• 06 Mayıs 2018, Pazar 9:01
AliBATURAY

Ali BATURAY

Kuzey Kıbrıs’taki Rumlar ve Maronitlerin yardım mutluluğu

Eski hükümet, Rum yönetimi aracılığıyla BM tarafından Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Rumlara ve Maronitlere yapılan yardımları engellemek için vergi uygulaması getirmişti. Nitekim bu uygulama nedeniyle yaklaşık 5 ay boyunca yardımlar yapılamadı.

Eski hükümetin, özellikle de Eski Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun iddiasına göre, Rumlara ve Maronitlere yapılan yardımlar, KKTC’yi kötüleme amaçlıymış… Bu yardımlarla Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Rumlar ve Maronitler, Kuzey Kıbrıs’taki yönetimden kaynaklanan şartlar nedeniyle zorluk içindeymiş gibi gösteriliyormuş. Bu yardımlar, KKTC’yi Türkiye’nin bir alt yönetimi olarak gösterme amacını taşıyormuş. Üstelik de bu insanların hiçbiri ihtiyaçlı değilmiş, sınır kapıları da açık olduğu için isterlerse Güney Kıbrıs’a geçip ihtiyaçlarını karşılayabiliyormuş.

Yardımlara vergi koymak, Kıbrıslı Türklerin egemenlik talebini savunmakmış. Çünkü bu yardımlar “Kıbrıs Türk tarafının işgal altında olduğu” izlenimini yaratıyormuş. Eski Dışişleri Bakanı düşündü düşündü ve bunları yarattı...

Eski Dışişleri Bakanı, Kıbrıslı Türklere izolasyon uygulayan uluslararası camiaya bir mesaj vermek istedi. Sanki bu yardımlar kuzeye gelmeyince uluslararası camia farklı düşünecekti. Bu yardımlar gelse de gelmese de uluslararası camia zaten Kuzey Kıbrıs’ı Türkiye’nin bir alt yönetimi olarak görüyor ve daha önce de söylemiştim, bu ülkede çözüm olmadıkça da öyle görecekler.

Yardımları engellemenin, bırakın uluslararası camia açısından lehimize etki yapmasını, tam tersine kınanmamıza neden oldu. “İnsani yardımın kesilmesi” anlaşılmaz ve insafsız bir tavır olarak görüldü. Üstelik Eski Dışişleri Bakanı, “İhtiyaçları yok” dedi ama basına konuşan bazı Rumlar ve Maronitler bu yardımlara muhtaç olduğunu söyledi.

Sonuçta bu uygulama, Kıbrıslı Türkler tarafından bile onay görmedi. Anlamsızdı, insani değildi, düşmancaydı. Nefreti besleyen, intikamcı bir zihniyetin ürünüydü. Aynen Kuzey Kıbrıs’taki insani ayinlerin engellenmesi gibi…

Evet, Rum yönetiminin bazı kararlarını onaylamak mümkün değildir. Yapılanların bazıları aslında Kıbrıslı Türkleri tahrik etme amaçlıdır. İşte kuzeydeki yönetim, böyle girişimlere karşı akılcı, stratejik davranmalıdır. Öyle duygularımıza yenilerek, yardımlar ve ayinler gibi insani uygulamaları ortadan kaldırmamalıyız.

Yeni Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, göreve gelir gelmez bu konu ile ilgili sorulara muhatap oldu ve konuyu inceledi. Sonuçta yeni dışişleri bakanının, eski dışişleri bakanı gibi düşünmediğini öğrendik. Nitekim dörtlü koalisyon hükümeti, eski hükümetin getirdiği vergi uygulamasını ortadan kaldırdı. Dolayısıyla da yardımların önündeki engel kalktı.

Hafta içinde önce kuzeyde yaşayan Rumlara, ardından da Maronitlere yardımlar ulaştı. Yeni hükümet, insanları politikaya alet etmedi, insani konulara insani bir bakış açısıyla yaklaştı. Ne isterse olsun, intikamcı, yasakçı, insanları üzen yaklaşımları tercih etmemek gerekir.

Gazetemiz muhabirleri yaklaşık 5 ay sonra gelen yardımların ilgili kişilere ulaşması anlarını izledi. Yardımları alanlar çok mutluydu. Mutlulukları, memnuniyetleri yüzlerinden okunuyordu. Gazetemize konuşan bazı Rumlar ve Maronitler, bu yardımlara ihtiyaçları olduğunu ve alamadıkları yaklaşık 5 ay zorlandıklarını söyledi.

Dini, dili, ırkı ne isterse olsun, insan insandır. Devletlerin rekabeti, insanların mağduriyetine dönüşmemeli. Zaten tüm insanların insan olduğunu unutmasak ve biz de insanca davranabilsek dünya başka türlü olabilirdi. Yeni hükümet, gerçekten de eski hükümetin önemli bir yanlışını düzelterek takdir topladı. Kuzeydeki Rumların ve Maronitlerin sevinci görülmeye değerdi. İnsanları sevindirmek kadar güzel bir şey olabilir mi?

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek