• 16 Ekim 2017, Pazartesi 5:30
AliBATURAY

Ali BATURAY

Lapta Belediyesi bu yatırımcıyı neden gizliyor?

Bu ülkenin yöneticilerinin tuhaf bir hastalığı var. Bir eksikliği, bir yanlışı tespit edersiniz, yazarsınız ve soru sorarsınız… Neden böyledir, “cevap bekliyoruz” dersiniz.  Size beklediğiniz cevabı vermezler ama onun dışında her şeyi söylerler. Siz cevap beklersiniz, onlarsa sizi veya bir başkasını suçlarlar.

Yığınla lâf ederler, “Bizi çekemezsiniz” derler, “Gelir elde etmemizi istemezsiniz” derler, “Çok güzel bir projeyi baltalıyorsunuz” derler ama sorduğunuz soruya cevap vermezler. “Bırakın lâf kalabalığını, sorumuzun cevabını verin” dersiniz, bu kez de “Siz düşmanlık yapıyorsunuz” diye sizi suçlarlar.

Lâf kalabalığı ve kendisine bir düşman seçmek en yaygın yaklaşım… Birini sıkıştırdınız mı, “Ne istiyorsun benden? Bu düşmanlık nedir?” diye sorarlar. Sizden ne isteyeceğiz ki? Sizinle, kişiliğinizle bir sorunumuz olamaz. Bizim beklediğimiz, sorularımıza mantıklı cevap bulmaktır.

Biz bir şey beklemez ve istemeyiz, yanlış gördüğümüzü yazar veya söyler ve bunun nedenini öğrenmeye çalışırız. İhmalleri, yanlışlıkları, hataları, peşkeşleri, yolsuzlukları tespit edersek bunları yazarız ve mantıklı bir izah bekleriz. Yoksa ne kişilerle ne de o kişilerin makamı ya da partisiyle bir sorunumuz olabilir.

Tabii bunu anlamazlar, ya da anlamak istemezler. Bu söylediğimle ilgili onlarca konu sayabilirim sizlere… Ancak eski konuları bir kenara bırakalım, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’un dünkü açıklamasına bir göz atalım isterseniz.

“Lapta Sahil Yürüyüş Yolu Projesi” kapsamındaki otel, marina ve sosyal alanla ilgili geçen cuma günü bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tabii kendi keyiflerine kalsa bu toplantıyı yapmazlardı ama “İyi İdare Yasası” çerçevesinde bölge halkına bu bilgilendirmeyi yapmaları zorunlu.

Ancak belediye meclisinde karar alındı, ihaleye çıkıldı, ihale sonuçlandırıldı, ihaleyi kazanan firmayla imza aşamasına gelindi ve ondan sonra bilgilendirme toplantısı yapıldı. Yani dostlar alışverişte görsün, yani yasa gereği prosedür yerine getirilsin.

Bu toplantıyı yalnızca KIBRIS Gazetesi izledi. Toplantının adı, “bilgilendirme toplantısı”, yani orada proje anlatılacak ve toplantıya katılanlar da sorular yöneltecek. Toplantının amacı buydu...

Peki ne oldu orada? Lapta Belediyesi, kendince projeyi anlattı ama en can alıcı iki soruyu cevapsız bıraktı. Otel dahil, tüm projeyi yapacak olan yatırımcı kimdir? Bu kadar büyük bir projeyi üstlenecek ve 49 yıllığına yap işlet devret modeli ile bitirip, Lapta’ya ve ülkemize kavuşturacak yatırımcıyı neden saklıyorsunuz ki?

Ülkemin en güzel yerlerinden bir araziyi, 49 yıllığına devredeceğiniz yatırımcıyı bilmek hakkımız değil mi? Kimdir bu kişi? Neden onu gizleme ihtiyacı hissediyorsunuz? Açıklamamanızın sakıncası nedir? Neden projeye gizem katıyorsunuz, neden esrarengiz bir hava yaratıyorsunuz? İşte bu soruların cevabı bilgilendirme toplantısında olmadığı gibi, dünkü belediyenin yazılı açıklamasında da yoktu. Lapta Belediyesi, “Neden 49 yıllığına devrediliyor bu arazi?”, bunun da cevabını tatmin edici bir şekilde açıklayamadı.

Lapta Belediyesi’nin açıklayamadığı bir şey daha var aslında, neden ihaleye çıkılıp, ihale sonuçlandıktan ve imza aşamasına geldikten sonra bilgilendirme toplantısı yapıldı? Yani neden İyi İdare Yasası kurallarına uyulmadı?

Lapta Belediye Başkanı, dünkü açıklamasında sorulara cevap vermek yerine CTP’ye yüklendi. Siyasi rakibi olan CTP’nin kendisini çekemediğini, güzel bir şey yapmamasını istemediğini, belediyenin kasasına nakit para girmesini engellemeye çalıştığını iddia etti. Fuat Namsoy ile CTP’nin kavgası, ya da varsa hesapları bizi ilgilendirmez ama bu projeye karşı çıkan yalnızca CTP değildir, daha birçok kişinin kafasında soru işareti vardır. Sanki de konu Lapta Belediyesi ile CTP arasındaymış gibi hava estirmek doğru değil.

Mesela Girne İnisiyatifi de çok mantıklı ve önemli tespitler yapıp sorular sordu. İnisiyatif, Lapta’nın imar planına sahip olmaması nedeniyle söz konusu projenin çarpık kentleşmeye yol açabileceğinden endişe ediyor. Girne İnisiyatifi, paylaşılan projede yol güzergâhının ve yapılacak yatırımın trafiğe etkilerinin paylaşılmadığı için endişelerinin olduğunu, hedeflenen turist sayısının ve istihdama bağlı olarak altyapı ve doğal kaynak ihtiyaçlarının hesaba katılmadığını vurguladı. Bunların da cevabı yok…

Tabii ki tekrar etmek gerekirse bizim ve de herkesin ortak şikâyeti, bu projede şeffaflığın olmaması. Sahi, bu yatırımcı kimdi ve onu neden saklıyorsunuz? Net bir soru ve net bir cevap bekliyoruz. Bu kadar basit…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık