• 19 Ekim 2017, Perşembe 8:24
AliBATURAY

Ali BATURAY

Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İngilizler ve Kidd

Ülkemizde yaşamayı seçmiş İngilizler var... Bir şikâyetimiz yok.

Uzun süre İngiliz kolonisi olmuş Kıbrıs’ta İngilizlerin yaşamasından mı şikâyet edeceğiz?

İngiliz hükümetleri, İngiliz yöneticiler, kendi çıkarları uğruna Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumları kapıştırsa da bunun suçunu tüm İngiliz halkına yüklemeye gerek yok.

Sonuçta çok sayıda Kıbrıslı Türk de İngiltere’de yaşıyor.

Bugün İngiltere’de akrabası olmayan Kıbrıslı Türk yoktur neredeyse.

Yakınlarınızın, İngiltere’de yaşadığı zorlukları anlattığı hikâyeleri mutlaka dinlemişsinizdir.

İngiltere bir kurtuluş mu yoksa acı vatan mı?

Küçük yaşlarımda ve ilk gençlik yıllarımda İngiltere’yi yakınlarımı, arkadaşlarımı çekip aldığı için sevmezdim.

Oradan gelenlerin, çoğu bana abartılı gelen İngiltere hikâyelerini çok dinledim ama çoğunu hiç sevmedim.

İngiltere, Kıbrıslı Türklerden kaç kişiye gerçek vatan oldu, kaç kişiden çok şeyleri alıp götürdü, kaç kişiyi yutup gitti...

Bunları tartışacak değilim. Zaten bunlar çok tartışıldı, çok konuşuldu, çok yazılıp, çizildi...

İşin enteresanlığına dikkat çekmek için Kıbrıslı Türklerin İngiltere bağlantısına gönderme yaptım.

Hangi işin enteresanlığı mı?

Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan, artık burayı vatan bilen İngilizlerin yaşadıkları sorunlar konusunda...

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler sorun yaşar da Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İngilizler sorun yaşamaz mı?

Kıbrıslı Türkler, İngiltere’yi bir kurtuluş olarak gördüğü için tercih ederken, İngilizler Kuzey Kıbrıs’ı “tatil köyü” gibi görüyor.

Yani Kıbrıslı Türklerin İngiltere’yi tercih etmesiyle, İngilizlerin Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmesi arasında bir benzerlik yok.

Kıbrıslı Türkler İngiltere’de zor şartlarda para kazanmaya giderken, İngilizler kalabalık, sıkıcı hayattan kaçıp, güneşe, denize, sakinliğe, huzura geliyor.

Ancak İngilizler, Kuzey Kıbrıs’ta pek de huzur bulmuyor anlaşılan.

Konut satın aldıkları şirketlerin batmasıyla, evlerini kaybeden, kaybetmekle karşı karşıya kalan İngilizlerin yaşadıklarını biliyoruz.

İngilizlerin başka sorunları da var...  Olmasa şaşardık... Kıbrıslı Türklerin sorunu olur da burada yaşayan İngilizlerin sorunu olmaz mı?  Demek ki güneş, deniz tamam da hayat bunlardan ibaret değil.

Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İngilizler, geçen hafta İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd ile bir toplantı yaptı ve sorunlarını anlattı.

Matthew Kidd, sorulan sorulara son derece diplomatik, son derece net, kıvırmasız, direkt cevaplar verdi.

Toplantıda, İngiltere’nin garantör ülke olarak Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İngilizlerin haklarını savunmadığı söylenince Kidd, “Buraya geleceğinizde siyasi olarak karmaşık bir yere geleceğinizi biliyordunuz” dedi.

Kidd, “Bile bile geldiniz, başınıza geleni çekin” der gibi konuştu.

Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İngilizler, İngiltere’nin KKTC’yi tanımasını istediklerini söyleyince de Kidd, bunun zannedildiği kadar kolay bir şey olmadığını, tanımanın İngiltere’nin garantörlük ruhuyla bağdaşmadığını söyledi.

Kidd, “Garanti ettiğimiz şey, 1960 Anayasası ile oluşturulan düzendi” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İngilizler, “KKTC vardır” deyince, Matthew Kidd, “Siz var olduğunu söylüyorsunuz, ben kabul etmiyorum” diye konuştu.

Gergin geçen toplantıdaki konuşmaları tekrar etmek istemiyorum, dikkat çekmeye çalışacağım şey, burada yaşan İngilizlerin durumu...

Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İngilizler, 2004 Annan Planı döneminde de bir Avrupa Birliği yetkilisi ile kitle toplantısında bir araya gelmiş ve çözüm taraftarı olan AB’ye sert eleştiriler yapıp, çözüm karşıtlığı yapmışlardı. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İngilizler, bu ülkede hiç çözüm istemedi. Annan Planı referandumunda İngilizler, “hayır” dedi... İngilizler, Kuzey Kıbrıs’ta hep statükodan yana oldu.

Kuzey Kıbrıs’taki İngilizler, çıkarları devam etsin diye, KKTC’nin tanınmasını bile istiyor. Çoğu Rum arazileri üzerindeki konutlarını kaybetme korkusu yaşıyor. Öyle şeyler söylüyor ve talep ediyorlar ki bunları Kıbrıslı Türkler bile istemeye cesaret etmez.

Ancak bu toplantıda en ilginç ve güzel olanı ise Matthew Kidd’in Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İngilizlere son derece gerçekçi konuşması, popülizm yapmaması, tutamayacağı sözleri vermemesiydi...

Kidd, birçok Kıbrıslı Türk siyasinin yaptığı gibi, “Hallederiz”, “Merak etmeyin sorununuz çözülecek” demedi. Kidd, İngilizlere, şartlarını bilerek bu ülkeye geldiklerini hatırlattı, tepki görebileceğini bile bile birçok talebe “olmaz” dedi, gerçeklikten uzaklaşmadı...

İşte size 10 puanlık soru: Sizce, İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler mi daha mutlu, yoksa Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İngilizler mi?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık