karamsar bir toplum muyuz? Bedbin mi denir bize yoksa pesimist mi? Adına ne derseniz deyin ama çoğunlukla yaşadıklarımız daha çok kötümser tarafta olmamızı gerektirecek şeyler. Tecrübe elbette faydalıdır ancak tecrübeler, bu ülkede sanki de bazı şeyleri değiştirmenin zor olduğu hissini dayatıyor size.

Bir taraftan değiştirmeye talip olanlara haksızlık ettiğinizi düşünüyorsunuz, “Bu kadar peşin hükümlü olma, insanlara şans tanı” diyor bir tarafımız… Diğer taraftan bugüne kadar şans tanıdıklarının başarısız olması “Yok, bunlar da başaramayacak” dedirtiyor size.

Sonra yine pişman oluyorsunuz, “Belki yaparlar” diyorsunuz. Daha sonra ülke şartları aklınıza geliyor ve bu şartlar altında, çok sayıda engel olduğunu fark ediyor, “Bu şartlar altında yapamazlar, yaptırmazlar onlara” diye düşünürsünüz. Ne tuhaf bir duygu? Ya da doğal bir duygu?

Ülke yönetiminden söz etmeye çalışıyorum, ülkeyi yönetmeye talip olanlardan… Mutlaka partiler ya da kişiler arasında farklar olur, kimisi başarılı olmanın yollarını zorlar, kimisi daha edilgen bir tavırla sürdürür hayatını… Kimisi cüretini aşar bazı konularda, aslan kesilir, kimisi daha mütevazı davranır çözüm yolları arar.

Kimisi başaramasa da günahı azdır, kimisi ise günahkardır, yaptıklarına akıl erdirmek mümkün değildir ama sonuç olarak büyük ya da küçük, isteyerek ya da istemeyerek bir başarısızlık öyküsü sunuyorlarsa bize nasıl iyimser olabiliriz ki?

Yönetenler irade koyamıyorsa, irade koyup da bazı şeyleri değiştirmeyi göze alamıyorsa, elini taşın altına koyamıyorsa, ateşten gömlek giyemiyorsa, şirin görünmeyi yeğliyor, azıcık can yakıp “bir daha seçilmesem de bu işi çözeceğim” diyemiyorsa, iddialı gelip de hep aciz duruma düşüyorsa, nasıl kötümser olmayız ki biz?

Sistem bir şekilde toplumun büyük bölümünü teslim almışsa ve sistemi aslında bir şekilde sistemden şikayet edenler koruyorsa, kimse bu çarkı durduramıyorsa nasıl iyimser olunur?

Pozisyonları bir şekilde “yöneten” gibi görünse de ipler tamamen bir şekilde ülkeyi yönetme iddiasında olanların eline geçemiyorsa… O ipin ucunu hep başkaları sıkı sıkı tutuyorsa ve bırakın ipi eline geçirmeyi, başkaları ipi daralttığında o ip, onu darağacına çekiyorsa, hep boğazına dolanıyorsa, ip daraltılıp, gevşetildikçe hareketler de ona göre değişiyorsa nasıl iyimser olunur ki?

İşte bu ipleri tamamen eline alacak, bağımlılıktan kurtulmaya niyeti ve cesareti olacak kişilere ihtiyaç vardır. Bağımlılıktan kurtulmanın yollarını bulacak ve halkını da buna inandıracak, gerekirse bir süre zorluk çekecek ama sonra kendi başının çaresine bakacak, ayaklarının üzerinde duracak bir toplum, bir ülke yaratacak kahramanlara ihtiyaç vardır.

Durumu idare etmekse niyet ve “bunu en iyi ben yaparım” diyorsa birçok kişi, sistemi değiştirmeye değil, sistemin çarklarına uymaya ve günü kurtarmaya aday olursa kişiler varacakları yer, farklı bir yer olmaz, olmayacaktır…

Sistem, “dilenerek dağıtmak” üzerine kurulacaksa, birileri de bunu en iyi yaptığı iddiasında olacaksa ve onlar tercih edilecekse ne değişecek? Bundan daha farklı şeyler yapacağını iddia edenler de buna bizi yeterince inandıramayacaksa bu kadar tantana niye?

Hade biraz daha bekleyelim… Bakalım bize o ışığı kim gösterecek? Hade önyargılı olmayalım, hade biraz daha şans tanıyalım… Lanet olsun, yine de kötümser tarafım ağır basıyor, zorla değil ya.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık