• 11 Haziran 2017, Pazar 11:06
AliBATURAY

Ali BATURAY

“Niyet” ve “cesaret”

KIBRIS’a konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, “Niyeti ve cesareti olanlar için zemin elverişlidir” dedi.  Niyet ve cesaret... Gerçekten Kıbrıs sorununda ikisi de çok önemlidir.

En kötü şey niyeti varmış gibi davranıp da aslında bir şeyi istememektir.

Bunca yıl devam eden müzakerelerde her iki toplumda da bu şekilde davranan birçok kişi gördük...

Masa başında oturup da “sözde bu sorunu çözmeye çalışanlar” canımızı yaktı, bize zaman kaybettirdi.

O nedenle “Niyet önemlidir” diyoruz.

Tabii gerçekten çözmeye niyetli başlayıp da sonradan yolundan dönenler de oldu.

Çözme niyetiyle başlayıp, o niyetle devam edenlere mutlaka ihtiyacımız vardır.

Sayın Burcu’ya hak veriyoruz, “niyet” çok önemlidir.

Yani “bir şeyi yapmayı önceden isteyip düşünmek” yani “maksat”.

Ya cesaret, yani “güç veya tehlikeli bir işe girişirken kişinin kendinde bulduğu güven”, yani “yüreklilik”, yani “gözü pek” kişi… Bu da çok önemlidir. Hani yukarıda dedik ya “çözme niyetiyle başlayıp da yarı yolda fikir değiştirenler” var, işte yolundan dönen kişiler, cesaretsiz olduğu için böyle yapmıştır.

Kişi ne kadar istekli olursa olsun, cesareti yoksa onu yolundan döndürürler.

Cesaret belki de niyetten bile daha önemlidir.  Yoksa bunları bir birinden ayıramaz mıyız?  Bunlar bir biriyle çok ilişkili, bir birinden ayrılmayacak ikili midir? Evet, galiba öyledir.

Niyeti olmayan adamla yola çıkamazsınız, yola çıkmanızın bir önemi yoktur.  O nedenle niyeti olan adamla yola çıkılmalıdır.  Ancak niyeti olan adamın cesaretinin de olması gerekmektedir ki kimseden korkmadan, çekinmeden yola devam etsin.

Tabii bir kötü şey daha vardır. O kötü şey, “Kişinin yoldan çıktığından kendisinin de haberi olmaması” meselesidir...

Bir şeyi istediğini ve doğru yolda olduğunu sanır, halbuki yoldan çıkmış, kamyonu devirmek üzeredir ama farkında değildir.  Söylediğinizde kızar, öfkelenir de... Aslında bir şeylerin etkisinde kalmıştır ama etkide kaldığının farkında bile değildir, akıl almaz yollara sapar, akıl almaz laflar eder ama “ben tamamım” der.

Bir esrime hali, yani bir tür sarhoşluk da diyebiliriz buna... Biz bunun için “sarhoşluk” gibi ağır bir söz kullanıyoruz ama o kişiler yoldan dönme nedenini “hassasiyet” diye anlatır...  Ya da “halk bu konuda ısrarcı” diyebilir size... Mazeret istedikten sonra çok bulursunuz...

Gerçekten halk bazen bazı konularda çok hassas olabilir ve o şey kırmızı çizgiye de dönüşebilir ama işte önemli olan halkı da inandırmak, ortaya o hassasiyetlerin karşılığını koyabilmektir. Kıbrıs sorununda bunu yapamayan lider zaten çözüme ulaşamaz.

Kırmızı çizgilere takılıp kalmak değil, orayı halkla birlikte geçebilmektir önemli olan.

Liderler bunları başaramaz, toplumlarına “paylaşımı”, “eskiyi kaşımamayı”,  “hoşgörüyü” enjekte edemezlerse kesinlikle çözüm olmayacaktır.

Müzakerelerde hep duyarız, “cesaretli olmak, radikal kararlara imza atmak gerekiyor” diye.

Evet, bu müzakerelerin sonuca ulaşması için alışılmışın dışına çıkmak gerekiyor.

İster Kıbrıslı Türk, isterse Kıbrıslı Rum olsun, liderler kendilerinden öncekilerin yolundan, aynı taktikle gideceklerse kesinlikle sonuca ulaşamayacaklardır. O nedenle gerçekten de “cesarete” çok ihtiyaç vardır.

Sayın Barış Burcu, “Niyeti ve cesareti olanlar için zemin vardır” derken taşı Rum Lider Nikos Anastasiadis’e atıyor.

Hemen insanın aklına “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’da var mı bu özellikler?” diye bir soru geliyor.

Soruyu sormaya fırsat vermeden de Barış Burcu, cevabı zaten kendisi veriyor ve şöyle diyor: “Kurgu tamamdır. Asıl önemli olan bu kurguya bağlı kalarak, cesaretle siyasi irade ortaya koymaktır. Cumhurbaşkanımızın yapmaya çalıştığı ve Sayın Anastasiadis’e anlatmaya çalıştığı tam da budur...”

Sayın Burcu, niyetin de cesaretin de Kıbrıs Türk tarafında olduğunu söylüyor.

Bu sözler gerçekten bizi sevindiriyor, ben kendi adıma Sayın Akıncı’nın niyetinden de cesaretinden de şüphe etmiyorum. Özellikle niyeti ortadadır ancak bana göre, cesaretini kanıtlayacağı, nereye kadar götüreceği konusunda henüz gerekli fırsatı bulamamıştır.  Güneyde o da kendinden öncekilerden farklı hiçbir şey ortaya koyamayan, çözüm için gerekli cesareti henüz gösteremeyen Rum lider Anastasiadis, bu fırsatı verirse Akıncı’nın neler yapabileceğini gerçekten görmek istiyorum.

Önemli olan Akıncı’nın hiç kimsenin, hiçbir kesimin etkisinde kalmadan doğru bildiği yolda yürümesidir.

Kendinden öncekilerden çok farklı, radikal adımları atacak cesareti Akıncı’dan önümüzdeki süreçte görmeyi canı gönülden istiyoruz.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık