• 03 Eylül 2017, Pazar 11:48
AliBATURAY

Ali BATURAY

Nedir bu ayin antipatisi?

Ülkemiz yöneticileri Rumların Kuzey Kıbrıs’ta ayin yapmasını sevmiyor. Kuzeyde ayin yapılmasından gıcık kapıyorlar. Ayinleri engellemek için de ellerinden geleni yapıyorlar. Rum- Türk uyuşmazlığının acısını ayin yapan insanlardan çıkarmaya çalışıyorlar.

Yetkili kişilerimiz, ayin yapmak isteyen Rumlar için “Bizim tarafta ne işleri var?” anlayışındadırlar. Rumların Kuzey Kıbrıs’ta sıkça ayin yapmasını “KKTC’nin otoritesini sarsma” diye algılıyorlar. Rumların Kuzey Kıbrıs’ta ayin yapma isteği, dini inançlarının ağır basmasından değil, “Buraları bizimdir” demek içinmiş…

Eskiden Rumların bu kadar çok ayin yapma istekleri yokken, son yıllarda ayinler artış göstermiş, bu da planlıymış, şımarıklıkmış... KKTC’nin bir otoritesi varmış ve Rumlar öyle her istediğinde buraya gelemezmiş…

Bazı vatandaşlarımız ayinlerden rahatsız oluyormuş...  Ayin için gelenler hiç alışveriş yapmıyormuş, su bile satın almıyormuş... Öyle her istediklerinde gelemezlermiş, çünkü onları koruyacak kadar polisimiz yokmuş. Rumlar için ayin isteyen Kıbrıslı Türkler, Kuzey Kıbrıs’ta İslam dinine ve gereklerine karşıymış, bu da çelişkiymiş…

Yukarıda saydıklarımın büyük çoğunluğu yetkili ağızlardan çıktı, bazıları da fanatik başka kesimlerden…

Niye engel çıkarmak için fırsat kolluyoruz? Neden düşmanca bir tavır içine giriyoruz? Neden hoş, insani işlerle değil de rahatsız edici, düşmanlığı körükleyici işlerle uğraşıyoruz?

Gazimağusa’da “Kutsal Cuma” ayinini engelledik, Güzelyurt’ta ise “Ay Mamas” ayinine engel çıkardık. Ne oldu zafer mi kazandınız? Müzakerelerdeki başarısızlığın rövanşını mı aldınız? Düşman Rumlara gol mü attınız, onlar ayin yapamayınca yüreğiniz yağ mı bağladı, huzura mı erdiniz?

Ay Mamas’taki ayinler eylül ayının ilk üç günü yapılıyor ama biz onlara ancak 5 Eylül’de izin verebileceğimizi söylüyoruz. Bu ilk üç gün ayinin önemli olduğunu, sonrasında değerinin kalmadığını herkes biliyor, siz yetkililer, siz de bildiğimiz halde zorluk çıkarıyoruz. Kuzeyde ayin yapma Rumlar için yalnızca dini bir olay değil, çeşitli bölgelerden gelen insanların buluşma, hasret giderme, nostalji yapma etkinliğidir aynı zamanda. Yani insanidir, yani saf, temiz duygular içerir. Rum’durlar diye bu duyguları yaşamasınlar mı?

Neden izin verilmemiş? Çünkü onları koruyabilecek kadar polisimiz yokmuş, bayram nedeniyle izindeymişler.

Koskoca KKTC’nin bir ayine katılacak insanları koruyacak yeterli polisi yok mu? “Devlet” diyorsunuz ya, koskoca devlet bu kadar aciz mi? Şimdi memleketin bir yerinde büyük bir olay olsa, polisler bayram nedeniyle izindedir diye oraya polis göndermeyecek misiniz? Yoksa polislerin bir bölümünü FETÖ’cü diye ayırdığınız için onları göreve göndermeye çekiniyor musunuz? Dini etkinliklere yasak koyarak, dünya genelinde antipatik olmak mı istiyoruz?

Rumların sıkça ayin yaparak KKTC’nin otoritesini tanımadıkları iddiası saçmadır. Sınırdan geçip bu tarafa gelen her Rum, dolaylı dahi olsa otoritenizi bir şekilde tanımış oluyor merak etmeyin. Otoritenizi kanıtlamanız için ayinlere yasak mı koymanız gerekiyor?

“Buraları bizimdir” demek için geldikleri iddiası da komiktir, bunu demeleri için buraya gelmelerine gerek yok, zaten Kıbrıs bir bütündür ve hepimizindir, “bizimdir” derlerse ne olacak ki? Buradaki Rum malları, Rumların değil mi zaten?  Ayin yapacakları kilise onların değil mi? Ne olacak yani “bizimdir” derlerse, sizin de Güney Kıbrıs’ta “bizimdir” diyeceğiniz yerler var, o kadar meraklıysanız.

Ayin için gelenlerin hiç alışveriş yapmadığı, su bile satın almadığı yalandır, erken saatlerde kente gelip, geziyorlar, alışveriş de yapıyorlar, esnaf ayin olmasını çok istiyor.

Rumlar için ayin isteyen Kıbrıslı Türklerin, Kuzey Kıbrıs’ta İslam dinine ve gereklerine karşı olduğu da yalandır, bu yanlış ve abartılı bir genellemedir. Bazı kesimlerin laiklik hassasiyeti ve bezeri bazı başka hassas konularla bu konuları birbirine karıştırmayın.

Acaba bu engellemeleri, Rumlar da Hala Sultan Tekkesi bayram ziyaretlerini engellesin diye mi yapıyorsunuz? Yoksa bu bir provokasyon mudur? Müzakerelerden sonra pamuk ipliğine bağlı ilişkiler tamamen kopsun mu istiyorsunuz?

İki taraf arasında sınır olsa bile ayinler insani bir konudur, kişiler ibadetlerini özgürce yapabilmelidir. Böyle insani konularda elimizden geldiğince yardımcı olmamız gerekiyor. İnandırıcı değil ama “Yeterince polis bulamamak” gibi bizim için bazı zorlukları olsa da yılda birkaç defa böyle önemli etkinlikler için katlanılmalıdır. Devlet, devletliğini böyle zamanlarda ortaya koyar.

Rumların Kuzey Kıbrıs’ı “insan hakkı ihlali yapıyorlar” diye BM’ye AB’ye şikâyet etmesine neden yol açalım? Bu köhne akıllarla ülke yönetmenin modası geçmedi mi artık?

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık