• 11 Ağustos 2017, Cuma 8:01
AliBATURAY

Ali BATURAY

Kumarcılar Hanı... Restore etmek, açmak yeterli mi?

Ülkemizde ‘üretmek’, ‘ortaya çıkarmak’, ‘inşa etmek’ ya da ‘restore etmek’ gerçekten zordur... Zor bela yaptıklarımızı da koruyamıyoruz, tanıtamıyoruz, ileriye götüremiyoruz, büyütemiyoruz, daha iyisini yapmak için çaba sarf etmiyoruz.

Zor üretiyoruz, yani bunu yalnızca ekonomik anlamda üretim olarak anlamayın, her alanda, kültür, sanat, spor, sosyal işler de dahil her alanda üretimde sıkıntılıyız. Bir şeyler ortaya koymak ülkemizde çok zor... Bunun çeşitli nedenleri var; ülkenin tanımamışlığı, izolasyonların yarattığı çıkmaz, üretecek kişilerin enerjisini alıp götürüyor ya da onların önüne direkt engel olarak çıkıyor.

Bu durumlar önemli engellerdir. Ülkenin içinde bulunduğu durum, yönetenlerin hiçbir konuda ileriyi düşünememesi, ortaya vizyon koyamaması da önemli bir sorun. Değişen değer yargıları, kişilerin popülerin peşinde koşması, sürekli tüketmenin peşinde olması da tabii ki sorunlarımızdandır. Tabii en önemlisi de ülkeyi yönetenlerin bu konularda ortaya gerekli çabayı koyamaması, öncü olamamasıdır.

Tüm bunları düşündüğünüz zaman ara ara ortaya çıkan ve “Ne güzel, bakın güzel şeyler de oluyor” diye övdüğünüz şeylerle ilgili de o kadar ilgisizlik var ki bir süre sonra o güzel dediğiniz şey çöpe dönüşebiliyor.

Ülkemizde süreklilik diye bir şey yok, birçok konuda kesinti var, hayal kırıklığı var... Başladığımız noktadaki şevkle devam etmiyoruz.

Temel atma törenlerini, kurdele kesmeleri, şaşaalı açılışları bir gözünüzün önüne getirin ve orada neler söylendiğini, ne vaatler verildiğini, ne büyük işler yapılacağının dile getirildiğini hatırlayın. Bir süre sonra atılan temel sonuçlandırılamayabiliyor, yarıda kalabiliyor, açılan yer kısa süre sonra kapanabiliyor ya da kaderine terk edilebiliyor. Büyük tantanalarla açılışı yapılan yer bir süre sonra şeytanlara cinlere kalabiliyor.

Üretmek, inşa etmek, restore etmek, temizlemek değildir marifet... “Marifet” kelimesi cümlenin sonuna güzel gitti...  Yani o da marifettir de, gerçi biz yukarıda dediklerimizi de tam olarak yapamıyoruz ama esas önemli olan koruyabilmek ve ileri götürebilmektir.

Mesela Boğaz Piknik Alanı’nı her 6 ayda ya da her yıl, kamyonlar doldurarak temizlemek değil, sürekli temiz tutmaktır önemli olan. Mesela tarihi eserlerimizi büyük paralarla restore etmek önemlidir de oraları koruyup kısa sürede eski harap haline getirmemek daha önemlidir. Bir spor salonu açmak önemlidir de açıldığı gün kadar kullanılır halde kalmasını sağlamaktır, hem de yıllarca...

Lâfı Kumarcılar Hanı’na getireceğim… Kumarcılar Hanı’ndaki esnaf, iş yapamadığını söylüyor ve büyük umutlarla işe koyuldukları handa tam bir hayal kırıklığı yaşıyor.  Yıllarca Kumarcılar Hanı’nın restore edilmesi için çaba sarf edildi. Birçok sıkıntı yaşandı, restorasyon kesintiye uğradı, uzun süre çalışmaların başlaması beklendi. En sonunda çok güzel bir restorasyon gerçekleştirildi ve Kumarcılar Hanı hak ettiği noktaya geldi.

Bu tarihi mekânı ülkemize, insanımıza, turizmimize kazandıranlara teşekkür ederiz ama iş restorasyonla ve içindeki dükkanları esnafa kiralamakla bitmiyor. Gerçek anlamda bir tanıtım yapılamadı, ne vatandaşlarımız ilgi gösteriyor ne de turistler... Gelen giden olmayınca da oradaki esnaf satış yapamıyor, dükkân kirasını dahi çıkaramıyor.

İki adım ötedeki Büyük Han dolup taşarken Kumarcılar Hanı’na neden kimsenin gitmediği soruluyor. Orayı restore edip, içine de esnafı koyup başka hiçbir şey yapmazsan tabii ki olacağı budur. “Orayı nasıl cazip hale getirebilirim?” sorusunu yöneticiler de kendisine sormalıdır, hükümet bunu kendine dert edinmelidir, oradaki insanlara yardımcı olmalıdır…  Sıkça dikkat çeken etkinlikler düzenleyerek insanların ayağının oraya alışması sağlanmalıdır.  Turistlerin gezi rehberlerine Kumarcılar Hanı da eklenmeli, turist kafileleri buraya getirilmeli, içeriye sokulmalı, esnafın da dediği gibi önünden geçerken tarihini anlatmak yeterli değildir.

Eğer böyle giderse burası kapanacak, kaderine terk edilecek, onca çaba boşuna gidecek, içinde insan olmayan tarihi eserleri korumadığımız için burası da yeniden perişan hale dönecek.     Kumarcılar Hanı’nı mutlaka yöneticiler gündemine almalı, bu güzide tarihi mekânı nasıl daha iyi yere getirebileceklerinin planını yapmalı, oradaki esnafın kaçışını durdurmalı, boş olan dükkânların dolması sağlanmalıdır... Hükümet, belediyeyle de işbirliğinde burası için mutlaka projeler hazırlamalıdır.

Bu ilgisizliğe bir son vermeliyiz, her şeyi vatandaş başaramaz, ülkeyi yönetenlerin de yardımcı olması, insanların önünü açması gerekir, yönetenler tarihi turistik yerlerimizin ne kadar kıymetli olduğunun farkına varmalıdır... Kaç tane Kumarcılar Hanı var ki? Değerini neden anlayamıyoruz?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek