• 30 Ağustos 2017, Çarşamba 9:21
AliBATURAY

Ali BATURAY

Recep Akdağ’ın basın toplantısından notlar

Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ’ın basın mensuplarıyla bir araya geldiği basın toplantısına ben de katıldım. Ajanstan çıkan haberde soru- cevap bölümü yok. Ben de soru- cevap bölümündeki notları sizler için toplamak istedim. Bakanın sunuş bölümünde yer alan konuşmasından çok az alıntı yaptım. Bakanın sunuşta verdiği bilgileri gazetemizin ilerleyen sayfalarında bulacaksınız, ben orada olmayanları toparladım.

Bugün yorum yok, yalnızca notlar var. Daha sonra bu konuları yorumlayabiliriz. Bugün köşemizde “Ekonomik İşbirliği Protokolü”, “Çanakkale kampları”, “Kıbrıs’ta sağlığın dönüşümü”, “Türkiye’den kabloyla elektrik getirme”, “Boruyla gelen suyun, tarımda kullanılması projesi” ve daha başka konularda notlar bulacaksınız.

“ÇANAKKALE ZİYARETİYLE İLGİLİ ELEŞTİRİLER HAKSIZ”... Bakan Recep Akdağ, “Gençlerin Çanakkale ziyaretleri” konusuna konuşmasının sunuş bölümünde değinerek, 6 binin üzerinde gencin, ailelerinin rızasıyla, Çanakkale’ye götürüldüğü ve kampların devam edeceğini belirtti. Bu konuda yapılan eleştirilerin hatırlatılması ve öğrencilere “dini baskı” yapıldığının iddia edildiğinin belirtilmesi üzerine, Recep Akdağ, Çanakkale ziyaretlerine yapılan eleştirileri haksız bulduğunu söyledi. Ziyarete giden öğrencilere dini baskı yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Akdağ, “Lise çağındaki bu gençlere aileleri bile dini baskı yapamıyor. 3 günlük ziyarette böyle bir baskı yapılabilir mi?” diye konuştu. Çanakkale’de önemli bir destan yazıldığını ifade eden Akdağ, “Çanakkale destanı çerçevesinde milli, manevi ve dini değerlerin ön plana çıkmasında ne zarar var ki? Eleştiri herkesin hakkı ama söylenenleri haksız buluyorum” dedi.

PROTOKOLÜN YÜRÜMEMESİNDE BİZİM DE KUSURUMUZ OLABİLİR”... Bakan Akdağ’a “Türkiye ile KKTC’nin ekonomik işbirliği” konusunda protokolün yürütülememesinin nedenleri de soruldu. Akdağ, 2016-2018 dönemi için 3.5 milyar Türk Lirası, 2017’de reform-dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere hazır 540 milyon TL’lik kaynak ayrıldığını anımsattı. Ekonomik protokolün aksamasına bürokrasinin neden olduğuna değinen Akdağ, “Bürokrasi kendi başına bırakılırsa yürümez. Biz politikacılar da katkı sağlamalıyız, tıkanıklıkları biz aşmalıyız” dedi. Akdağ, ekonomik protokole toplumun da inanıp destek vermesi gerektiğini, aksi halde yürüyemeyeceğini vurguladı. Ekonomik protokolün uygulanamamasında yalnızca KKTC tarafını suçlamamak gerektiğini ifade eden Akdağ, “Bizim de kusurumuz olabilir” dedi. Mazeretlerin arkasına sığınılmaması gerektiğini belirten Akdağ, mazeretlere sığınmanın kolaycılık olduğunu, politik kabiliyetlerin bunları aşabileceğini vurguladı. Recep Akdağ, yatırım, kalkınma ve dönüşüm çalışmalarında paydaşlara, özellikle medyaya büyük görev düştüğünü belirtti. Dönüşüm için toplumun hazır olması gerektiğini ifade eden Akdağ, toplumu hazırlamada da basının rolünün önemli olduğunu söyledi.

“AJANDAMIN İLK SIRASINDA SAĞLIK VE YENİ HASTANE VAR”... Eski sağlık bakanı olması ve Türkiye’deki sağlık dönüşümünün mimarlarından birisi olarak gösterilmesi nedeniyle, Recep Akdağ’ın

“Kıbrıs’taki sağlığın içinde bulunduğu sıkıntıya nasıl katkı yapabileceği” konuşuluyordu. Bu nedenle Recep Akdağ’ın bu konuda ne diyeceği merak ediliyordu. Akdağ, henüz soru almadan, sunuş konuşmasında sağlık konusuna değindi ve ajandasının ilk sıralarında “KKTC’de sağlığın dönüşümü ve Lefkoşa’ya yeni bir hastane yapılması projesi” olduğunu söyledi. Türkiye’de sağlık sisteminin dönüşümünün yaklaşık 10 yıl sürdüğünü belirten Akdağ, Kıbrıs'ta bunun daha kısa sürede yapılabileceğini ama bu değişimi paydaşların ve halkın da istemesi gerektiğini belitti. Akdağ, sağlık konusunda mükemmeli ortaya koyacak bir sistem kurmak istediğini, bu nedenle bu konudaki çalışmaların hızlandıracağını belirtti. Sağlığın Kıbrıs’taki ilk projelerinden birisi olduğunu ifade eden Akdağ, bir an önce hastane projesi ve sağlık dönüşümüyle halkın sağlık ihtiyaçlarını en kolay şekilde sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

MARAŞ’I GÖRMEK, ÖĞRENMEK İSTEDİM... Gazeteciler, Maraş'ı ziyaret edecek olan Recep Akdağ’a “Maraş’ı ziyaret ediyorsunuz, bir gelişme mi var?” diye sordu. Akdağ, ziyaretinin herhangi bir gelişme ile ilgili olmadığını, Maraş’la ilgili farklı bir durum bulunmadığını belirtti. Akdağ,”Maraş’ı yerinde görmek, öğrenmek için gidiyorum” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN ULAŞIM VE KONAKLAMA SORUNU VAR”... Recep Akdağ, Kıbrıs’taki üniversitelerle ilgili bir soru üzerine, üniversitelerin önemine değindi. Akdağ, Kıbrıs’ta eğitim gören üniversite öğrencilerinin ulaşım ve konaklama sorunu bulunduğunu söyledi. Ulaşım sorunuyla ilgili hem belediyelere hem de üniversitelere önemli görevler düştüğünü belirten Akdağ, belediyeler ile üniversitelerin daha organize şekilde sorunu çözmesi gerektiğini kaydetti. Akdağ, öğrencilerin konaklaması için de alternatif yurtlar yapılması gerektiğini belirtti. Şu anda Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) Kıbrıs'ta 3 bin yatak kapasiteli yurtları bulunduğunu anımsatan Akdağ, yatak kapasitesinin 10 bine çıkarılması gerektiğini söyledi.

TÜRKEŞ BAŞARISIZ DEĞİLDİ, BU BİR GÖREV DEĞİŞİMDİR... Recep Akdağ, Türkiye’nin bir önceki Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in görevine devam edememesinde “Ekonomik protokolün ilerletilememesinin” ve “Kıbrıs’ta FETÖ soruşturmasında yetersiz kalınmasının” etkili olduğu yönündeki dedikoduların ne kadar gerçeği yansıttığı yönündeki soruyu da yanıtladı. Akdağ, Tuğrul Türkeş’in görevine devam etmemesine Kıbrıs'ta başarısızlığının neden olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Akdağ, “Bunlar dedikodudur... Sayın Türkeş çok tecrübeli ve başarılı bir bakandı. Bakanlar Kurulu’nda Sayın Türkeş’ten çok şey öğrendim. Bu bir görev değişimidir. Yarın biz de gideriz başkası gelir” dedi.

“KABLOYLA ELEKTRİK GELİNCE ÜCRETLER DÜŞECEK”... Türkiye'den KKTC'ye kablo ile elektrik iletilmesi projesiyle ilgili eleştiriler olduğunun söylenmesi üzerine Akdağ, “Asrın Projesi” olarak nitelendirilen Türkiye’den boruyla su getirilmesi projesine de eleştiriler yapıldığını ama şimdi memnuniyet olduğunu söyledi. Recep Akdağ, Türkiye’den kabloyla elektrik getirilmesi projesine de başta tepkiler, eleştiriler olabileceğini ama daha sonra faydasının görüleceğini kaydetti. Kabloyla elektrik getirilmesi projesi üzerinde yoğun bir şekilde çalışıldığını belirten Akdağ, KKTC'de enerji üretiminin maliyeti yüksek akaryakıt ile yapıldığını ve 2025 yılı itibariyle enerji ihtiyacının karşılanamaz bir hale geleceğini söyledi. Kıbrıs’a kabloyla elektrik getirildiği zaman elektrik ücretlerinin ucuzlayacağını ifade eden Akdağ, “Bu tür itirazları Türkiye’de de görüyoruz. Bazı değişimlere önce tepki gösteriliyor ama daha sonra faydası görülünce memnun kalınıyor” dedi.

Akdağ, su konusunda olduğu gibi elektrik konusunda da bir çığır açmayı umut ettiklerini kaydetti.
“SUYUN TARIMDA KULLANILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI”... Recep Akdağ, Türkiye'den Kıbrıs’a boruyla su getirilmesi projesinde KKTC'de altyapı konusunda yapılması gerekenler olduğunu ve entegre su yönetiminin sağlanması gerektiğini belirtti. En erken zamanda bu sıkıntıların da giderileceğini söyleyen Akdağ, Türkiye'den gelen suyun tarımda kullanılması için çalışmalar başlatıldığını vurguladı. Suyun tarımda kullanılması çalışmaları çerçevesinde Güzelyut'ta tünel yapılacağını anlatan Akdağ, tünel inşaatı için 16 Ağustos'ta ihaleye çıkıldığını, Ekim 2017'de inşaatın başlamasının öngörüldüğünü, projenin tamamının ise 2020'de sonuçlanacağını kaydetti.

“KIBRIS’TA REFERANDUMA HAYIR ÇIKMASI ANORMAL DEĞİL.” Akdağ’dan, Kıbrıs'taki TC uyruklu seçmenlerin Türkiye’deki “Anayasa Referandumu” için “hayır” tercihinin “evet”ten fazla çıkmasını değerlendirmesi de istendi. Recep Akdağ, referandum için Kıbrıs’ta “hayır” tercihinin “evet”ten fazla çıkmasının anormal bir sonuç olmadığını söyledi. Akdağ, Türkiye’de de farkı yerlerde farklı sonuçlar çıktığını, bunun da normal bir durum olduğunu belirtti.

“KIBRIS’LA İLGİLİ BAKANIN UNVANI DEĞİŞTİ, GÖREVİ AYNI”... Konuk bakana, daha önceki Kıbrıs’la ilgili bakanların unvanının “Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Bakan” olduğu, Akdağ’ın unvanının ise “Kıbrıs İşleri Koordinasyonuyla Sorumlu Başbakan Yardımcısı” olarak değiştiği, bunun neden böyle olduğu soruldu. Akdağ, unvanda değişiklik varmış gibi görünse de görev tanımı olarak içeriğinin aynı olduğunu söyledi. Akdağ, söz konusu görevin, Türkiye'nin Kıbrıs'a yönelik yapısal destek programlarının koordinasyonu ile sınırlı olduğunu kaydetti.

“KKTC’DE DE TÜRKİYE’DEN SORUMLU BAKAN OLUR MU?” Recep Akdağ’a “KKTC'de de ‘Türkiye'den Sorumlu Bakan’ atanmasına nasıl bakarsınız?” diye soru soruldu. Akdağ, bunun da olabileceğini ama bu konuda bir şey söyleyemeyeceğini, KKTC Hükümeti’nin kararıyla ilgili bir durum olduğunu belirtti.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık