• 29 Ağustos 2017, Salı 8:30
AliBATURAY

Ali BATURAY

Politikacı herkese şirin görünmek zorunda olmamalı

Birkaç gündür bir bakanın geçmişte yapıldığını duyurduğu bir “anlaşma”, verildiğini söylediği bir “izinle” ilgili konunun fos çıkmış olması konuşuluyor. Bazı kimseler buna şaşırmış gibi davranıyor. Şaşılacak ne var ki bunda?

Siyasilerin tutamayacağı sözler vermesine, olmayacak şeyler için vaatte bulunmasına ya da aslında çok önemli olmayan bir şeyi çok önemli bir işmiş gibi göstermesine şaşıran birisi varsa bu ülkede, esas ona şaşırırım. Siyasiler tarafından bu kadar çok kandırılan, bu kadar çok hayal kırıklığına uğratılan bir toplum halen bazı şeylere şaşırıyorsa, demek ki gerçekten bu ülkede politika yapmak çok kolaydır.

Yıllardır aynı şey yapılıyor, “Söz ver de ileride bakarız” anlayışı… Dilin kemiği yok ki, at gitsin; “yapacağız”, “değiştireceğiz”, “getireceğiz”, “açacağız”, “kapatacağız”, “geliştireceğiz”…

Evet genelleme yapmak, tüm politikacıları aynı kefeye koymak tabii haksızlıktır ama gelmiş geçmiş tüm partilerin üç aşağı beş yukarı aynı taktikle politika yapması, popülizme esir olması, oy için şirin görünmeye çalışılması, statükonun argümanlarını kullanması “hepsi aynıdır” genellemesine neden oluyor. Tabii ki partilerin farklılıkları vardır, bazılarının bazı hassasiyetleri, iyi yaptıkları işler de mevcuttur ama genel olarak önemli bir farklılık yaratamamak “kim düzeltecek bu ülkeyi?” sorusunun sorulmasına neden oluyor.

Dönüşümlü olarak iktidara gelen partilerin sanki bir önceki partiyle yarışırcasına yanlış işler yapması, kısır bir döngüye yol açıyor. Bu dönüşümlü iktidara gidiş gelişler ve başarısızlıklar, “Biz yönetemiyoruz” duygusunun hakim olmasına neden oluyor ki bu çok tehlikelidir. Beceriksizlikler, toplumda “Biz yönetemiyorsak birileri bizi yönetsin” çağrısı ya da duygusuna neden oluyor.

Bu duygu çok tehlikelidir, zaten şu anda da iplerin başkasının elinde olduğu düşüncesi hakimken, neredeyse bunu gerçek anlamda talep edecek noktaya gelmek, toplumun bittiği anlamına gelir. Politikacıların başarısızlığı, teslimiyetçi bir toplum doğmasına neden oluyor. Bu nedenle politikacılar, partisel, zümresel çıkarlar için çalışmaktan vazgeçmeli,  popülizmden uzak durmalıdır.

Politikacı dediğin kişi, kendisini “herkese şirin gösterme” zorunda hissetmemelidir. Hele yetkili makamda olanlar bunu hiç yapmamalıdır. Bir bakan, bakan olduğunu unutmamalı, bir ağırlığı olmalıdır. Herkese gülücükler dağıtıp, her nebze şerbet vermekle iyi bakan olunmaz. Bakan dediğin kişi, denetlemesi gerekenleri övmez, onlara methiyeler düzmez, önüne her çıkanı “bunu siyasi hayatım için avantaj olarak kullanabilir miyim?” diye fırsat olarak kullanmaya çalışmaz.

Bakanlıklarında bir hayli sorunlar, başarısızlıklar olan bazı bakanların sürekli şov yaparak, sürekli gezerek, sürekli konuşarak, sürekli konuk savarak bir şey yapıyormuş gibi davranmasından bıktık usandık. İçi boş ziyaretler, içi boş kabuller, çok uzak hedefler için durmaksızın tarih vermeler bir kişiyi iyi bir bakan yapmaz. Boş işler için basında sürekli görünür olmak zannedildiği gibi kişiye avantaj sağlamaz.

Olmayacağını bildikleri konular için “haftaya tamam”, “iki ay sonra sorun çözülecek”, “eylülde bitecek” gibi sözler vermek, nasıl bir ruh halinin ürünü olabilir? Kıbrıslı Türklerin unutkan olduğunu, geriye dönüp verilen sözün ne olduğuna ve verilen tarihte yapılıp yapılmadığına bakmayacağını düşünen siyasiler, bakanlar savurup gidiyor. Ancak bakın artık rakipleriniz sizi takip ediyor, geçmişte neler söylediklerinize bakıyor, bugünle karşılaştırıyorlar, gazeteciler de iki tuşla geçmişe dönüp ne dediğinizi ortaya çıkarıp sizi deşifre ediyor, hatta bunu vatandaşlar da yapıp, sosyal medyada sizi yerden yere vurabiliyor.

Tescili olmayan bir havayolu şirketi ile ilgili eleştiriler gelince, ilgili bakan açıklama yapıyor ve haksız saldırıya uğradığını, basının ya da rakiplerinin bazı konuları yanlış aksattığını, istismar ettiğini belirtip, aslında durumun ne olduğunu anlatıyor.

Tamam sayın bakan da 9 ay önce tescili olmayan bu şirketle ilgili söylediğiniz sözlere bir bakarsanız, o zamanki “izin verdik” sözünün altını doldurmadığınızı, o çerçevede çok avantajlı bir iş yaparmış intibası yarattığınızı, pembe tablolar çizdiğinizi göreceksiniz.

Teknoloji ilerledi, artık geçmişte ne dediğinizi insanlar iki tuşta bulup önünüze koyabiliyor. Artık verdiğiniz tarihlerde işlerin bitmesini, verdiğiniz sözlerin tutulmasını bekliyor halk.  Tüm siyasiler, tüm bakanlar, tüm yöneticiler artık buna dikkat etmeli. İnsanları kandırarak, beklentilerini boşa çıkararak, hayalleriyle oynayarak ve zamanını boşa harcayarak yapılan politikalar iflas etmeye mahkûmdur...

Politikacının itibarını idealist, popülizmden uzak, partisinin değil toplumun çıkarını düşünen, eski dededen babadan kalma taktikleri kullanmayan, ciddi kişiler kurtarabilir. Herkese boncuk dağıtan ama hiçbir şey yapmayan politikacılarla bir yere varamayız.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık