• 12 Haziran 2018, Salı 8:37
AliBATURAY

Ali BATURAY

Kozanköy’deki iade meselesi

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun “iade” kararı vermesi sonucu bir Rum’un, Kozanköy’e yerleşme kararı almasının ardından, bazı fanatik çevreler bunu büyük bir soruna dönüştürdü. Bir Rum gelip Kıbrıslı Türklerin arasında yaşayamazmış… Neden, ne zararı olacak ki onlara bu adamın? İngiliz, Rus, Alman yaşayabilir de Rum neden yaşayamaz?

Geçmişte Rumlarla savaşmışız, İngiliz, Rus, Alman gibi yabancılarla Rum’u bir tutmamalıymışız. Peki Dipkarpaz’da Rumlarla, Türkiye kökenli KKTC vatandaşları ve Kıbrıslı Türkler bir arada yaşayabiliyor da Kozanköy’de neden yaşayamasın? Pile’de Rumlarla, Kıbrıslı Türkler birlikte yaşıyor da Kozanköy’e bir Rum gelecek diye kıyamet koparmanın anlamı nedir?

Çoğunluğun içine gelecek olan tek kişi korkmuyor da çoğunluk tek kişiden mi korkuyor? Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar geçmişte savaşmışsa, acılar yaşanmışsa bunun sorumlusu bu Rum mudur? Yoksa geçmişin acılarını bir Rum’dan mı soracağız? Bu çağda böyle ırkçı davranışlara ne gerek var ki? Bakın dövizin yüksekliğinin de etkisiyle son zamanlarda çok sayıda Rum, marketlerimize, benzincilerimize, mağazalarımıza akın ediyor, onlara “Sizinle savaştık, alışveriş yapmayın, gidin…” mi diyeceğiz?

Rum’a neden “iade” kararı verdi diye Taşınmaz Mal Komisyonu’na da dil uzatıyorlar, kararlarını tartışıyor, tartıştırmaya çalışıyorlar. Hele bunu yapan milletvekilleriyse, meclisin başkan yardımcısıysa, işte bu daha vahim bir durumdur. Gidip de Kozaköylüleri sakinleştireceklerine daha da kışkırtıyorlar. Politika uğruna, birkaç kişiye daha şirin görünme amacıyla, “onların desteğini alır mıyım?” popülizmiyle davranan politikacıların yaptığını normal karşılamak mümkün değil.

Hele de meclis başkan yardımcısının Taşınmaz Mal Komisyonu’na dil uzatması, suçlamaya kalkışması tam bir skandaldır. Üstelik de bu ziyarette yanıltıcı sözler sarf etmiştir bu politikacımız, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun varlığı ve kararlarının Türkiye’nin aleyhine olduğu izlenimi yaratmıştır. Politikacımız, komisyonun tek taraflı varlığının, Türkiye’yi ve KKTC’yi suçlu sandalyesine oturttuğunu söylüyor. Tam tersi, tam da Türkiye’yi suçlu sandalyesinden kaldırmak, AİHM’de zaman harcamasından, mahkum olmasından kurtarmak için kurulmuştur Taşınmaz Mal Komisyonu…

Komisyon olmasaydı Türkiye bugün AİHM’de binlerce davayla uğraşacaktı. Üstelik komisyon yetkilileri, iade kararlarında çok dikkatli olduklarını, çok az iade kararı olduğunu, en uygununu seçtiklerini, hatta bazılarının ileriki tarihlere, uygun zamana bırakıldığını çok geniş bir şekilde anlattığı halde olayı çarpıtıyorlar. “İade” kararı neden Türkiye’nin aleyhine olsun ki? “İade” ile Türkiye hem AİHM’de mahkum olmaktan, hem de para ödemekten kurtuluyor, bu nasıl bir mantık yürütmedir ki?

Neden komisyon tek taraflıdır? Bunu bilmiyor musunuz? KKTC nedeniyle. Tanınmayan KKTC, Türkiye’nin bir alt yönetimi olarak görülüyor ve davalar Türkiye’ye açılıyor. Hakkının yendiğini iddia eden Kıbrıslı Türkler için de Kıbrıs Cumhuriyeti’ni AİHM’e şikayet etme yolu açıktır, muhatabı da bellidir. Yani Rumların yaptığını Kıbrıslı Türkler de yapabilir.

Politikacıların, makam sahibi kişilerin daha sorumlu davranması gerekir. Köye gidiyor ve “Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar asla iç içe yaşayamaz. Belki de söz konusu Rum’un Kıbrıslı Türklerin katili olabileceğini söyleyecek kadar aşırıya kaçıyor. Böyle farazi sözlerle, emin olmadan, söz konusu Rum’u katil ya da savaş suçlusu ilan etmek, o köylüleri kışkırtmaktan başka ne işe yarar ki? Hiç tanımadığın bir kişiye hangi milletten olursa olsun varsayımla “katil” demek, onu suçlu sandalyesine oturtmak, nereden bakarsanız bakın ayıptır, günahtır, haksızlıktır. Koca bir savaşın bedelini bu Rum’a yüklemek olsa olsa ırkçılıktır. Bu yapılan insani bir davranış değildir. Sayın vekil, “Güneyde vatandaşlarımız saldırıya uğrarken, kuzeyde herkes Rum’un avukatı kesildi” diyor. Olayları bu şekilde birbirine karıştırmamak lazım. Orada yapılan da doğru değil ve ona da tepki koyuyoruz ama o saldırıları da tüm Rumlara mal edemeyiz. Burada birçok kişi Rum’un avukatı kesilmiş değildir. Ortadaki “hukuki” ve “insani” gerçeklere dikkat çekiliyor, Kıbrıslı Türklerin hakkı böyle savunulamaz.

Evet birçok konuda Kıbrıslı Türkler de haksızlığa uğruyor, onlar için de mücadele edilmelidir ama bunu yapan, yapabilen yetkilimiz yoktur... Hamasetle, milliyetçi söylemlerle, ırkçılıkla, kışkırtmayla Kıbrıslı Türklerin hakkını koruyamazsınız. Dünyada “dünya gerçekleri” var, “uluslararası hukuk”  var, Rum’un malı Rum’undur, Türkün malı da Türkün, kaç yıl geçerse geçsin bu gerçek değişmeyecek. “Ben savaşla aldım vermem” diyemezsin. “Malı Rum’a iade etmeyin de orasını eşdeğer hakkı olanlara verin, kırsal kesim bekleyene verin” demek ancak “KKTC gerçekleri” içinde geçerlidir. İnsanları boş yere kandırmayın. Bu değişimler ancak hukuk yoluyla olur, işte Taşınmaz Mal Komisyonu da hukuksal bir oluşumdur. Söz konusu Rum’u ve Taşınmaz Mal Komisyonu’nu hedef göstermek bize bir şey kazandırmaz. Tam tersine bize sorunlar yaratır, biraz sorumluluk lütfen, hukuktan kaçma, fanatizm, ırkçılık, kışkırtma kime mutluluk getirdi ki bize getirsin?

Gerçekler lütfen gerçekler… Bizi acıtsa da gerçeklerden kaçamayız, biz kaçsak da onlar peşimizi bırakmaz…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık